پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 24 آذر 1396

           
آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی؛
تاریخ : 25/خرداد/1395 - 21:45 کد خبر : 78224

سوره صف

بسیج پرس - صف یعنی ردیف و این سوره مدنی است.


سوره صف

به گزارش بسیج پرس؛ صف به معنی ردیف است؛ مانند ردیفی از انسانها، درختها و هر چیز دیگر.

این سوره مؤمنین را ترغیب و تشویق می کند که در راه خدا، با کفار و دشمنان دین جهاد کنید و در این پیکار، مستحکم و استوار باشند.

در آیه این سوره می خوانیم:

در حقیقت خداوند کسانی را که در راه او صف در صف جهاد می کنند، دوست دارد؛ (آنانکه در استحکام و صلابت) گویی بنیادی از سرب دارند.

در گذشته برای ساختن بناهای بسیار مستحکم، در موارد نادری که ضرورت داشت سنگهای سخت را کنار هم می چیدند، بصورتی که دیواره ای از سنگ ایجاد مس شد. سپس سرب مذاب روی آن می ریختند. سرب مذاب لابه لای سنگ ها را پر می کرد و هنگامی که سرد و منجمد می شد، همه سنگ ها به هم می پیوست. به این ترتیب دیواره یکپارچه و بسیار محکمی ایجاد می شد و شکاف و منفذی در آن باقی نمی ماند (81).

قرآن مجاهدان مؤمن را از جهت استقامت و قدرت و یکپارچگی، به چنین بنا و بنیادی تشبیه کرده است. آنان در برابر دشمن، یکدل و یکجان و استوارند و دشمن به هیچ وجه نمی تواند در صف آنان نفوذ و رخنه کند.

در آیات 10 تا 12 مؤمنان را به جهاد فرا می خواند و می فرماید:

ای کسانی که ایمان آورده اید، آیا (مایلید) شما را به تجارتی راه نمایم که شما را از عذابی دردناک می رهاند؟ به خدا و فرستاده او ایمان آرید و با مال و جان خویش در راه خدا جهاد کنید. این (تجارت) اگر بدانید برای شما بهتر است. (خداوند به سبب آن) گناهانتان را بر شما می بخشاید، و شما را در باغهایی که زیر (درختان) آن نهرها روان است و (در) سراهای خوش، در بهشت های جاوید در می آورد. این (همان) کامیابی بزرگ است.

آیه 6 بشارت حضرت عیسی (علیه السلام) را ذکر می کند؛ مژده آمدن پیامبری پس از خود را که نامش احمد است. برگردان آیه چنین است:

و (یاد کن) هنگامی را که عیسی بن مریم (علیه السلام) گفت: ای بنی اسرائیل من فرستاده خدا به سوی شما هستم، در حالی که تورات را که پیش از من بوده تصدیق می کنم و به پیامبری که بعد از من می آید و نامش احمد است بشارت می دهم. پس چون دلایل روشن به سوی آنان آمد، گفتند: این سحری آشکار است.)

روایتی از امام باقر (علیه السلام) بیانگر این است که: پیوسته انبیاء به آمدن حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) بشارت می دادند تا اینکه خداوند حضرت عیسی (علیه السلام) را مبعوث کرد، پس او نیز آمدن حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) را بشارت داد (82).

لفظ بشارت و مژده در آیه شریفه حکایت از آن دارد که دین و احکام و قوانین و مسائل عبادی، اخلاقی، فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و... کاملترین دین است و خبر آمدن چنین دینی همان مژده و بشارت انبیاء گذشته است؛ با بعثت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و آمدن دین اسلام در رحمت الهی به روی انسانها باز می شود و با عمل به رهنمودها و دستورات آن، سعادت و نیک بختی انسانها تأمین می گردد (83).

در آیات 8 و 9 پیروزی اسلام بر تمامی ادیان را مژده می دهد و پیشاپیش اعلام می دارد: تلاش کفار برای خاموش کردن نور اسلام بی اثر است و نور خدا با پف دهان یعنی با تلاش و کوشش بیهوده و بی نتیجه مشرکین و اهل کتاب هرگز خاموش نمی شود.

در عصر حاضر نیز استکبار و دشمنان اسلام تمامی توان خویش را در ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، نظامی، اقتصادی و... به کار می گیرند تا نور اسلام را خاموش کنند، اما نور خدا با این تلاش های بی ثمر هرگز خاموش نمی شود.

خداوند خود پیروزی اسلام را بر تمام ادیان وعده داده است. اگر چه برای مشرکان و کفار ناخوشایند است

گلستان سوره‌ها – ص 92
محمدحسین جعفری


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس