پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 21 آذر 1396

           
آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی؛
تاریخ : 30/خرداد/1395 - 19:45 کد خبر : 78396

ُسوره تَغابُن

بسیج پرس - تغابن یعنی زیان دیدن و زیان زدن و نیرنگ دو طرفه در معامله و این سوره مدنی است.


ُسوره تَغابُن

به گزارش بسیج پرس؛ یکی از اسامی قیامت یوم التغابن یعنی روز فریب و زیان است.

غبن به معنی زیان و خسران و فریب و نیرنگ در معامله است. قیامت را روز زیان و نیرنگ گفته اند زیرا در آن روز گمراهان می فهمند که فریب خورده اند و خسارت دیده اند و در دنیا به بیراهه رفته و زیانکار شده اند.

لفظ تغابن به معنای آنست که: دو نفر یا دو گروه یکدیگر را در معاملات بفریبند و خسارت به یکدیگر وارد کنند.

انسان های بی ایمان و گمراه در این دنیا یکدیگر را به غفلت از خدا و معاد و دین و کتاب و رسالت و... فرا می خوانند؛ یکدیگر را به دنیاپرستی و لهو و لعب سوق می دهند و آموزش های الهی انبیاء را خرافات معرفی می کنند. در این کار عده ای سردمدار این حرکت پلید و شیطانی هستند و مشتی نادان، نیز از آنان پیروی می کنند. هر یک از این دو گروه به گونه ای دیگری را مغبون و دچار خسارت می کند:

1 - سردمداران گمراهی و فساد و صاحبان قدرت، با منحرف کردن عوام، آنان را از سعادت حقیقی دور کرده در دام شیطان می افکنند.

2 - پیروان نادان با دنباله روی کورکورانه خود و با اثر پذیری از تبلیغات و تلقینات سردمداران تباهی، آنان را عملا در کارشان تشویق می کنند و در نتیجه، پرچمداران فساد در این منجلاب بیشتر فرو می روند. پس گویا این گروه نادان نیز سردمداران کفر و فساد را به گونه ای فریب داده اند. نتیجه آنکه: روز قیامت برای همه آنان کشف و آشکار می شود که همگی فریب یکدیگر را خورده و مغبون شده اند و یکدیگر را دچار خسارتی بزرگ و جبران ناپذیر ساخته اند.در دنیا گرفتار غفلت بودند و این تغابن را درک نمی کردند؛ اما در آنجا حقایق آشکار می گردد و انسانهای بی ایمان و یا سست ایمان در جایگاه وحشتناکی که برای خود فراهم کرده اند وارد می شوند. در آنجا دیگر جبران ممکن نیست و گرفتار آتش دوزخند. خود را در این حال کاملا فریب خورده و زیانکار می یابند. مانند تاجری که در معاملات خود مغبون شده و نه تنها سودی نبرده، بلکه سرمایه خود را نیز تلف کرده و دچار ور شکستگی شده است. گمراهان نیز چون سرمایه عمر خود را بیهوده تلف کرده اند، در قیامت به حسرت و ندامت مبتلا هستند.

در آیه 9 این سوره می خوانیم:

روزی که شما را برای جمع (یعنی رستاخیز) گرد آورد، آن روز تغابن است و هر کس به خدا ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد، گناهانش را می بخشد، و او را در باغهای بهشتی که از زیر (درختانش) جویبارها روان است در آورد. جاودانه در آن بمانند. این است همان کمیابی بزرگ!

تذکر و یادآوری روز تغابن برای آنست که انسانها در این دنیا هوشیار و مراقب باشند که انسانهای بی ایمان آنها را نفریبند (و نیز دچار فریب نفس خویش نگردند.) آنچه از آیه فهمیده می شود این است که همه انسانها فریب خورده و در خسران و تباهی اند، مگر آنها که ایمان آورده و عمل صالح انجام دهند.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) آمده است که: منظور از یوم التغابن روزی است که اهل بهشت، اهل آتش را مغبون می بینند.

کتاب گلستان سوره‌ها – ص 101
محمدحسین جعفری


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس