پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 22 آذر 1396

           
تاریخ : 20/مرداد/1395 - 22:00 کد خبر : 81344

چالش های انقلاب بحرین

بسیج پرس - پنج سال از شروع حرکت مسالمت‌آمیز بخش عظیمی از مردم بحرین در سال 2011 می گذرد.


چالش های انقلاب بحرین

به گزارش بسیج پرس؛ پس از گذشت پنج سال از شروع حرکت مسالمت‌آمیز بخش عظیمی از مردم بحرین در سال 2011، هر چند دستاوردهای قابل توجهی در سطوح متعدد اعم از افزایش سطح هوشیاری مردم، ارتقاء گفتمان دینی، افزایش نقش زنان، آگاهی جوانان انقلابی و پیشرفت دیپلماسی تکنولوژیک اطلاع‌رسانی که نقش مهمی در برملا کردن و مستند کردن رفتارهای غیر قانونی و افشای دروغ رژیم بحرین داشتند، نصیب این حرکت شد؛ اما در عین حال با چالش‌های جدی نیز مواجه شده است که بر وضعیت حال و آینده انقلاب تأثیرگذار خواهد بود.

چالش‌هایی که از سه سطح عوامل داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نشات گرفته اند. بر این مبنا در حال حاضر انقلاب بحرین و رهبری آن در سه سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی با تنوعی از متغیرهای چالش‌زا مواجه اند که به دلیل دیدگاه های بعضا متفاوت نمی توانند بر سر راه‌‌حل مشخص و قابل اتکا به اجماع برسند، امری که موجب فرسایشی شدن روند انقلاب و دورماندن آن از پیروزی قطعی شده است.

استمرار این وضعیت در حالی مطلوب آل خلیفه است که با ایجاد محدودیت‌هایی برای انقلابیون بحرینی آنها را با شرایط سخت امنیتی و اقتصادی مواجه کرده است.

چالش های ساختاری داخلی:

در عرصه داخلی،‌ سطوح ساختاری از جمله ساختار حاکمیتی و رویکرد تقابلی آن با انقلابیون و مخالفین قابل توجه می‌باشد، در همین خصوص فرقه‌ای سازی و انحصار رسانه‌ای به کمک حاکمیت آمده تا چالش‌های بیشتری را بر انقلابیون تحمیل کنند.

در این میان هر چند تاکتیک حکومت از برخورد خشونت‌آمیز تا موضع گفت‌و گو در نوسان بوده است اما عملا رویکرد برد- باخت حاکمیت باعث شده که چشم‌انداز روشنی برای هر نوع مذاکره ای قابل ترسیم نباشد.

علاوه براین، پراکندگی مخالفین عامل مهمی است که ساختار حاکمیت از آن در راستای سیاست‌های خود و تشدید تفرقه بین مخالفین به جهت جلوگیری از ایجاد وحدت میان آنها استفاده می‌کند. همین عامل یعنی پراکندگی مخالفین در رسیدن به یک هدف مشترک، مشکلاتی را برای رهبری انقلاب به وجود آورده است، همچنانکه اهداف نهایی انقلاب را نیز تحت الشعاع قرار داده است.

بر همین اساس تقابل ساختار حاکمیت با انقلاب، فرقه‌ای سازی، انحصار رسانه ای، پراکندگی مخالفان و دور شدن از اهداف انقلاب را می توان از اصلی ترین چالش های داخلی انقلابیون بحرینی به شمار آورد.

چالش های  ساختاری منطقه‌ای و بین المللی:

در سطح منطقه‌ای و بین المللی ملاحظات ژئوپلیتیکی بین المللی این کشور نیز سبب پشتیبانی کشورهای غربی و عربی از نظام پادشاهی این کشور و عدم توجه به خواسته های به حق معترضان شده است.

در سطح بین ‏المللی، آمریکا واقف است که در صورت سرنگونی نظام فعلی، دیگر این کشور میزبان ناوگان دریایی و متحدی راهبردی نخواهد بود. در عین حال، از دیدگاه آمریکا، با توجه به بافت جمعیتی این کشور، چنانچه حکومتی شیعه و نزدیک به ایران بر این کشور حکمرانی نماید،  به زعم آنان ضمن تکمیل هلال شیعی، وضعیت محور ژئوپلیتیکی مقاومت بهبود خواهد یافت.

در سطح منطقه نیز عربستان سعودی نگران سرایت ناآرامی به مناطق شیعه نشین خود است؛ امری که بر اساس منطق "انتشار پدیده ‏های جغرافیایی" شرایط لازم برای آن مهیا می‌باشد. همسانی فرهنگی و مذهبی، پیوستگی و مجاورت سرزمینی و بی‏ عدالتی منطقه‏‏ ای و مذهبی از جمله این شرایط است که زمینه را برای ناآرامی در مناطق شرقی عربستان فراهم ساخته است.

عربستان همچنین نگران روی کار آمدن یک دولت شیعه و متحد ایران در همسایگی خود است. از منظر آل سعود، این امر می‏ تواند سبب ارتقا موقعیت ایران در منطقه شود و عربستان بیش از پیش خود را در محاصره حکومت‏ های نزدیک به ایران ببیند. همچنین جایگاه عربستان به عنوان متحد غرب ایجاب می کند که این کشور از ایجاد هر تحولی که سبب افزایش قدرت ایران در منطقه می‏ شود، جلوگیری نماید.

سایر همسایگان عرب بحرین نیز مخالف روی کار آمدن رژیمی مردم سالار در بحرین هستند. این کشورها به خوبی واقفند که هر گونه تغییر در همسایه کوچک خود، شهروندان این کشورها را برای انجام تغییراتی مشابه تحت تأثیر قرار خواهد داد و پایه های رژیم ‏های پادشاهی و خودکامه این کشورها را متزلزل خواهد کرد.

به طور کلی برآیند عوامل ثابت و متغیر ژئوپلیتیکی سبب شده است تا بازیگران خارجی در حال حاضر رغبتی برای تحقق روند مردم سالاری در بحرین نداشته باشند. از این رو به نظر می‏ رسد بازیگرانی که خواستار همراهی با معترضین بحرینی هستند باید بتوانند به صورت جدی تری در راستای تحقق خواسته های مدنی مردم بحرین گام بردارند.

چشم انداز انقلاب بحرین:

با توجه به نقش متغیرهای سه گانه داخلی، منطقه ای و بین المللی در مورد بحرین هر گونه تحول در این کشور تا حد زیادی به نوع کنش و واکنش بازیگران داخلی، منطقه ای و  بین المللی دخیل در تحولات این کشور وابسته است.  در این راستا جدا از تاثیر گذاری نوع رویکردهای رفتاری احزاب و جریان های انقلابی بحرین و نظام حاکم در سطح داخلی، نوع رویکرد ایران در مقابل رویکرد شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب به رهبری عربستان در سطح منطقه ای و همچنین رویکردهای رفتاری امریکا، اتحادیه اروپا، روسیه، چین،‌‌ شورای امنیت و سازمان های بین المللی می تواند بر آینده هر گونه تحولات در بحرین تاثیر گذار باشد.

به طور کلی، اگرچه حکومت بحرین به دلیل عدم انجام اصلاحات سیاسی با بحران مشروعیت مواجه بود و مجموعه گسترده ای از نیروهای اجتماعی، اعم از سنی و شیعه و سکولار و دینی در مقابل آن قرار گرفته بودند، اما این رژیم توانسته است از طریق سیاست های فرقه گرایانه، اهرم های اقتصادی، کمک های مالی خارجی و بسته های سخاوتی مانع از پیروزی انقلاب شود. این عوامل باعث شد که فراگیری جنبش با چالش مواجه شده و زمینه‌های فرسایش انقلاب گسترش یابد. در این میان، دخالت موثر عربستان سعودی و چراغ سبز تلویحی ایالات متحده نیز در تداوم این شرایط دخیل بوده است.


انتهای پیام//
منبع : الوقت

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس