پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 30 دي 1396

           
تاریخ : 19/ارديبهشت/1395 - 12:19 کد خبر : 75808

جوشش هنر مقاومت در سال 95

بسیج پرس - سال 1395 شاهد برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت وچهارمین جشنواره هنر مقاومت به عنوان دو رویداد مهم فرهنگی و هنری درعرصه دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و حوزه مقاومت خواهیم بود.

محمد دیندار*


جوشش هنر مقاومت در سال 95

به گزارش بسیج پرس؛ سال 1395 شاهد جوشش دو رویداد مهم فرهنگی و هنری درعرصه دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و حوزه مقاومت خواهیم بود.

اولین رویداد که در مهرماه سال جاری رقم خواهد خورد، برگزاری چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت می باشد. جشنواره ای دو سالانه که در میان اهالی سینما و به خصوص سینمای دفاع مقدس از جایگاهی مهم، محترم و دیرینه برخوردار است.

دومین رویداد مهم نیز برگزاری چهارمین جشنواره هنر مقاومت (نقاشی، کاریکاتور، عکس، گرافیک و....) در آذر ماه همین سال می باشد که توانسته توجه زیادی را در میان هنرمندان ایرانی و بین المللی به خود جلب سازد. دو رویدادی که هر دو به همت بنیاد فرهنگی روایت رقم خواهند خورد.

از منظر تحلیلی و پژوهشی با  سیری در سینمای ایران، خواهیم دید این سینما پس از وقوع انقلاب اسلامی از جایگاهی رفیع برخوردار گردید وبه شکل عینی و عملی سهم بزرگی از آثار برتر تاریخ سینمای ایران، به مقطع پس از انقلاب بر می گردد و در این میان جالب و قابل تامل است که بخش اعظم و مهمی از آثار برتر تاریخ سینمای پس از انقلاب نیز به آثار سینمای دفاع مقدس و مقاومت اختصاص دارد.

سالها پیش در تحلیلی که در خصوص سینمای دفاع مقدس به رشته تحریردر آوردم، براین نکته تاکید نمودم که سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی، بالطبع تولیدات مختلفی را عرضه نمود که از نظر ژانر و فرم بطور طبیعی مسبوق به سابقه بودند و نمونه های آن را پیش از آن و در سال های قبل از انقلاب نیز شاهد بودیم. به طور مثال ژانر سینمای اجتماعی، پلیسی، کمدی، ترسناک و حتی سیاسی ، از جمله ژانرهایی بودند که پیش از انقلاب فیلم های مختلفی در آن سبک و سیاق و البته با مضامین متفاوت ساخته شده بود؛ اما تنها سبک و سیاقی که مولود مبارک سینمای انقلاب اسلامی و سینمای نوین ایران بود، سینمای دفاع مقدس است که توانست به عنوان شاخصه هنر و سینمای انقلاب، به جایگاهی والا در سینمای ایران دست یابد و ارتباط بسیار خوبی را با مردم برقرار کند. اختصاص عناوین پرفروشترین فیلم های تاریخ سینمای ایران به آثار دفاع مقدس شاهدی براین مدعاست.

با این حال سینمای دفاع مقدس همانند هر پدیده اجتماعی و فرهنگی دیگر و بر اساس مقتضیات مختلف طی سه دهه گذشته با اوج و فرودهای مختلفی همراه بوده که اوج آن را می توان دهه 60 و 70 و سیر افتان و خیزان آن را دهه 80 دانست. اوج و فرودی که تحلیل و فرصتی خاص را می طلبد و در حوصله این نوشتار نیست. با این همه یکی از محورهایی که می تواند سینمای دفاع مقدس را در  نقشه و جغرافیای فرهنگی و هنری کشور و در منظر مردم و هنرمندان همچنان زنده و پویا نگه دارد، همانا جشنواره فیلم مقاومت(جشنواره فیلم دفاع مقدس) می باشد.

جشنواره فیلم مقاومت از یک سو با تمرکز بر آثار تولیدی در حوزه سینمای مقاومت و از طریق میزگردها و نشست ها و تحلیل های جامع می تواند تا با آسیب شناسی این نوع سینما و بررسی نقاط قوت و ضعف آثار و نیز بررسی مشکلات تولید و اکران، قدمی برای تقویت و حفظ اینگونه از آثار برداشته و نگذارد تا سینمای مقاومت در هیاهوی سینمای بدنه مغفول مانده و به حاشیه رانده شود و از دیگر سو با اکران های مردمی در سراسر ایران و نقاط دور و نزدیک و حتی در دیگر کشورهای جهان، خواهد توانست پهنه اکران و ارتباط با مخاطبان را گسترش داده و در انتقال فرهنگ مقاومت قدمی ارزشمند بردارد.

جشنواره فیلم مقاومت انگیزه ای برای فیلمسازان علاقمند به این حوزه می باشد تا با اعتماد به نفس بیشتری پا در این وادی گذاشته و با وجود مشکلات ریز و درشت در این مسیر، با این حال افق امیدوار کننده ای را در مسیر حرکت مشاهده کنند. باز هم شاهد این مدعا افت تولید آثار سینمای مقدس در سال هایی است که جشنواره فیلم دفاع مقدس تعطیل شد و پس از چند سال وقفه وقتی این جشنواره دوباره به همت بنیاد فرهنگی روایت احیا  گردید، روند تولید آثار دفاع مقدس نیز سیری صعودی طی نمود.

با این حال در خصوص جشنواره فیلم مقاومت نیز نکات مختلف و زیادی برای بیان وجود دارد و حتی خود این جشنواره برای رسیدن به حداکثر تاثیرگذاری می بایست از جهات مختلف مورد بررسی، نقد، ارزیابی و آسیب شناسی قرار گیرد که با یاری خدا در همین باب در آینده نزدیک و پیش از موعد برگزاری جشنواره بیشتر خواهیم نوشت.

در خصوص چهارمین جشنواره هنرمقاومت نیز البته نکات مختلفی وجود دارد که در آینده نزدیک به آنها خواهیم پرداخت.

*عضو شورای راهبردی مدیریت ارتباطات و امور رسانه بنیاد فرهنگی روایت 


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس