پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 13/مرداد/1395 - 21:00 کد خبر : 80836

آیا سیاست خارجی ترکیه تغییر خواهد کرد؟

بسیج پرس - کودتای نافرجام نظامی در ترکیه، اثرات و نگاه‌های متفاوتی را از منظر تحلیل محتوایی و همینطور ملاحظات و نگرش‌های سیاسی در داخل و خارج از ترکیه بر جای گذاشته است.


آیا سیاست خارجی ترکیه تغییر خواهد کرد؟

به گزارش بسیج پرس؛ کودتای نافرجام نظامی در ترکیه، اثرات و نگاه‌های متفاوتی را از منظر تحلیل محتوایی و همینطور ملاحظات و نگرش‌های سیاسی در داخل و خارج از ترکیه بر جای گذاشته است. یکی از موضوعاتی که این روزها خیلی به چشم می‌خورد این است که هرچند حزب عدالت و توسعه و شخص رجب طیب اردوغان با توجه به مجموعه شرایطی که در ترکیه حادث شد و حضور موثر مردم در تقابل با نظامیان منجر به شکست کودتا و همینطور موجب استقرار حکومت عدالت و توسعه گشت، لیکن یک نکته بسیار باریک و ظریف وجود دارد و آن این که به نظر می‌رسد هیمنه اقتدارگرایی اردوغان ترک برداشته است. این مسئله در منظر سیاست داخلی، نوع تعامل با نظامیان، چگونگی تعامل و گفتمانی که با تمامی گروه‌های سیاسی و قومی منتقد و مخالف حاصل خواهد شد و همینطور شیوه مواجهه با افکار عمومی و سطوح تحلیلی مربوط به رسانه‌های جمعی و گروه‌های ذی‌نفوذ چه گروه‌های اقتصادی و چه گروه‌هایی که در عرصه قدرت و سیاست داخلی ذی‌نفوذ هستند، تاثیرگذار خواهد بود. همچنین در نوع تعاملی که دولت و اردوغان با دیگر گروه‌ها خواهد داشت، بی تاثیر نخواهد بود.

باید توجه داشت تقریبا بعد از دوهفته از کودتای نافرجام شاهد آن هستیم که شیوه برخورد اردوغان بسیار سختگیرانه است و 10ها هزار نفر بازداشت و مورد سوءظن قرار گرفته‌اند. در عین حال بحث‌های دیگری در عرصه رسانه‌ها و مواجهه جدید با تنظیم قوانین و مسائلی از این دست پدید آمده است. اما در مورد مسائل خارجی، پرسش اساسی آن است که این کودتا با توجه به نافرجام بودن آن از یک سو و موفقیت مجموعه حزب حاکم در کنترل اوضاع از سوی دیگر، آیا بر سیاست خارجی، اولویت‌ها و شاخص‌های آن تاثیر خواهد گذاشت یا خیر؟

به نظر می‌رسد به لحاظ مفهومی چون سیاست خارجی از سیاست داخلی جدا نیست لذا نشانه‌ها و نکاتی مبنی بر تاثیر کودتا بر فرجام سیاسی و سیاست خارجی پدیدار شده است.

به هیمن دلیل با ارزیابی مواضعی که کشورهای بزرگ مانند آمریکا و روسیه، نهادهای بین المللی چون اتحادیه اروپا و در سطح منطقه‌ای تمام همسایگان اتخاذ کرده‌اند، می‌توان دریافت که آنها با نوعی نگاه متفاوت از گذشته نسبت به سیاست خارجی ترکیه و نوعی رفتار سیاسی جدید با این کشور روبرو شده‌اند. بنابراین سیاست خارجی را نمی‌توان از شرایط پیش آمده بعد از کودتا در ترکیه و این احتمالات و انتظارات که آیا تعدیلی در سیاست خارجی این کشور بوجود خواهد آمد یا خیر، منفک کرد, همچنانکه افزایش فشارهای داخلی در ترکیه و استمرار روند بازداشت ها بر نگاه سایر کشورها از جمله اتحادبه اروپا و آمریکا اثرگذار خواهد بود. ضمن آنکه ایجاد هرگونه شکاف در رابطه ترکیه و جبهه غرب به نزدیک شدن آنکارا به روسیه و ایران خواهد انجامید.

این تغییر نگاه در حالی است که ترکیه در سیاست خارجی خود با دغدغه‌های جدی مواجه است؛ هم مسئله سوریه، هم وضعیت داعش، هم مسئله کردها و هم چگونگی تعامل با همسایگان، همگی نمونه‌هایی از چالش‌های این کشور است.

در نتیجه اگر دولت عدالت و توسعه در داخل نتواند به سرعت اقتدار پیشین خود را بازیافت کند و درگیری‌ها و حالت فوق العاده تداوم داشته باشد، از بیرون به اقتدار سیاسی حکومت ضربه وارد خواهد شد. یعنی ماندن در این وضعیت بر تاثیرگذاری ترکیه در عرصه سیاست خارجی اثرگذار خواهد بود.

همچنین باید توجه داشت که بازیگر اصلی این میدان، نظامیان هستند؛ یعنی یک شاخه و ستون اصلی، تغییر و دگرگونی در مسائل مربوط به منطقه نظامیان هستند. لذا اگر در بدنه ارتش این رویکرد مقابله، دستگیری‌ها و تحقیر نظامیان استمرار داشته باشد این مسئله می‌تواند در چگونگی پیشبرد سیاست امنیتی ترکیه در منطقه تاثیرات منفی برجای بگذارد. بنابراین بی اعتمادی نسبت به بدنه ارتش و تغییر آنها در آینده ممکن است اردوغان را با چالش‌های جدی تری مواجه کند. لذا دولت باید اعتماد ارتش را دوباره جلب کند و آگاه باشد که ادامه این وضعیت شناور و ژله‌ای تاثیرات منفی بر محیط بیرونی باقی خواهد گذاشت.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس