پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 02 بهمن 1396

           
مراجع تقلید پاسخ می‌دهند؛
تاریخ : 17/ارديبهشت/1395 - 09:37 کد خبر : 75549

آیا تضمین سود بانکی اشکال دارد؟ + نظر مراجع

بسیج پرس - این مسأله اما و اگرهایی دارد مثلاً اگر بانک در ضمن قرارداد دیگری بیاید اصل مال و مقداری از سود را ضمانت کند صحیح است.


آیا تضمین سود بانکی اشکال دارد؟ + نظر مراجع

به گزارش بسیج پرس؛ سودی که بانک‌ها می‌دهند اگر مطابق قوانین بانکداری اسلامی باشد به طوری که مثلاً بانک با سرمایه کار کند و سودی به دست آورد و درصدی از آن سود را به سرمایه‌گذار بپردازد طبعاً حلال است اما مسأله‌ای که اذهان بسیاری را به خود مشغول کرده این است که اگر بانک ضرر کرد چه می‌شود؟ در جعاله اگر ضرری صورت بگیرد بر عهده صاحب مال است اما چطور بانک‌ها به خود اجازه می‌دهند سود را نیز تضمین کنند؟!

باتوجه به اینکه در این مسأله اما و اگرهایی وجود دارد لذا استفتائی به همین مضمون برای مراجع تقلید ارسال کردیم که در ادامه عین متن استفتاء به عمراه عین فتاوای مراجع تقلید آمده است تا ابعاد مختلف این مسأله مشخص شود.

سؤال: تضمین کردن سود در مضاربه و بیع که توسط بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌ها و عقود مبادله‌ای انجام می‌شود، چه حکمی دارد؟ و اگر تضمین شد اما ضرری صورت گرفت، تکلیف چیست؟

رهبر معظم انقلاب: عملیات بانکى که بانک‌ها بر اساس قوانین مصوّب مجلس شوراى اسلامى و مورد تأیید ‏شوراى محترم نگهبان، انجام مى‌دهند، بى‌اشکال است و نسبت به غیر بانک‌ها هم اگر در قالب یکى از عقود صحیح شرعى باشد، اشکال ندارد.

آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی‌آملی: اما و اگر دارد، اگر من با شما یک معامله مشارکت حقیقی ببندم یعنی مثلاً شما یک میلیون به من دادی و من واقعاً می‌خواهم با آن کار کنم، در سود و زیان نیز شما با من شریک هستید، بعد از آن اگر با شما قراردادی تحت عنوان ضمانت‌نامه یا بیمه ببندم یعنی من بگویم اصل پول و تا فلان مقدار از سود شما را من بیمه می‌کنم نه اینکه ضرر نمی‌دهم، اشکال ندارد چون بیمه در اسلام صحیح است، بنابراین اگر بانک در ضمن قرارداد دیگری بیاید اصل مال و مقداری از سود را ضمانت کند صحیح است اما اگر در ضمن همان قرارداد باشد صحیح نیست، مثلاً این‌که من بگویم من با پول تو کار میکنم و دقیقاً فلان مقدار را می‌دهم آن اشکال دارد که بانک‌ها نیز معمولاً علی الحساب می‌نویسند هرچند اغلب همان می‌شود ولی اشکال دارد.

آیت‌الله العظمی ناصر مکارم‌شیرازی: در صورتی که بانک با این سرمایه، فعالیت اقتصادی سالم انجام دهد و مجموع سود حاصل بیش از سودی باشد که به صاحب سرمایه پرداخت می‌کند، اصل عمل و تضمین سود اشکالی ندارد و چنانچه بیشتر نباشد، باید درصدی از سود را قرار دهند؛ ضمناً در مضاربه هر گونه خسارت بدون تقصیر، مربوط به سرمایه است. البته می‌توان این‌گونه عمل کرد که مضاربه را بر اساس سهم منافع قرار دهند، ولی در عقد خارج لازم (معامله دیگری مثلاً خرید و فروش چند جلد کتاب) شرط کنند اگر در آن معامله مضاربه، سود کمتر یا بیشتر بود یا خسارتی حاصل شد، جبران شود.

آیت‌الله العظمی حسین نوری‌همدانی: به مقتضای قوانین بانکی نظام اسلامی عمل شود.

آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی: به صورت شرط ضمن عقد اشکال ندارد.

آیت‌الله العظمی لطف‌الله صافی گلپایگانی: تضمین سود در عقد مضاربه حتی با شرط صحیح نیست ولی اگر بانک بخواهد مستقلاً این مبالغ را خارج از عقد به سرمایه‌گذاران پرداخت کند مانعی ندارد. والله العالم.

آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری: الف: جایز است.  ب: بانک ضامن است.

آیت‌الله العظمی محمدابراهیم جناتی: در صورتی که به عنوان یکی از عقود صحیح مانند مضاربه، جعاله، شرکت و اجاره باشد، آن سود حلال ولی اگر به گونه قرض باشد، حرام است و بانک شرعاً حق مطالبه آن را از گیرنده وام ندارد. البته بانک‌ها معمولاً وام را به عنوان قرض نمی‌دهند و عملیات بانکی از باب معاملات تحت عنوان یکی از عقود معامله حلال است. به عنوان مثال بانک با دادن مقداری از هزینه ساخت خانه در ملک گیرنده وام شریک می‌شود و سپس سهم خود را با اقساط به شریک خود می‌فروشد یا آن را برای مدت معینی و به مبلغ خاصی به او اجاره می‌دهد. با این روش سودی که بانک از این راه به دست می‌آورد منعی ندارد و این نوع معاملات ارتباط با قرض و بهره آن را ندارند. و قسمت دوّم جواب: ضرر به عهده تضمین کننده است.

آیت‌الله العظمی محمدعلی گرامی: سود قطعی در مضاربه، ذاتاً نیست لیکن با قرارداد صلح می‌توان قطعی کرد. جواب قسمت دوم: جبران ضرر را نیز با قرار جدیدی می‌توان خواستار شد.

آیت‌الله العظمی حسین مظاهری: این مسائل از مسائل حکومتی است و باید از ولایت‌فقیه سؤال شود.

آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی: هر چند تضمین اصل سود، جائز است اما اگر منجر شود که مضاربه برای عامل یا مالک نفعی نداشته باشد؛ صحیح نیست.

آیت‌الله العظمی محمدعلی علوی‌گرگانی: این‌گونه تضمین در قالب هبه غیر معوض به طرف مقابل در فرض ضرر و یا عدم سود مورد تضمین اشکال شرعی ندارد.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس