پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 27 آذر 1396

           
حجت‌الاسلام میرزا محمدی :
تاریخ : 08/تير/1395 - 17:45 کد خبر : 78826

شب قدر پیوسته تا قیامت ادامه دارد

بسیج پرس - حجت‌‏الاسلام میرزامحمدی تصریح کرد: در لیلةالقدر می‌توان ره صد ساله را یک شبه طی کرد، ارادۀ خدا در این شب بر این است که بار گناهان یک سال گذشتۀ ما را سبک کند و این هنرمندی خداست.


شب قدر پیوسته تا قیامت ادامه دارد

به گزارش بسیج پرس؛ مراسم شب های قدر ماه  مبارک رمضان در مسجد ارگ تهران با سخنرانی حجت‌‏الاسلام میرزامحمدی و مداحی حاج منصور ارضی و ابوالفضل بختیاری برگزار می شود.

حجت‌‏الاسلام میرزامحمدی با بیان این که شب قدر در حقیقت قلب ماه رمضان است، گفت: اعمالی که در این شب از سوی ما انجام و رحمتی از سوی خداوند جاری می‌شود، ویژگی و خاصیتی دارد که در هیچ شب و روزی از سال مشاهده نمی‎‌‎کنیم.

وی افزود: با توجه به روایات اهل‌بیت (ع)، در شب قدر، به قدری ملک بر زمین نازل می‌‎شود که زمین با تمام وسعتش گنجایش پذیرش این ملائک را ندارد. سلام و درودی که آنها از جانب خدا بر مؤمنین جاری می‎‌کنند، به قدری گسترده است که در هیچ زمان دیگری نظیر ندارد، لذا هم از حیث شمول رحمت الهی در این شب و هم از حیث اعمالی که انجام می‌دهیم، «خیرٌ مِن ألفِ شهرٍ» است.

حجت‌‏الاسلام میرزامحمدی افزود: هر عملی که در این شب نورانی از آدمی صادر می‎‌شود، اعم از اعمال واجب و مستحب، همگی از اعمال هزار ماه دیگر برتر است، گریۀ در شب قدر بر مظلومیت امیر‏المؤمنین (ع)، از هزار ماه گریه بر امیر‏المؤمنین (ع) برتر است، احیای و توبۀ شب قدر، از احیا و توبۀ هزار ماه برتر است.

طمع ابلیس به رحمت خدا در قیامت

وی با بیان این مطلب که طبق دعای جوشن کبیر، رحمت خدا علاوه بر سبقت بر غضبش، وسعت نیز دارد، به حدیثی از امام صادق (ع) در اهمیت این امر اشاره کرد: «وقتی رحمت خدا آن گستردگی و شمولش در قیامت نشان داده می‌‎شود، حتی ابلیس هم به طمع این رحمت، منتظر شمول رحمت بر خود است.»

شب قدر پیوسته تا قیامت ادامه دارد

حجت‌‏الاسلام میرزامحمدی با اشاره به اینکه در شبهای قدر، ملائک تا صبح به صورت دائم در رفت و آمد هستند، گفت: آیا تنزل ملائک و روح در شب قدر تنها یک نزول تشریفاتی است یا مأموریتی است که ملائک هر سال مأمور به انجام آن هستند؟ شب قدر ـ با توجه به فعل مضارع بکار رفته در حدیث ـ اشاره با تداوم دارد و این یعنی شب قدر پیوسته تا قیامت ادامه دارد.

سورۀ قدر در بیان فلسفۀ نزول ملائک ساکت است

وی دربارۀ اینکه ملائک بر چه کسی در این شب نازل می‎‌شوند، خاطرنشان کرد: امام جواد (ع) می‎‌فرماید: این ملائک و روح که حامل مقدرات تمام عالم هستند، در این شب بر محضر امام هر عصر و زمان نازل می‎‌شوند. این نزول‎شان تنها برای عرض ادب، درود و صلوات بر امام زمان (عج) نیست، بلکه یک تعیین تکلیف برای ملائک و همۀ نظام عالم تکوین و تشریع است، طوری که در زیارت مطلقۀ امام حسین (ع)، فلسفۀ این نزول را می‎‌بینیم.

حجت‌‏الاسلام میرزامحمدی با بیان این مطلب که سورۀ قدر در بیان فلسفۀ این نزول ساکت است، بیان کرد: اینکه این نزول بر چه کسی است و فلسفه‎اش چیست، در سورۀ قدر به آن اشاره نشده، لذا باید به سراغ مدرسۀ اهل‎بیت (ع) برویم و بیان آنان را در ذیل این سورۀ و آیۀ شریفه مورد توجه قرار دهیم.

لیلةالقدر، عامل حیاتی قرآن و ماه رمضان است

وی با اشاره به تفسیرهای بیان شده توسط مفسران دربارۀ «روح» گفت: برخی این روح را ملکی می‎‌دانند که از جبرئیل (ع) که قوی‎‌ترین ملک خداست، بزرگ‎‌تر است، برخی این روح را همان حقیقت محمدیه می‎‌دانند که در واقع حقیقت ملکوتی قرآن کریم است، یعنی اگر شب قدر را از قرآن حذف کنیم، چیزی از قرآن باقی نمی‎‌ماند، اگر شب قدر از ماه رمضان حذف کنیم، ماه رمضان حیات حقیقی‎‎اش را از دست می‎‌دهد، پس لیلةالقدر، عامل حیاتی قرآن و ماه رمضان است، زیرا حقیقت قرآن، به وجود و حیات امام است.

حجت‌‏الاسلام میرزامحمدی با بیان این مطلب که ملائک در شب قدر ارادۀ خدا را محضر امام زمان (ع) می‎‌آوردند، تصریح کرد: امام موضع ارادةالله است، به این معنا که اگر ما می‎‌خواهیم بفهمیم خدا راجع به عالم و عالمیان چه چیزی اراده کرده، باید به قول و فعل امام زمان (عج) بنگریم.

وی افزود: وقتی ارادۀ خدا به محضر امام زمان (عج) نازل شد، از اینجا به بعد مأموریت امام (ع) آغاز می‎‌شود و ایشان در این شب تکلیف تمام عوالم، ملائک و انسانها و مخلوقات را تعیین و امضاء می‎‌کند.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس