پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 19/مرداد/1395 - 21:00 کد خبر : 81310

کودتا در ترکیه چه تاثیری بر سیاست های آنکارا در سوریه دارد؟

بسیج پرس - بحران سوریه که حدود 5 سال است از آغاز آن می گذرد بازیگران داخلی و خارجی متعددی را درگیر خود کرده است که در این میان، ترکیه قطعاَ جزو 5 بازیگر اصلی خارجی در این بحران محسوب می شود.


کودتا در ترکیه چه تاثیری بر سیاست های آنکارا در سوریه دارد؟

به گزارش بسیج پرس؛ بحران سوریه که حدود 5 سال است از آغاز آن می گذرد بازیگران داخلی و خارجی متعددی را درگیر خود کرده است که در این میان، ترکیه قطعاَ جزو 5 بازیگر اصلی خارجی در این بحران محسوب می شود. در حالی که ترکیه خود را در یک انسداد ژئوپلتیکی نسبت به جهان اسلام و جهان عرب می‌بیند بر این باور نیز هست که جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه شرقی اش در وضعیت تحکیم ژئوپلتیکی قرار دارد و از همین رو نیز سیاست مقابله با این وضعیت را در دستور کار خود قرارداده است. بنابراین بازیگری سوریه نیز در راستای همین اهداف قابل توجیه است. اما در حال حاضر سوالی که پیش می آید این است که تحولات ناشی از کودتای 15 جولای چه تاثیری بر سیاست‌های سوری ترکیه خواهد داشت؟

با توجه به چالش های داخلی ترکیه به نظر می رسد که این کشور در کوتاه مدت و میان مدت ممکن است تا اندازه ای از توان لجستیکی و پشتیبانی خود در سوریه کاسته و براین اساس تاثیر گذاری مستقیمش در این کشور کاهش یابد اما در دراز مدت قطعاَ ترکها برمبنای سیاست های جبهه غربی- عربی عمل خواهند کرد و به نحوی به همان نقش سالهای اولیه بحران بازخواهند گشت. حتی اینگونه می توان بیان کرد که ترکها اگر هم بخواهند نمی توانند سیاستهای خود را در قبال پرونده سوریه تغییر  دهند زیرا در حال حاضر عضو ناتو و جزئی از ائتلاف به رهبری ایالات متحده آمریکا می باشند. علاوه براین، ژئوپلتیک ترکیه (پیوستگی جغرافیایی در و داشتن مرزهای مشترک طولانی) عاملی تعیین کننده در جهت گیری های سیاست خارجی ترکیه در قبال پرونده سوریه است. ضمن آنکه بحث ناامنی و تروریسم و مباحث مرتبط با آوارگان و پناه جویان سوری نیز در دخالت ترکیه در پرونده سوریه موثر است.

سیستم اردوغانی حاکم بر ترکیه از نظر ایدئولوژیک گرایش های اخوانی دارد و تمایل دارد در سوریه یک دولت اخوانی مسلک و یا دست کم با گرایش اخوانی روی کار آید . نکته دیگر که در این رابطه حائز اهمیت است تقابل ترکیه برای تضعیف رقبای منطقه ای است که در دخالتهای ترکیه در پرونده سوریه امری مهم محسوب می شود و موضع گیری جمهوری اسلامی در محکوم کردن کودتا نیز از این تقابل نمی کاهد. مسئله دیگری که می توان مطرح کرد این است که اردوغان به پرونده سوریه به عنوان عامل حیثیتی نگاه می کند و عدول از این عامل برای اردوغان به سادگی میسر نیست. در عین حال، مسئله کردی بعنوان یک موضوع امنیتی اولویت زیادی برای دولت ترکیه دارد و عامل تعین کننده ای برای سیاست خارجی آنکارا به شمار می رود.

و از همه مهمتر از آنجایی که در اثر کودتای ناکام، در دستگاه فکری و نخبگانی ترکیه جابه جایی جدی صورت نگرفته و همان افراد با همان طرز تفکر بر سر کار هستند نمی تواند یک حادثه داخلی درون ترکیه تاثیر بسزایی در تغییر مسیر ترکیه نسبت به پرونده سوریه داشته باشد و طبعاَ خصومت اردوغان نسبت به دولت سوریه پا برجا خواهد ماند.

البته ترکیه به دلیل اینکه بعد از پنج سال بازیگری در پرونده سوریه هیچ ارزش افزوده ژئوپلتیکی از قبال این بحران نصیبش نشده و تروریسم در امتداد مرزهای ترکیه در حال گسترش است و عمق جامعه ترکیه را تهدید می کند، می تواند ترکیه را نسبت به ادامه روند کنونی با چالش مواجه کند. بویژه آنکه هدف راهبردی ترکیه که همان اسقاط نظام سوریه است تا کنون محقق نشده و بدین سبب هزینه حیثیتی ترکیه افزایش یافته است، سیاست به صفر رساندن تنش با همسایگان در عمل به افزایش تنش با همسایگانی نظیر ایران و روسیه منجر شده است،  اقتصاد ترکیه تحت تاثیر بحران سوریه آسیب پذیر شده و شکاف‌های اجتماعی این کشور فعال شده است.

اگرچه این آسیب ها، ظرفیتهایی برای ترکیه در جهت عدم دخالت در پرونده سوریه ایجاد کرده است، ولی این بدان  معنی نیست که چرخشی ویژه در سیاست‌های ترکیه نسبت به سوریه به وجود آید.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس