پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی؛
تاریخ : 19/مرداد/1395 - 19:45 کد خبر : 81294

آشنایی با سوره‌ شمس

بسیج پرس - شمس یعنی خورشید و این سوره مکی است.


آشنایی با سوره‌ شمس

به گزارش بسیج پرس؛ خداوند سبحان در آغاز این سوره به خورشید و پرتو انوار آن سوگند یاد می کند. سپس قسم های دیگری را به دنبال هم می آورد. آنگاه بیان می فرماید: هر کس نفس خود را پاک و تزکیه کند قطعاً رستگار شود و به آنچه آرزو دارد برسد، و هر کس آن را آلوده سازد یقیناً ناامید و بی بهره ماند. در پایان سوره، قوم ثمود را به عنوان مثال و نمونه ای از کسانی که نفس خود را آلوده ساختند، ذکر می کند.
ترجمه آیات 1 تا 10 این سوره چنین است:

سوگند به خورشید و پرتو تابانش. سوگند به ماه، هنگامی که در پی (خورشید)  برآید. سوگند به روز چون (خورشید را) آشکار کند و سوگند به شب چون پرده بر آن پوشد. سوگند به آسمان و آنکه آن را برافراشت. سوگند به زمین و آنکه آن را بگسترد. سوگند به نفس و آنکه آن را بیاراست. سپس گناه و تقوایش را به وی الهام کرد (و شناساند).

به راستی هر که آن نفس را پاکیزه داشت، رستگار شد و یقیناً هر که (با معصیت و گناه) آلوده اش ساخت، محروم و نومید گردید.

تمام آن قسم ها پیاپی برای این است که به انسان بفهماند: این نفس تو که راه پلیدکاری و پرهیزگاری به او نشان داده شده است، در اختیار توست. تو می توانی یکی از دو راه را انتخاب کنی: طهارت و پاکی و یا آلودگی و پلیدی. اگر پاکی را برگزینی و نفس و اصل وجود خود را پاک کنی رستگار می شوی، و به آنچه در آرزوی آنی می رسی. اما اگر پلیدی را برای نفس و وجود خود برگزینی زیانکار خواهی بود. در این صورت مانند کسی که در سراب، آب می جوید و آن خوشبختی که در آرزو و طلب آنی هرگز دست نمی یابی و بهره نصیب تو در پایان، یأس و ناامیدی است.

آیا می خواهی مثالی برای آنان که پلیدی را برگزیدند و زیانکار شدند، بشنوی؟

قوم ثمود از آن جمله بودند. کار آنان بدانجا کشید که پیامبر خدا و دین او و قیامت را تکذیب کردند و شتری را که می دانستند آیت الهی است و خود، از پیامبر خویش به عنوان معجزه در خواست کرده بودند با قساوت و سنگدلی تمام، کشتند. سرانجام عذاب بر آنان فرا رسید و همگی با خاک یکسان شدند.

کتاب گلستان سوره‌ها – ص 178

محمدحسین جعفری


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس