پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 02 ارديبهشت 1397

           
7 سکانس به یادماندنی که ابراهیم حاتمی کیا خلق کرده است.
تاریخ : 05/ارديبهشت/1395 - 20:39 کد خبر : 74633

حاتمی کیا میخکوب می کند!

بسیج پرس - معدود کارگردان هایی هستند که تا اسم شان بیاید طعم و رنگ خاصی از فیلم ها به ذهن متبادر می شود. ابراهیم حاتمی کیا یکی از آن هاست ؛ فیلم های او دارای نشانه های بارزی است که حتی اگر اسم کارگردان ذیل آن نیاید ، می توان پی به نام سازنده اش برد.


حاتمی کیا میخکوب می کند!

به گزارش بسیج پرس؛ ابراهیم حاتمی کیا در غالب فیلم هایش، برگ برنده ای دارد که حتی اگر آن اثر موفق هم نبود نمی توان از آن تک صحنه یا دیالوگ خاص گذشت. در این نوشتار 7 سکانس ماندگار این سینماگر را مرور می کنیم:

بادیگارد/ ترور مهندس هسته ای

درباره «بادیگارد» یک اتفاق نظر نسبتا عمومی وجود دارد و آن کارگردانی پخته ابراهیم حاتمی کیا است. این اتفاق در صحنه آخر و جایی است که مهندس هسته ای در حال ترور شدن است و حاج حیدر ذبیحی سپر او می شود و خودش به قتل می رسد. ویژگی نخست این سکانس ، هیجان موجود در آن است که مخاطب را در سینما نیم خیز می کند. بعد از چند صحنه ، به سکانس قتل بادیگارد می رسیم و مواجهه همسر او با جسد. در این صحنه ، راضیه (مریلا زارعی) همسرش را زیر چادر می گیرد و دوربین در یک چرخش خیره کننده از تونل خارج می شود. این خروج تداعی کننده پرواز روح حاج حیدر است که دارد از جسم او خارج می شود. حاتمی کیا با رها کردن دوربین و به رقص درآوردن آن ، بر آرامش روح قهرمانش صحه می گذارد.

چ / سقوط هلی کوپتر

شهر پاوه از همه طرف احاطه شده؛ راه فرای نیست؛ امکانات نمی رسد، مردم نگران هستند... . دکتر چمران و تیمسار فلاحی پور که به شهر می آیند و به اصغر وصالی ملحق می شوند خون تازه ای در رگ ها جوشیده می شود. از آن سو هلیکوپتر امداد و نجات هم می رسد تا بعد از خالی کردن دارو و مواد اولیه ، مجروحانی که حال شان از بقیه وخیم تر است به کرمانشاه منتقل شوند. امید موج می زند ؛ همه می خواهند سوار این پرنده آهنی باشند اما جا برای همه نیست. هلیکوپتر بلند می شود اما خیلی زود تیر می خورد، خلبان شهید می شود و  سقوط.... . این صحنه از نظر اجرا یکی از قدرتمندترین سکانس های فیلم های حاتمی کیا است که مخاطب را شوکه می کند. حس دیگر آن ، یاسی است که بلافاصله مستولی می شود و امیدی است که بر باد می رود.

به نام پدر / مونولوگ ناصر روی تپه

پدر روزگاری مین می گذاشت و حالا همان مین پای دخترش (حبیبه) را قطع کرده. تصویر تکان دهنده ای است؛ حاتمی کیا حرف سنگینی می زند... . اوج فیلم «به نام پدر» جایی است که مهندس ناصر شفیعی روی تپه ای که پای دخترش قطع شده ایستاده و نجوا می کند:« همین تپه شاهد مرتضی. من خودم، خداجان، کمک کن، یا زهرا. عراقیها تا اینجا آمده بودن، داشتن می رسیدن تا اینجا ، ما یه سنگر دیده بانی داشتیم همین جا، من بخاطر آن نامردها، من، من اینجا را مین کاشتم. دنیا چرا اینطوری میشه مرتضی؟ کی به کیه؟ من تاوان چی رو باید پس بدم؟ چرا؟ حبیبه کجا بود؟» بعد از یک مونولوگ دیگر ، فریاد می زند:« خدااا من یک پدرم . من نمی تونم تحمل کنم. من جنگیدم نه اون، من اعتقاد داشتم نه اون، این پا رو بگیر، پای حبیبه رو پس بده. به خودت قسم راضی ام .»و به شدت می گرید.

به رنگ ارغوان /  رویارویی هوشنگ با مافوق

نقطه اوج «به رنگ ارغوان» در همان سکانس طلایی حضور مافوق هوشنگ با بازی رضا بابک در اتاق او شکل می گیرد. مافوق قصه عشق هوشنگ ( مامور وزارت اطلاعات را فهمیده و خوب می داند که حالا دیگر نمی تواند به عنوان یک مهره روی او حساب کند. تاکید می کند که جای او اینجا) نیست و باید سریع از آن جا برود. هوشنگ قبول نمی کند. مافوق می گوید که اسم این کار تمرد است. بعد می پرسد، تو اگر جای من بودی با یک نیروی مثل خودت چه کار می کردی؟ هوشنگ می گوید که حذفش می کردم. می نشیند زمین و اسلحه را می گذارد روی میز. مافوق اسلحله را به دستش می دهد و می گوید:«کار خودت است.» هوشنگ که به آخرخط رسیده است، اسلحه را برمی دارد روی شقیقه می گذارد و ماشه را می کشد. هیچ گلوله ای داخل آن نیست. هوشنگ درحالی که پتو را روی سرش کشیده، می زند زیر گریه.

ارتفاع پست / دیالوگ قاسم در هواپیما

قاسم در فیلم «ارتفاع پست» نماینده جوان های جنگ زده ای است که با گذشت سال ها از این واقعه شوم ، زندگی پیش را باز نیافته اند و مجبور است برای رسیدن به اندکی آسایش دست به کوچ اجباری و غیر قانونی بزنند. تمام دغدغه قاسم فراهم کردن یک زندگی معمولی برای زن و پسر معلولش است. دست به هواپیما ربایی نافرجام می زند و در نهایت در ناکجا آباد سقوط می کنند. حرف فیلم در این دیالوگ تاثیر گذار قاسم (حمید فرخ نژاد) فریاد زده می شود:« این قصه یه مرد بدبختیه که می خواد با زن و بچه اش کوچ کنه. اونم یک کوچ اجباری. درست مثل اجدادم. نمی فهمین؟ عین پدربزرگامون. ولی خوش به حال اونا. اونا هر جا دلشون می خواست می تونستن برن. مثل حالا نبود که همه جا رو دیوار کشیدن. پول می خوان، ویزا می خوان.هزار تا کوفت و زهرمار می خوان و این مرد بدبخت فقط یه سرمایه داره... اونم جونشه.»

آژانس شیشه ای /مشت توی شیشه و کشیدن ژ3

نیاز به تعریف نیست. اسم «آژانس شیشه ای» که می آید همین نقطه اوج توی ذهن همه نقش می بنند. لحظاتی بعد از اینکه رئیس آژانس روبه حاج کاظم می گوید:« مگه برای اون هشت سال کشت و کشتار از من اجازه گرفتی که الان حق و حقوقتو از من میخوای؟ برو این وظیفه رو از همونهایی بخواه که این رو بهت تکلیف کردن! مگه اینجا بنگاه خیره است؟» حاج کاظم پاسخ می دهد:«مردک چیزهایی گفت که احساس کردم پرده گوشم پاره شده و دیگه چیزی نمی شنوم. دچار حالی شدم که سالهاست فراموشش کردم.» همینجاست که مشتش را داخل شیشه می زند. شیشه خرد می شود و از اینجا به بعد همه چیز به شکل اسلوموشن جلو می رود. هراس جمعی، پییش آمدن مامور و خلع سلاح شدنش توسط حاج کاظم، کشیدن ماشه« ژ3» و نهایتا همان صحنه معروف شلیک هوایی و غلتیدن فشنگ روی زمین و پیچییدن صدای آن در هوا!

از کرخه تا راین / مونولوگ سعید

یکی از ماندگارترین سکانس های تاریخ سینماست که اوج تنهایی و دلتنگی های یک قهرمان را می بینیم. جایی که سعید از وجود بیماری مهلکش خبر دار می شود و روی نیمکت جلوی رودخانه راین می نشیند و شروع می کند به داد و بیداد و گلایه از خدای خودش:« خدایا چرا اینجا» تا به این شکل طلایی ترین سکانس «از کرخه تا راین» درقاب سینمای ایران ثبت شود. اما به غیر از این ، « از کرخه تا راین »یکی دو سکانس به یادماندنی دیگر هم دارد ، یکی از آن ها در ادامه همین سکانس است ؛ سعید برای راز و نیاز به گوشه یک کلیسا پناه می برد و جای دنجی پیدا می کند و روی زمین می نشیند و سر به دیوار می گذارد و آرام آرام گریه می کند.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس