پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 04 اسفند 1396

           
رئیس سابق سازمان صدا و سیما در مراسم بزرگداشت شهید آوینی:
تاریخ : 21/فروردين/1395 - 18:58 کد خبر : 73438

شهید آوینی قرآن و نهج البلاغه را به متن کار هنری آورد

بسیج پرس - رئیس سابق سازمان صدا و سیما در مراسم بزرگداشت بیست و سومین سالگرد شهادت سیدمرتضی آ‌وینی عنوان کرد: شهید آوینی قرآن و نهج البلاغه را به متن کار هنری آورد.


شهید آوینی قرآن و نهج البلاغه را به متن کار هنری آورد

به گزارش بسیج پرس؛ عزت الله ضرغامی رئیس سابق سازمان صدا و سیما در مراسم بزرگداشت بیست و سومین سالگرد شهادت سید مرتضی آ‌وینی که عصر امروز برگزار شد، با بیان اینکه شهید آوینی کارهای بزرگی را انجام داد، گفت: بخاطر اینکه این شخصیت به دوره ما نزدیک است و افرادی از جریان های مختلف با او مانوس بودند، هرکدام تلاش می کنند از منظر خود او را توصیف کنند؛ هرکس آزاد است با شناخت خود از او حرف بزند و اشکالی به این کار نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شهید آوینی خیلی بزرگ است و هنوز آن طور که شایسته است شناخته نشده است، اظهار داشت: آوینی و روایت فتح کاملا به هم وابسته هستند و هیچ کدام بدون یکدیگر به درستی شناخته نمی شوند. شهید آوینی در تک تک پلان ها و فریم های روایت فتح متن گفتار را اجرا می کند و متن های استثنایی او مخاطب را جادو کرده و تا عمق جان و فطرتش نفوذ می کند. متن خوانی او ظاهری نیست و یک سبک از هنرمندی است که چگونه مطلب را به مخاطب بگوید.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما با بیان اینکه بعضی سعی می کنند پارادوکس هایی را درباره تفکر و تولیدات هنری شهید آوینی برقرار کنند،‌ تصریح کرد: با مطرح شدن این پارادوکس ها ناخودآگاه زمین بازی طراحی می شود که غلط است و ما باید هر دو را به درستی تبیین کنیم. این شخصیت یک سابقه، رفتاری فردی و نوشته هایی در دهه ۵۰ و یک سابقه فردی در دهه ۶۰ دارد و روش نظریه پردازی او مورد بحث قرار می گیرد و افرادی که سن کمتری دارند از طریق آثارش با او ارتباط برقرار می کنند.

ضرغامی با بیان اینکه اثر ماندگار، بی بدیل و الگوی روایت فتح توسط شهید آوینی آفریده شد،‌ گفت:‌ او یک روشنفکر است، روشن فکرها دو گروه از متن مردم و یا بریده از مردم هستند. بخش بریده از مردم در تاریخ ایران، ‌نام های بلندی به دنبال خود می کشند و برخی مرعوب این نام ها هستند. شهید آوینی بی تردید از روشنفکرانی از متن مردم است. او با انقلاب تحول و تولد جدیدی پیدا  کرد و مثل ققنوس از خاکستر روشن فکری دهه ۵۰ بیرون‌آمد.

وی با اشاره به این سخن عده ای که می گویند اگر شهید آوینی نوشته های قبل از انقلاب خود را نمی سوزاند،‌ بهتر نبود گفت: شهید آوینی اگر مذاهب تفکر قبل از انقلاب خود را آتش می زند، این کار او یک حرف دارد و او می خواهد بگوید که هیچ تعلقی به گذشته ندارد. او با این حرکت می خواهد بگوید که در این مسیری که رفته است،‌ چیزی نیست و بقیه افراد نباید معطل این مسیر شوند.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما با اشاره به پرداختن عده ای به شخصیت دوران قبل از انقلاب شهید آوینی گفت: کسانی که به بعضی از خصوصیات فردی او در دوران جوانی و قبل از انقلاب اشاره می کنند، بهترین کار را برای تبلیغ او انجام می دهند.

وی با بیان اینکه شهید آوینی به  منابع اصیل اسلامی رجوع کرد و به فهم درستی از آن رسید،‌ عنوان داشت: او از ظواهر عبور کرد و به حقیقت دین رسید. اگر در مورد فیلسوف بودن او بحث می کنیم باید بدانیم او توانست این معرفت و شناخت را پیدا کند. شهید آوینی شخصیتی است که غرب را دید و حذف کرد و بعد از انقلاب به سراغ معنویت دینی آمد و در عین حال که قالب های هنری را می شناخت به منابع متکی هم شناخت پیدا کرد.

وی به ذکر جمله ای از رهبر انقلاب  با این عبارت که هنر و مضمون در ساخت اثر مثل دو بال هستند پرداخت و گفت: شهید آوینی این هنر را داشت و با استفاده از هنر و مضمون روایت فتح را تولید کرد. او توانست به مقام عرفان برسد و با حقیقت دینی آشنا شد و روابط و علت ها را کشف کرد و از میان این قالب ها حرف های کلی را در آورد و برای ما بیان کرد.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما با تاکید بر اینکه شهید آوینی قرآن و نهج البلاغه را به متن کار هنری آورد، تصریح کرد: تفکر آوینی در تک تک فریم های روایت فتح موجود است و می بینیم که او به اعتقاد خود عمل کرد. ۲۰ سال است که روایت فتح را می بینیم و در هر مرتبه از دیدن آن لذت می بریم.

وی در ادامه افزود: رابطه او با قهرمانان روایت فتح، رابطه دلبری و عشق است و اوج آ‌رزوهایش پیوستن به قهرمانان این مستند است. قهرمانان او نمایش بازی نکرده و زندگی می کنند. شهید آوینی مثل آرش کمانگیر که جانش را پای تیرش گذاشت، جان خود را پای روایت فتح گذاشت و این اثر مستند دارای روح است. اثر او با کارهای سفارشی فرق می کند و هر قسمت روایت فتح با قسمت قبل متفاوت است و تمام  مسائل مرتبط با جنگ را مطرح می کند.

ضرغامی با بیان اینکه شهید آوینی مرعوب غرب نبود،‌ اظهار داشت: نگاه او پر از تواضع و شیفتگی نسبت به سوژه های مستندش است. او به دنبال تاریخ جنگ برای هویت کشور و نسل های آینده است. روایت فتح یک اثر کاملا ملی است و بی اعتنایی جشنواره های خارجی نشان دهنده حقانیت و ملی بودن این اثر است.

وی در همین زمینه افزود: باید فرصت بدهند تا روایت فتح به دنیا نمایش داده شود ولی نمی گذارند که این کار انجام شود چرا که این مستند «روایت فتح» است چرا که عده ای به دنبال فیلم هایی هستند که برای رضایت بیگانه و جشنواره های خارجی ساخته شود.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه جنگ و شهید آوینی روی هم اثر متقابل گذاشته اند، عنوان کرد: جنگ به او روح و به کارهایش برکت داد. امروز جای آوینی خالی است ولی این حرف به این معنی نیست که هنرمندان انقلابی در کشور نداریم.

وی با تاکید بر اینکه باید برای شناخت بهتر آثار شهید آوینی به حفظ مخاطب بعد از تماشای آثارش توجه کنیم، گفت: اگر هنرمند بتواند گرفتاری و دغدغه های مردم درست تفسیر کند و مرز بین واقع نمایی و سیاه نمایی را رعایت  کند کار سختی انجام داده است.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1921

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس