پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 21 آذر 1396

           
به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س):
تاریخ : 14/مرداد/1395 - 22:45 کد خبر : 81000

درسی زندگی‌ساز از سیره کریمانه زهرای معصومه(س)

بسیج پرس - حضرت معصومه (س) تربیت‌شدۀ حضرت زهراء (س) هستند، پس جز رفتاری کریمانه نمی‌‌توان از ایشان انتظار داشت، ایشان از ابتدای حرکت‌شان با عبور از سرزمینهای مختلف نورافشانی خود را آغاز کرده و بذر محبت و ولایت را میان مردم پاشیدند و بسیاری را بهره‌مند ساختند.


درسی زندگی‌ساز از سیره کریمانه زهرای معصومه(س)

به گزارش بسیج پرس؛ از جمله کسانی که در روایات به شفیعه بودنشان بسیار تصریح شده است، حضرت فاطمه معصومه (س) هستند و در میان بانوان از خاندان رسالت و طهارت، حضرت فاطمه زهرا (س) و حضرت فاطمه معصومه (س) از شفاعت گسترده‌‌‎‌ای برخوردارند. دایرة شفاعت افراد به تناسب عظمت روحی و گستردگی مسؤلیت آنهاست که طبق کلام اهل‌‎‌بیت (ع) شفاعت حضرت معصومه (س) برای تمام شیعیان و در مراتب بهشت حتمی است. امام صادق (ع) می‌‎‌فرمایند:

«إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَّةُ أَلَا إِنَّ لِرَسُولِ اللَّهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَةُ أَلَا وَ إِنَّ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ حَرَماً وَ هُوَ الْکُوفَةُ أَلَا وَ إِنَّ قُمَّ الْکُوفَةُ الصَّغِیرَةُ أَلَا إِنَّ لِلْجَنَّةِ ثَمَانِیَةَ أَبْوَابٍ ثَلَاثَةٌ مِنْهَا إِلَى قُمَّ تُقْبَضُ فِیهَا امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِی اسْمُهَا فَاطِمَةُ بِنْتُ مُوسَى وَ تُدْخَلُ بِشَفَاعَتِهَا شِیعَتِی الْجَنَّةَ بِأَجْمَعِهِمْ».

بانویی از فرزندان من به نام «فاطمه» ـ دختر موسی بن جعفر (ع) ـ، در آنجا (قم) رحلت می‌‌‎کند که با شفاعت او همۀ شیعیان ما وارد بهشت می‌‎‌شوند».

(بحارالانوار ج 6 ، ص 216)

آبروی قم

بی‌تردید حرکت حضرت معصومه (س) از مدینه به سوی طوس خارج از برنامۀ الهی نبوده است، اگر کمی تأمل کنیم، در خواهیم یافت که خدا در پی حرکت حضرت معصومه (س) از مدینه به سوی طوس و اقامتشان در قم چه برنامه‌ای را پیش برده است، چه اتفاقاتی در مسیر حرکت‌شان افتاد و چه نورافشانی‌ای کردند. ایشان با حضورشان در قم قدر و منزلتی به این شهر بخشیدند که شاید تا قبل آن، چنین نبوده و در یک جمله می‌‌توان گفت خدا با حضور حضرت معصومه (س) در قم، به این شهر آبرو داد.

آغاز نورافشانی حضرت معصومه (س) با حرکت از مدینه به سمت طوس

ایشان تربیت شدۀ خاندان عصمت و طهارت‌اند، ایشان تربیت شدۀ حضرت زهراء (س) هستند، پس جز رفتاری کریمانه نمی‌‌توان از ایشان انتظار داشت. حضرت معصومه (س) از ابتدای حرکت‌شان با عبور از سرزمینهای مختلف نورافشانی خود را آغاز کردند و بذر محبت و ولایت را در میان مردم پاشیدند و بسیاری بدین وسیله از این نور بهره‌مند شدند تا جاییکه این منبع نور الهی در شهر قم متمرکز شد و آن شهر به عنوان پایگاه اصلی معارف شیعیان تبدیل شد و در آن دورۀ ظلمانی حکومت جباران درخشید تا از این طریق معارف ناب محمدی به تمام سرزمینهای دنیا تزریق شود، اینها تمام بخشی از حرکت سازنده و تأثیرگذار حضرت معصومه (س) بوده است و امروز «قم» مرکزی معرفتی در دنیای اسلام به شمار می‌‌رود، این در حالی است که به نظر می‌‌رسد با توجه به افزایش حجم شیطنتها در این برهه از زمان، مراکز معارفی شیعیان از نظر دشمنان بی‌توجه نخواهد بود.

حال این شهر به برکت وجود حضرت معصمومه (س) قلب تپنده‌‌ای است که هر بیداری و معارفی می‌باید از آنجا از آنجا منتقل شود و انسانهای تشنۀ معرفت را سیراب کند. در این شهر شخصیتهای بزرگ بسیاری رشد یافتند و به خدمت اسلام در آمدند که از جملۀ آنان شیخ صدوق و شیخ مفید است که وقتی به نقاط مختلف سفر می‌‌کردند، بسیاری با حضور نزد آنان به فیض می‌‌رسیدند. اینک پس از آن سالها، شاهد حضور ده‌ها و صدها تشنۀ معرفت و اهل علم در شهر قم هستیم که درصدد ادامه راه آن شخصیتهای علمی بزرگ گذشته‌اند.

در پی امام زمان بودن

وقتی در احادیث به یادگار مانده از اهل‌بیت (ع)، تأملی می‌‌‌کنیم، رابطۀ نزدیکی را میان حضرت معصومه (س) و حضرت زینب (س) می‌یابیم که از جمله و شاید اساسی‌ترین آن، «رفتار آنان در حرکت به سوی امام زمان‌شان» است. حضرت زینب (س) یکی از شروط‌شان برای ازدواج با عبدالله، همراهی با حسین (ع) در هر سفری بود، در این رفتار حضرت مقولۀ همراهی با امام زمان آن عصر بیش از همراهی برادرانه احساس می‌‌شود؛ چراکه این امر در محور اصلی زندگی تمام اهل‌‌بیت (ع) بوده است. در ماجرای حرکت حضرت معصومه (س) از مدینه به سمت طوس نیز به نظر می‌‌رسد ایشان بیش از اینکه به دنبال برادراشان باشند، به دنبال امام زمانشان بودند، همانطور که حضرت زینب (س) هرگونه سختی‌ای را در برای رسیدن به امام زمانشان تحمل کردند، حضرت معصمومه (س) نیز چنین کردند.

حال ما انسانها چه درسی می‌‌توانیم از این نوع رفتار این دو بزرگوار و بلکه تمام اهل‌بیت (ع) به ویژه حضرت زهراء (س) به عنوان الگوهای برتری که خدا برای‌مان قرار داده است، دریافت کنیم؟

درسی که باید بگیریم

درسی که باید از این صحنه‌ها بگیریم، این است که ای شیعیان و مؤمنان دنیا! لحظه به لحظه زندگی اهل‌بیت (ع) را باید کلاس درس بدانید، در این عالم امام، محور است و تمام ابعاد زندگی‌‏مان حتی تا زمان مرگ باید در این راستا باشد که این همان رفتار حضرت زهراء (س)، الگوی تمام زنان و مردان عالم است.

در عالم طبیعت انسان وقتی به یک درخت نگاه می‌‎‌کند، می‌‎‌بیند که نوک شاخه‌‎ها و برگهای آن به سمت خورشید قرار گرفته است، انسان اعم از زن و مرد نباید از یک درخت کمتر باشد، چراکه درخت توان حرکت ندارد، اما در همانجا که هست، به سوی نور متمایل می‌‎شود، حال که ما توان حرکت داریم، چرا به سوی نور حرکت نکنیم؟ بیاییم خودمان را به امام‌مان نشان دهیم تا بتوانیم بیشتر و بیشتر از نور مولایمان بهره ببریم.

سروده محمد جواد شیرازی به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س)

این روزها شاعران بسیاری به مناسبت دهه کرامت دست بر قلم می‌برند و به نوعی ارادت‌شان به ساحت مقدسه حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) ابراز می‌کنند، حال «محمد جواد شیرازی» از شاعران جوان و آیینی کشورمان شعری را به مناسب ولادت حضرت معصومه (س) سرود و به ایشان تقدیم کرده است.

متن کامل شعر به شرح ذیل است:

بده مژده بر دشت خشک گلوها
پر از باده کوثری شد سبوها
بدون توسل، رسیدن محال است
مُصَلِّی که شد از دل بی وضوها؟
چه گوییم از وجه این کریمه
مخواهید مدحش ز بی آبروها
که در شأن او گفته باب الحوائج:
"فداها ابوها... فداها ابوها...
اگر بر دل خسته‌ام وعده دادم
فقط وعده ماه ذی القعده دادم

قدم بر زمین مدینه نهاده
شده زینب دوم خانواده
شده مثل زهرای اطهر مرامش
همیشه به پای ولی ایستاده
چه گویم من از هیبت او که باشد
شبیه سکینه زنی پر اراده
چه دنیا... چه عقبی... ندارد هراسی
کسی که دلش را به معصومه داده
به قلبش خدا نور عصمت دمیده
چه کرده... چه معصومه‌ای آفریده

بیا با تبسم گره می‌گشاید
بیا بانوی قم گره می‌گشاید
اگر با دل صاف و ساده بریزی
دوتا مشتِ گندم گره می‌گشاید
نگو حاجتت را، دلت پر که باشد
بدون تکلم گره می‌گشاید
بگو زیر لب یا رضا در طوافش
سرِ دور هشتم گره می‌گشاید
چه معصومه‌ای، زینب شاه طوس است
عزیز دل و عشق شمس الشموس است

به لب نام زیبای معصومه دارم
به دل مُهر و امضای معصومه دارم
همین که کنار ضریحش می‌آیم
توسل به زهرای معصومه دارم
منم عبد اولاد موسی بن جعفر
ضمانت ز بابای معصومه دارم
منِ قطره گرچه حقیرم، امیدِ...
...رسیدن به دریای معصومه دارم
حلیمه، فهیمه، علیمه، حکیمه
برای من بی نوا شد کریمه


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس