پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 01 بهمن 1396

           
تاریخ : 20/مرداد/1395 - 17:45 کد خبر : 81370

«ذره بین» رادیو تهران بر مدگرایی

بسیج پرس - رادیو تهران در اقدامی جالب برنامه «ذره بین» را به سوی موضوع جامعه امروز و رایج در جوانان سوق داد و آن را مورد ارزیابی و آسیب شناسی قرار داد.


«ذره بین» رادیو تهران بر مدگرایی

به گزارش بسیج پرس؛ شبکه رادیویی تهران امروز در برنامه «ذره بین» به یک دغدغه اجتماعی که ذهن خیلی‌ها را مشغول کرده، پرداخته است. مد و مدگرایی، پدیده ای است که بین همه اقشار جامعه کم و بیش دیده می شود، اما جوانان بیشتر به آن توجه دارند.

جوانان با گسترش وسایل ارتباطات جمعی و استفاده از اینترنت و شبکه های ماهواره ارتباط گسترده ای با جوامع و فرهنگ های گوناگون پیدا کرده اند و موقعیت آنها در فهم ارزش‌ها و باورها و انتخاب هنجارهای مطلوب پیچیده تر و مشکل تر شده است.

برنامه «ذره بین» با حضور مهمانان فرحناز قندفروش، جامعه شناس و پژوهشگر فعال حوزه اجتماعی و سلطانی نژاد روانشناس و عضو هیئت علمی دانشگاه درباره مد و مدگرایی گفت وگو کرده است.

قندفروش معتقد است : همه ما پیروان مد هستیم، اما نه مدهایی که ناهنجاری ایجاد می‌کند. مدهایی که ناهنجاری ایجاد می‌کند نشان دهنده این که فرد با توجه به خواستگاه خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی که دارد با پوشیدن لباس های خاص می خواهد این پیام را به اطرافیان بدهد که من متفاوت هستم. به نظر می رسد اگر تربیت درست و اصولی باشد بعید می دانم جوانی با بد پوشیدن فریاد بزند، فریاد بی صدایی که می‌گوید من را ببینید، من دیده نمی شوم.

این پژوهشگر استفاده از مدهای ناهنجار را نوعی کمبود و نیاز در افراد دانست و افزود: بیشتر کسانی که این گونه لباس می پوشند، به این دلیل است که جوان دلش می خواهد در جایگاه علمی، اجتماعی یا شهرت باشد، چون نیست با این نوع پوشیدن، آن کمبود و نیاز را جبران کند.

سلطانی هم با جامعه شناس برنامه هم عقیده است و گفت: این یک درخواست کمک است، استفاده از مدهای عجیب و غریب غیر متعارف یعنی من را ببینید، من را در نظر بگیرید. تمام هم و غم فرد مدگرا این که مد جدید چیست، چه لباسی بپوشم که دیگران ندارند، چرا که در گروه همسالان خودش دوست دارد که متفاوت باشد. مطمئنا این فرد در عملکرد، تحصیل، هزینه، وقت و زندگی دچار مشکل می شود. ذهن متمرکز بر مد خواهد و زمانی که به عرصه مد ورود می کند بر تکلیف، کار، درس و خانواده تاثیرمی گذارد چون بخش عمده ای از مدیریت ذهن را اشغال می کند و نیاز کاذب جدید ایجاد می کند.

قند فروش در پاسخ به پرسش مجری برنامه «ذره بین» درباره ساماندهی جوانان در پیروی از مدهای هنجار و رفتارهای مطلوب آنها در جامعه گفت: زمانی که ما در مورد مد صحبت می کنیم این نیست که مد را قبول نداریم، مد خیلی جاها به مدد خانواده ها و جامعه آمده و زندگی ما را راحت کرده است و به زندگیمان برنامه داده و روی مراحل مختلف زندگی ظهور و بروز کرده است. در تمام زندگی مدگرایی را می بینیم. تنوع خلقت نشان دهنده این که خداوند تنوع را قائل شده و تنوع برای ما نشاط به همراه می آورد. مد یک ابزاری که می خواهیم از تهدید به فرصت تبدیل کنیم و از آن در خانواده و اجتماع خوب استفاده کنیم. اما خانواده ای که گله مند است، باید به خودش رجوع کند، آیا خودش افراط ندارد، ما نباید فقط گرایش فرزندمان به لباس را ببینیم.

سلطانی در ادامه متذکر شد: امروزه حضور رسانه ها خیلی پررنگ شده و ارتباطات زیادی شکل گرفته است، ما این آموزش را به جوانان بدهیم که شما فرصت محدودی برای ساخت زندگی دارید و هر کس باید بر تکلیف خودش متمرکز شود، ما از زندگی فاصله گرفتیم.

به گفته قندفروش، متاسفانه در جامعه واقعیتی که وجود دارد در بحث تغییر ارزش هاست، ارزش ها به معنای اصلی خودش برگردد. چیزی که در ماهواره دیده می شود این نیست، واقعیت اصلی جوامع غربی چیز دیگری است، ما ساده پوشی را در توریست های خارجی می بینیم. کسانی که دنبال موفقت هستند باید بدانند نباید به دنبال ظواهرفریبنده باشند، اینها بعدها متوجه می شوند که فرصت های خوبی را از دست داده اند.

روانشناس برنامه با بیان توصیه هایی افزود: ای کاش درس خواندن، خوبی کردن و کتاب خوانی را مد کنیم، ما با مد مخالف نیستیم ما با مدزدگی مخالفیم. مدزدگی یعنی افراط در مد و تاکید بیشتر بر مد که بخش زیادی از زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. لباس و پوششی که از غرب وارد می شود با آموزه های دینی و فرهنگ ایرانی ما همخوانی ندارد. ما مد غربی ها را قبول نداریم چون با عناصر و المان های فرهنگی ما ناهمخوان است، آن مد آنهاست و مد ما نیست. ما فکر می کنیم آن مد است، مد این که ما خودمان طراح باشیم.

به اعتقاد قند فروش، مدگرایی باعث عقب ماندگی جامعه می شود، چیزی  که ما مخالفیم مدی است که با جامعه هنجار نیست و هنجار شکنی می کند و باعث محدود کردن دیگران می شود. این افراد حقی از جامعه را ضایع می کنند، آزادی و آرامش ما را هم به مخاطره می اندازند. مد تنها چیزی نیست که از غرب می آید، غفلتی است که ما کردیم، مد ایرانی را درست معرفی نکردیم اگر ما این را معرفی می کردیم گرایش جوانان بیشتر می شد.

ذره بین برنامه ای گفت وگو محور است که هر روز از ساعت 11 به یک موضوع اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و فرهنگی اختصاص می یابد. این برنامه بیشتر به کنکاش مسائل شهر تهران و آنچه بین شهروندان اتفاق می افتد می پردازد که بیشتر دغدغه شهروندان و مسائل شهر است.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس