پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
مولف کتابهای آموزش مفاهیم قرآن کریم در گفت‌و‌گویی:
تاریخ : 23/تير/1395 - 14:25 کد خبر : 79595

توسعه درک مردم از معنای ظاهری قرآن، تحولات عظیم تربیتی را رقم خواهد زد

بسیج پرس - مسعود وکیل گفت: در مرحله نخست باید درک مناسبی از معنای قرآن داشته باشیم و عامه مردم را به این امر متوجه سازیم که مهم‌ترین نیاز آنها درک همین معنای ظاهری و اولیه قرآن است تا از رهگذر آن بتوان به تدریج با معارف قرآن آشنا شد.


توسعه درک مردم از معنای ظاهری قرآن، تحولات عظیم تربیتی را رقم خواهد زد

به گزارش بسیج پرس؛ مسعود وکیل، مولف کتابهای آموزش مفاهیم قرآن در گفت‌و‌‌گویی با بیان این مطلب که باید تعریف‌مان را از مفاهیم قرآن مشخص کنیم، توضیح داد: از اصطلاح «مفاهیم قرآن» برداشتهای مختلفی می‌شود و تعریفی که بنده از مفاهیم قرآن در نظر دارم، «درک معنای اولیه آیات قرآن» است و باید این تعریف از مفاهیم قرآن را از معارف و تفسیر قرآن تفکیک کرد.

وی با بیان این مطلب که در همین معنای اولیه، معارف بسیاری گنجانده شده است، گفت: اگر درک معنای اولیه قرآن در جامعه بیشتر مورد توجه قرار گیرد و خوانندگان قرآن به طور مستقیم به آن دست یابند, تحول عظیم تربیتی در جامعه ایجاد خواهد شد.

مولف کتاب آموزش مفاهیم قرآن گفت: در مرحله نخست باید درک مناسبی از معنای قرآن داشته باشیم و عامه مردم را به این امر متوجه سازیم که مهم‌ترین نیاز آنها درک همین معنای ظاهری و اولیه قرآن است تا از رهگذر آن بتوان به تدریج با معارف قرآن آشنا شد.

فهم تدریجی معنای آیات قرآن

وی با بیان این مطلب که عامه مردم گمان می‌کنند از فهم معنای اولیه کلام خدا بی‌بهره و محروم‌اند، تصریح کرد: همه مردم با توجه به سواد عمومی خود, قادر به فهم بخشهایی از قرآن‌اند، اما از این توانایی غافل هستند. این در حالی است که با آموزشهای ساده‌ای می‌توان هم این آگاهی را ایجاد کرد و هم با ساماندهی تواناییهای موجود، در مسیر ارتقای آن گام برداشت.

لازمه قرائت قرآن، فهم آن است

وکیل با بیان این مطلب که لازمه قرائت قرآن، فهم آن است، گفت: هر کلامی یک معنایی دارد، در مورد قرآن نیز چنین است و خواندن آن باید همراه با درک معنای آن باشد تا چنین خواندنی به تدریج به انس با قرآن و تاثیرپذیری از آن در حیات فردی و اجتماعی آحاد جامعه تبدیل شود.

مخالف قرآنهای فارسی ارائه شده در جامعه هستم

مولف کتاب آموزش مفاهیم قرآن با انتقاد از قرآنهای ارائه شده با عنوان «قرآن فارسی» در سطح جامعه، گفت: این متن قرآن و کلام الهی است که نور دارد و ما باید با آن انس بگیریم، نه اینکه آیات قرآن در حاشیه باشد و ترجمه آن غالب باشد.

ترجمه‌خوانی صرف، راهی آموزشی و اصولی برای فهم و انس با قرآن نیست

وی با بیان این مطلب که هر چند ترجمه‌های مناسب می‌تواند ما را در فهم قرآن کمک کند، تصریح کرد: اینکه ترجمه‌خوانی را راهی برای انس مردم با قرآن بدانیم، صحیح و اصولی نیست.

وکیل افزود: صرف ترجمه‌خوانی به معنای بی‌توجهی به تواناییهای مردم در فهم قرآن است و حتی به تدریج موجب خاموش شدن چراغ توانایی انسان می‌شود، در حالیکه باید به گونه‌ای عمل کرد تا مردم به توانایی‌شان در فهم قرآن آگاهی یافته و از آن بهره گیرند.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس