پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 24 آذر 1396

           
تاریخ : 21/مرداد/1395 - 22:00 کد خبر : 81412

نگاهی به روابط میان افغانستان، آمریکا، طالبان و داعش

بسیج پرس - در حالی طالبان افغانستان با داعش، گاهی به صورت واحد دیده می شوند که آمریکایی‌ها در این میان از یک سو طالبان را یک گروه تروریستی می دانند و از سوی دیگر چند سال است، تماس و مذاکره با این گروه را دنبال می کنند.


نگاهی به روابط میان افغانستان، آمریکا، طالبان و داعش

به گزارش بسیج پرس؛ در حالی طالبان افغانستان با داعش، گاهی به صورت واحد دیده می شوند که آمریکایی‌ها در این میان از یک سو طالبان را یک گروه تروریستی می دانند و از سوی دیگر چند سال است، تماس و مذاکره با این گروه را دنبال می کنند. دولت افغانستان نیز در رویکرد مشابهی هم طالبان را تروریست می‌‌داند و هم کریدوری را برای گفتگو با این گروه گشوده است. اما البته تفاوتی هم بین عمق نگاه این دو به طالبان وجود دارد . دولت امریکا که به حضور درازمدت و موثر در افغانستان می‌ اندیشد، مذاکره با این گروه را با هدف در امان ماندن از حملات آنان  مد نظر قرار داده است و با مشارکت طالبان در حاکمیت افغانستان مشکلی ندارد و آن را هزینه توافق با طالبان می‌‌داند اما دولت افغانستان با هدف کسب مشروعیت از سوی طالبان به عنوان بخش متشکل و توانمند قوم پشتون به مذاکره روی آورده  و اطمینان بخشی بابت عدم عملیات از سوی ارتش را وجه المصالحه توافق با طالبان می‌‌داند بدون انکه به مشارکت دادن انان در حکومت مرکزی رضایت داشته باشد.

در این میان طالبان در پی به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک گروه قانونی است که حق مشارکت سیاسی و در نهایت به حق دست گرفتن قدرت را داشته باشد. بر این اساس تا زمانی که این حق بطور رسمی و جدی از سوی امریکا و یا دولت افغانستان به رسمیت شناخته نشود‌، مذاکرات را مطلوب نمی‌‌داند.

وجود پدیده داعش در افغانستان که عمدتاً در جغرافیای تحت سیطره طالبان بروز کرده است از نظر طالبان فرصتی است تا امریکا و دولت کابل را به توافق جدی با طالبان سوق دهد. در این بین دولت امریکا وجود داعش در افغانستان را تهدیدی علیه پایگاه‌های نظامی و سیاست‌های نظامی خود در این کشور ارزیابی می‌‌کند و تنها گزینه مهار ان را طالبان می‌‌داند ولی دولت کابل از انجا که مشکل اصلی امنیتی خود را شبه نظامیان طالبان می‌‌داند‌، وجود داعش را جدی نمی‌‌گیرد و غلبه داعش بر افغانستان را ناممکن می‌‌داند. از این رو ظهور داعش در برخی از مناطق افغانستان که البته خیلی هم گسترش ندارد‌، کابل را در مذاکره با طالبان جدی تر نکرده است.

واقعیت این است که میان طالبان و داعش و سنخ تهدیدات این دو تفاوت فاحشی وجود دارد . طالبان یک گروه پر نفوذ افغانی است که داعیه محدود تشکیل حکومت در افغانستان تحت عنوان «امارت اسلامی» دارد. طالبان ایئولوژی تکفیری خود را به دیگر کشورها تسری نداده و تجربه ثابت کرده که قابلیت مذاکره و توافق را دارد.

این در حالی است که داعش اصالتا افغانی نیست و ترکیبی از نیروهای بومی و غیر بومی و رهبری ان در دست نیروهای غیر بومی است . داعش افغانستان با شبکه منطقه ای داعش مرتبط است و داعیه خلافت دارد اگر چه این‌ها نیز افغانستان را یک امارت می‌‌دانند اما به عنوان امارتی تحت امر و در بیعت با خلافت.

این واقعیت دارد که تنها گروهی که در افغانستان توانایی مهار داعش را دارد طالبان است و اگر تا کنون پروژه داعش در افغانستان فربه نشده و به نتیجه‌ای نرسیده‌، به دلیل تصادم انان با طالبان است.

نویسنده: سعدالله زارعی


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس