پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 02 بهمن 1396

           
تاریخ : 17/خرداد/1395 - 09:09 کد خبر : 77683

بازنشسته‌‌ها در انتظار حقوق میلیونی

بسیج پرس - هیأت دولت در جلسه امروز خود میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری ‌بگیران تأمین اجتماعی را مصوب و اعلام می‌کند.


بازنشسته‌‌ها در انتظار حقوق میلیونی

به گزارش بسیج پرس؛ هیأت دولت در جلسه امروز خود میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری ‌بگیران تأمین اجتماعی را مصوب و اعلام می‌کند،مدیر‌عامل سازمان تامین اجتماعی هفته گذشته در برنامه گفت‌و گوی ویژه شبکه ۲ سیما عنوان کرد که حداقل حقوق امسال ۸۱۲ هزار تومان است که با مزایا به ۹۰۰ هزار تومان می‌رسد.

پیش‌تر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور وعده داده بود که حداقل حقوق بازنشستگان در سال 95 به یک میلیون و 50 هزار تومان افزایش می‌یابد، اینکه آیا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به آنچه رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرده می‌رسد یا نه باید تا عصر امروز منتظر بمانیم.

بسیاری از بازنشستگان تأمین اجتماعی به میزان افزایش حقوق در چند سال اخیر معترض هستند و هرسال قدرت خرید آنها کم می‌شود و نوعی عقب افتادگی افزایش حقوق دارند. هفته گذشته هیأت دولت میزان افزایش حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری و بازنشستگان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح را بین 12 تا 20درصد افزایش داد که این میزان افزایش مشمول حال بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نشد، هر چند مدیر‌عامل سازمان تأمین اجتماعی پیش‌تر وعده داده بود که میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی قطعا بیش‌از نرخ تورم خواهد بود.

براساس اعلام مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تشکل‌های صنفی بازنشستگان، ‌بیش از 60 درصد از بازنشستگان تأمین اجتماعی حداقل‌بگیر هستند و در مجموع بازنشستگان تأمین اجتماعی به سختی گذران زندگی می‌کنند.

ضعف تامین اجتماعی

یکی از اعضای هیأت مدیره کانون بازنشستگان شهر تهران نیز با انتقاداز وضعیت بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی به همشهری گفت: حدود 3‌ماه از سال95 سپری شده ولی هنوز سازمان تأمین اجتماعی نتوانسته افزایش حقوق ما را پرداخت کند، این موضوع نشان از ضعف سازمان دارد، سازمان تأمین اجتماعی الان دولتی است و توان تصمیم‌گیری مستقل ندارد. این در حالی است که صفر تا 100 این سازمان متعلق به بیمه‌شدگان است و دولت نباید در تصمیم‌گیری‌ها دخالت کند.

اکبر عیوضی با اشاره به سخنان پارسال نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور که وعده داده بود حقوق بازنشستگان سال آینده 20 تا 40درصد افزایش می‌یابد توضیح داد که این میزان در سال95 به 12 تا 20درصد کاهش پیدا کرده و آن هم شامل بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نشده ‌است.

دولت، مشکل اصلی تأمین اجتماعی

سازمان تأمین اجتماعی از سال‌های دور برای دولت‌ها جایگاه «حیاط خلوت» داشته و هر وقت به منابع مالی نیاز بوده بلافاصله نخستین و در دسترس‌ترین محل تأمین این سازمان بوده‌است. اکنون دولت با حدود 115هزار میلیارد تومان بزرگ‌ترین بدهکار به سازمان تأمین اجتماعی است. این مشکلات با تغییر ساختار سازمان تأمین اجتماعی ابعاد بزرگ‌تری پیدا کرد.

عیوضی نیز با اشاره به تغییر ساختار سازمان تأمین اجتماعی در دولت دهم و افزایش مشکلات این سازمان با تغییر ساختار، خواستار بازگرداندن ساختار این سازمان به وضعیت سابق شد و تصریح کرد: «بهترین راهکار خروج سازمان تأمین اجتماعی از وضعیت نابسامان کنونی برگرداندن این سازمان به بیمه‌شدگان است تا بیمه‌شدگان بتوانند راسا تصمیم‌گیری و اجرا کنند. احیای سه‌جانبه‌گرایی و شورای‌عالی تأمین اجتماعی یقینا می‌تواند به مشارکت بازنشستگان و بیمه‌شدگان در تصمیم‌گیری‌ها بینجامد. به گفته عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان شهر تهران در زمانی که سازمان تأمین اجتماعی متعلق به بیمه‌شدگان بود، همه تصمیم‌گیری‌ها بر عهده شورای‌عالی تأمین اجتماعی بود، ولی متأسفانه این شورا در دولت گذشته منحل شد و الان دولت دخالت و مدیرعامل و هیأت مدیره را منصوب می‌کند و بیمه‌شدگان هیچ دخالتی ندارند، در حالی دولت صرفا باید ناظر باشد.

غرامت عقب افتادگی

عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان شهر تهران همچنین از طرح دریافت غرامت عقب افتادگی افزایش حقوق بازنشستگان خبر داد و گفت: چون در 10سال اخیر افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران بر اساس نرخ تورم نبوده، از طریق مراجع ذیصلاح پیگیر هستیم تا دولت یا سازمان تأمین اجتماعی موظف به پرداخت غرامت افزایش حقوق بازنشستگان شوند. عقب افتادگی افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی موضوعی است که سیدتقی نوربخش، مدیرعامل این سازمان 13خرداد امسال در گفت‌وگوی ویژه شبکه دو سیما آن را تأیید کرد و گفت: متأسفانه نتوانسته‌ایم نقصان‌ها را جبران کنیم و عقب افتادگی‌ها مربوط به یک دهه گذشته می‌شود.

تبعیض نباشد

ارائه و اجرای 2برنامه برای افزایش حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی تبعیض آمیز است و عین همان چیزی که برای بازنشستگان سایر صندوق‌های بیمه‌ای اجرا شده باید شامل حال بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی نیز شود. علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به عقب افتادگی افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی افزود: افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به‌هیچ‌وجه نباید از میزان افزایش حقوق بازنشستگان سایر صندوق‌ها کمتر باشد، زیرا تعداد بازنشستگانی که در سایر صندوق‌ها حداقل بگیر هستند به‌مراتب کمتر از سازمان تأمین اجتماعی است. البته مبلغ حداقل حقوق آنها نیز به‌مراتب بیشتر است.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس