پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 04 فروردين 1397

           
همراه با ویژه‌‌برنامه‌های رمضانی رادیو؛
تاریخ : 17/خرداد/1395 - 22:45 کد خبر : 77707

«از تو به یک اشاره» تا «قرار بی‌قراران»

بسیج پرس - شبکه‌های رادیویی با ویژه‌برنامه‌ها و پخش دعا و نیایش فضایی معنوی برای روزه‌داران خود فراهم کردند.


«از تو به یک اشاره» تا «قرار بی‌قراران»

به گزارش بسیج پرس؛ هنوز هم برای خیلی از روزه‌داران شنیدن اذان و مناجات سحرگاهی و افطار، یکی از خاطره‌انگیز‌ترین لحظات ماه مبارک رمضان است. در روزگاری که قاب جادو بستری برای حضور در سحرگاهان نداشت، رادیو تنها صدایی بود که آنها را به نیایش و مناجات شبانگاهی یا افطار روزه فرامی‌خواند. با این نگاه است که بسیاری از مخاطبان، با شنیدن نواهای ملکوتی از رادیو این ماه را سپری می‌کنند، به‌همین علت به‌سنت هر سال، شبکه‌های رادیویی با ویژه‌برنامه‌های متنوع و متعدد به استقبال بهار قرآن می‌روند تا علاوه بر سرگرم‌سازی روزه‌داران، لحظاتی معنوی نیز برای‌ آنان پدید آورند.

رادیو ایران: از تو به یک اشاره تا قرار بی‌قراران

رادیو ایران به شنوندگانش توصیه می‌کند که هنگام افطار با صدای سعید توکلی و فاطمه آل‌عباس، روزه  خود را باز کنند. در ویژه‌برنامه «از تو به یک اشاره» به تهیه‌کنندگی ساجد قدوسیان، مخاطبان هر روز به یکی از استان‌ها سفر می‌کنند و با آیین‌ها و رسوم آن دیار در ماه مبارک رمضان آشنا می‌شوند. گفت‌وگو با مسلمانان غیرایرانی ساکن ایران، تغییر اوضاع مشاغل مختلف در ایام ماه مبارک رمضان و بررسی جنبه اجتماعی آن؛ همچنین آیتم‌های از خدا چه خبر و قاصدک از دیگر بخش‌های این برنامه است که از ساعت 19:30 تا 21 با نویسندگی سارا آقامحمدی و ساناز احمدی دوستدار از آنتن رادیو ایران پخش می‌شود.

همچنین شنوندگان می‌توانند با «قرار بی‌قراران» ویژه سحرگاهی از گروه فرهنگ و اندیشه، شنونده گوشه‌هایی از دعای مجیر باشند. این برنامه به‌تهیه‌کنندگی حسین معصومی با حضور حجج اسلام دکتر افتخاری و علی سرلک، محمد نصرآبادی، دکتر باقری و دکتر الهامی با بهره‌گیری از کلیدواژه‌هایی از دعای پرفیض مجیر، موضوعات 30 روز سحر را در ادبیات و عرفان ایرانی بررسی و درباره بخش‌هایی از دعای مجیر صحبت می‌کند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این برنامه، پخش مستندی درباره یکی از شهدای مدافع حرم است. این مدافعان از کشورهای مختلف اسلامی همچون ایران، عراق و افغانستان هستند و گروه برنامه‌ساز به دیدار خانواده‌های آنان می‌رود و ضمن اهدای سپاس‌نامه رادیو ایران که قدردانی کوچکی از حماسه‌سازی‌های این شهداست، با خانواده‌های آنها به گفت‌وگو می‌پردازد و این شهدا را به مخاطبان رادیو ایران معرفی می‌کند. همچنین تلاش شده برای اولین‌بار با حال و هوای معنوی ماه مبارک رمضان با آهنگسازی امید رمضانی و خوانندگی مجتبی مصری، تیتراژی اختصاصی برای این برنامه سحری ساخته شود.

رادیو سلامت: با شوق بندگی تا خدا راهی نیست

رادیو سلامت با تأکید بر موضوعات سلامت‌محور، شامل توصیه‌هایی برای اصلاح رفتارها و عادت‌های غلط غذایی و عاداتی که با عمل به آن، بدنی سالم و قوی‌ خواهیم داشت بیش از 12 هزار دقیقه برنامه برای این ماه تولید کرده است. ویژه‌برنامه افطار «تا خدا راهی نیست» به‌تهیه‌کنندگی سولماز عطایی و گویندگی فیروزه آدابی و علی مهنام‌فر از ساعت 19:10 به‌مدت 110 دقیقه با هدف خودسازی و رسیدن به رضایت الهی با ایجاد فضای عرفانی شاد و تلفیقی از بخش‌های کوتاه و شنیدنی در قالب گزارش، نمایش، داستان، مصاحبه، مسابقه و... با شنوندگان صدای سلامت همراهی می‌کند.

همچنین ویژه‌برنامه سحر «شوق بندگی» به‌تهیه‌کنندگی حسین فنایی و پیمان پناهی و به‌گویندگی محمد مطلب از ساعت 3:00 به‌مدت 110 دقیقه با هدف برجسته‌سازی، تبیین و استمرار رفتارهای صحیح و مثبت به‌خصوص در حوزه‌های گوناگون سلامت فردی و اجتماعی تهیه شده‌ است. این برنامه در قالب یک جنگ متنوع و هدفمند که در بخش‌های مختلفی همچون کارشناسی، داستان، نمایش، گزارش، نکته‌ها، نیایش، دعای سحر، اذان، قرآن و... به آن می‌پردازد.

رادیو جوان: با نسیم سحر تو رو نفس می‌کشم

رادیو جوان امسال در ماه مبارک رمضان با ویژه‌برنامه «تو رو نفس می‌کشم» مهمان لحظه‌های ناب و معنوی افطار شنوندگان شده است. زهره عبدالرحیم تهیه‌کننده و محمدرضا اصغری کارشناس آن است، ضمن اینکه فاطمه عباسی و سیدمهدی مفیدی‌راد هم اجرای آن را به‌عهده دارند. رادیو جوان با پخش این برنامه می‌کوشد با توجه به ساعات طولانی روزه‌داری و با بیان غیرمستقیم معارف اسلامی، فضایی مفرح و شاد برای مخاطبانی که گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده‌اند، فراهم آورد و آنها را با مفاهیم قرآنی و معارفی آشنا کند.

ضمن اینکه ویژه‌برنامه سحرگاهی «نسیم سحر» نیز به‌تهیه‌کنندگی زهرا عبدالله‌زاده و گویندگی طاهره خضرایی این فضای معنوی را تقویت می‌کند. همچنین این شبکه در برنامه «قرار»، ویژه اذان‌گاهی ظهر به‌تهیه‌کنندگی علیرضا محمدنیا و گویندگی عباسی و مهدی مفیدی، آیتم‌هایی درباره نماز و اهمیت آن را تهیه کرده است و به آثار نماز به‌خصوص نماز اول وقت و آشنایی با آیات نماز در قرآن می‌پردازد.

رادیو ورزش: عطر نسیم نیاز در رمضان

«فرصت پرواز» عنوان ویژه‌برنامه افطار شبکه رادیویی ورزش با رویکرد ورزشی است. این برنامه به تأثیر تلاش، پشتکار و کوشش در رسیدن به توفیقات می‌پردازد. همچنین معرفی شهدای ورزشکار حرم، معرفی آداب و سنن نواحی مختلف ایران، زمان و نحوه ورزش‌کردن در ماه مبارک رمضان و... از جمله بخش‌های این برنامه است که تهیه‌کنندگی‌اش به‌عهده یوسف فرجی است و با گویندگی محمد درخشنده هر روز از ساعت 20 تا 21:30 روی آنتن می‌رود.

همچنین ویژه‌برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان با عنوان «نسیم نیاز» نیز از ساعت 3:30 تا 4:30 به‌تهیه‌کنندگی حسین سلطانی و گویندگی سبحان اکرامی بر آن است تا با ایجاد فضای معنوی در زمان سحر و استفاده از ادعیه و سخن بزرگان به ویژگی‌های این ماه مبارک بپردازد.

رادیو فرهنگ: عطر سحوری در رمضان

هم‌زمان با ماه مبارک رمضان، رادیو فرهنگ تلاش کرده با فضاسازی مناسب برای مردم، به‌منظور یادآوری فضایل اخلاقی و روحانی، برنامه‌های مناسبی را تهیه کند. برنامه «شهر رمضان» که در ساعت 20:15 روی آنتن می‌رود با نگاهی کارشناسانه در حوزه فرهنگ، تلفیقی از موسیقی، نیایش و گفتار کارشناس است.

ضمن اینکه ویژه‌برنامه سحرگاهی این شبکه با عنوان «سحوری» نیز در ساعت 3:30 می‌کوشد مخاطبان فرهنگ‌دوست را در لحظات روحانی جذب و فضائل اخلاقی و روحانی را با  فضاسازی مناسب به آنان یادآوری کند.

رادیو معارف: جشن ضیافت با نان و خرما

رادیو معارف با تدارک گسترده برنامه‌های زنده و تولیدی به استقبال ماه مبارک رمضان رفته است که در قالب‌های متنوع با موضوعات اخلاقی قرآنی و سبک زندگی اسلامی تقدیم مخاطبان فرهیخته صدای فضیلت و فطرت می‌شود. رادیو معارف با ویژه‌برنامه «جشن ضیافت» حلول ماه پرخیر و برکت رمضان را جشن می‌گیرد و با پخش دو برنامه زنده «نان و خرما» و «بهشت اجابت» در لحظات عرفانی افطار و سحر به تبیین راه‌های بهره‌مندی از نسیم رحمت الهی و تبیین آداب و آثار توبه، دعا و نیایش می‌پردازد.

همچنین مسابقه زنده «عطر قرآن» در این ایام هر روز از رادیو معارف پخش می‌شود و علاقه‌مندان از سراسر کشور می‌توانند ضمن شنیدن و بهره‌مندی از رهنمودهای مراجع معظم تقلید در یک رقابت جذاب رادیویی نیز شرکت کنند.

رادیو قرآن: روایت حدیث آرزومندی با صدای ربنا

رادیو قرآن، به‌عنوان اولین رسانه شنیداری قرآنی فارسی‌زبان، می‌کوشد تا با هدف آشناکردن مخاطبان با کلام الهی و تبیین، ترویج و تقویت باورهای قرآنی برای تثبیت و تجسم عملی قرآن در ماه مبارک رمضان حضور مؤثری در رسانه صدا داشته باشد. این شبکه با ویژه افطار «صدای ربنا» که از ساعت 20 به‌مدت یک ساعت تدارک دیده شده، تلاش می‌کند با در برگیری حوزه تلاوت و آموزش، نیاز طیف مخاطب قرآنی را در لحظات افطار برآورده کند.

همچنین ویژه‌برنامه سحر با عنوان «حدیث آرزومندی» از ساعت 2:30 به‌مدت 120 دقیقه، فضای عرفانی و معنوی این لحظات را با گفتار کارشناسان دینی و ادعیه و مناجات، پربارتر می‌کند.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس