پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 24 آذر 1396

           
در گفتگوی بسیج پرس با مسئول راهیان نور دریایی نوروزی مطرح شد؛
تاریخ : 15/فروردين/1395 - 11:54 کد خبر : 72935

چگونگی شکل گیری ندسا و علت راه اندازی راهیان نور دریایی

بسیج پرس - مسئول راهیان نور دریایی خلیج فارس سپاه امام سجاد علیه السلام استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار بسیج پرس به تشریح چگونگی شکل گیری ندسا و علت راه اندازی راهیان نور دریایی پرداخت.


چگونگی شکل گیری ندسا و علت راه اندازی راهیان نور دریایی

به گزارش بسیج پرس، راهیان نور دریایی علی رغم نوپا بودن با استقبال زیادی از سوی گردشگران ایران و حتی سایر نقاط جهان مواجه شد، به طوریکه با وجود رسانه‌ای نشدن آن و در مرحله آزمایشی بودنش برای 2 استان کرمان و هرمزگان، دل های زیادی را به سوی خودش از کشورهای همسایه ایران، سوق داد.  در همین رابطه و چگونگی افزوده شدن این راهیان‌ نور به سیر معروف آن با سروان "حسین اسلام‌نیا"، مسئول راهیان نور دریایی خلیج فارس، همراه می‌شویم تا این موج جدید را بیشتر به ملت ایران معرفی کنیم.

سروان حسین اسلام‌نیا، مسئول راهیان نور دریایی خلیج فارس سپاه امام سجاد علیه  السلام استان هرمزگان، در گفتگو با خبرنگار بسیج پرس، در خصوص این راهیان نور ویژه، اظهار داشت: این نوع از راهیان نور برای معرفی شهدا، رزمندگان و عملیات‌ دریایی راه‌اندازی شد و همانند سایر سفرهای راهیان نور در مناطق جنوب، غربی و شمال غرب، قصد شناساندن رشادتها، وصیت نامه‌های شهدا و فداکاری‌هایی که برای میهن اسلامیمان شد، را دارد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مدظله العالی در سفری که به استان هرمزگان داشتند و فرمودند که شهدای استان هرمزگان همانند سایر شهدا عزیز و ارزشمند هستند و بسیاری از شهدای ما شهدای دریایی هستند که خوب است معرفی شوند، ادامه داد: ما در بسیاری از روایات هم داریم که شهدایی که در آب شهید می‌شوند از اجر مضاعف برخوردارند، به همین منظور مسئولین حفظ آثار دفاع مقدس سپاه تصمیم گرفتند که این شهدای خاص را که در دریا و منطقه خلیج فارس رشادت داشتند و عملیات‌های آبی و خاکی در منطقه هرمز هدایت می‌کردند، به نسل جدید و آینده معرفی کنند.

جنگ نفت‌کش‌ها و دستور امام

اسلام نیا در رابطه با اتفاقاتی که در خلیج فارس علیه ایران  افتاد، مانند: شهدای ایرباس، هدف گیری ناوچه‌های ایرانی و نفوذ سرکردگان آمریکا در حریم آبی ایران، گفت: در این راهیان به این حوادث و حقوق ایران اشاره می‌شود اما بیشتر ما با همکاری نیروهای ندسا  در راهیان نور نوروزی به جنگ نفت‌کش‌ها و برهه هشت سال دفاع مقدس  که در آن هرمزگانی‌ها و جزیره هرمزی‌ها کم نگذاشتند، می‌پردازیم. نمونه‌ای از جنگ نفتکش‌ها به این صورت بود که نیروهای بعثی عراق با حمایت آمریکا، شناورهایی که پرچم ایران را داشتند و در منطقه خلیج فارس تردد می‌کردند، بدون هیچ شرطی منهدم می‌کردند.

وی در ادامه گفت: سپس رزمندگان به حضور امام خمینی(ره) رسیدند و گفتند در این جنگ آمریکا هم در منطقه خلیج فارس  با کمک عراق ما را مورد حمله قرار می‌دهد و امام با صراحت لهجه فرمودند:" اگر من جای شما بودم؛ من هم می‌زدم." این در واقع اتمام حجتی برای فرماندهان بود و سپاه هم تمام شناورهای با پرچم عراق و آمریکا را بدون ردخور با وجود جنگ سنگینی که داشتیم، مورد هدف قرار می‌داد و عملیات مقابله به مثل انجام می داد که عراق و آمریکا با وجود مانور تبلیغاتی محبور شدند با پرچم کشورهای دیگر در این منطقه عبور کنند تا نابود نشوند.

اولین یگان دریایی ایران در جزیره هرمز شکل گرفت 

مسئول راهیان نور دریایی خلیج فارس، قوت گرفتن نیروی دریایی و شکل‌گیری یگان ویژه را به زمان جنگ نفت‌کش‌ها مربوط دانست و تصریح کرد: اولین یگان دریایی که ایجاد شد در جزیره هرمز بود و در این راهیان نور در حال عزیمت به این جزیره هستیم.

وی افزود: از همین رزمندگان، نیروهای مردمی و بسیجی که در جزایر هرمز و قشم و شهر بندر عباس بودند، یک یگان دریایی زیر نظر"لشکر 41 ثارالله" به فرماندهی حاج" قاسم سلیمانی" ایجاد شد که در عملیات‌ "کربلای "5 و "خیبر" که در خوزستان بود، نقش‌آفرینی کردند و پس از آن منطقه یکم نیروی دریایی سپاه(منطقه یکم ندسا) در بندر عباس تأسیس شد که تواسنتند در خلیج فارس عملیات مقابله به مثل و جنگ نفت‌کش‌ها را فرماندهی کنند و به نتایج چشم‌گیری برسند.

یک قایق شناورایران مقابل کشتی و هلیکوپتر و هواپیمای موشک انداز آمریکایی، ایستادگی کرد

اسلام‌نیا، با ذکر نام رزمندگان شهیدی مانند دارا و رئیسی که با قایقی شناور در مقابل کشتی‌ و اسکورت هوایی آمریکا ایستادگی کردند، بیان داشت: شهدای زیادی در این دریا بیدارند و از جمله آنها شهید اسدالله رئیسی است که اکنون در دریا مفقودند. این بزرگوار و شهید دارا در منطقه ابوموسی زمان دفاع از مرز آبی ایران با "هلیکوپتر آپاچی" آمریکایی روبه رو می‌شوند و این‌ها با یک قایق 7 متری توانستند این هلیکوپتر را منهدم کنند و بعد از آن با گلوله مستقیم یک هواپیما راکت دیگر به درجه رفیع شهادت رسیدند.

مبدأ و مقصد راهیان نور دریایی بهاره کجاست؟

فرمانده سابق جزیره هرمزگان، مبدأ این سفر را از اسکله صیادان شهر بندرعباس معرفی کرد و اذعان داشت: راهیان نور دریایی با همکاری سه گروه ایجاد شد. شیلات با در اختیار گذاشتن اسکله و منطقه یکم نیروی دریایی سپاه  با مهیا کردن شناور، اسکورت، فضاسازی و مجری‌ و سپاه امام سجاد علیه السلام با اطلاع رسانی، تبلیغ مردمی، جمع‌آوری مسافران و توضیح وقایع در مناطق این سفر را برای مردم به ارمغان آوردند. همچنین مقصد در راهیان نور نوبت صبح جزیره هرمز هست.

وی ادامه داد: تناسب جمعیت در جزیره هرمز در زمان جنگ 2300 الی 2500 نفر بوده که با این تناسب 36 شهید تقدیم انقلاب کرده است که با توجه به هرم جمعیتی بیشترین شهید را در ایران دارد به همین خاطر زائرین محترم با شناور"لندینگ کرافت خرمشهر" به هرمز می‌روند و به مدت 45 دقیقه تا 1 ساعت در جزیره هرمز از مزار شهدای گمنام و قلعه پرتغالی‌ها که با کمک مردم هرمز و در زمان شاه عباس صفوی بدست امام قلی خان آزاد شد و درس مقاومت داد، بازدید می‌کنند.

اسلام‌نیا در خصوص مکان مزار شهدای گمنام که روزگاری در زمان پهلوی محل عیش و نوش بوده است، گفت: ساختمان کنونی از مکان‌های تفریحی زمان شاه‌ بوده که سالی یک بار خاندان پهلوی برای تفریح می آمدند که پس از انقلاب بدست مردم بازپس‌گیری شد و محل اعزام رزمندگان جزیره هرمز به مناطق جنگی شد.

به دلیل مسافت، مواج بودن دریا و نبود امکانات به سایر جزایر جنگی نمی رویم

وی به این سوال که روند توسعه راهیان نور دریایی به چه صورت خواهد بود و آیا به سایر جزایر هم با توجه به رویدادهای دفاع مقدسی، خواهیم رفت، پاسخ داد: بله، در جزایر ابوموسی و تنب‌های بزرگ و کوچک هم اتفاقاتی افتاده و جنگ نفت کش ها در اصل در نزدیکی جزیره لارک بوده که به‌ واسطه مواج بودن دریا و نبود امکانات مناسب برای مسافران به آنجا سفر نخواهیم داشت ولی راوی از روی نقشه برای ما توضیح می دهنامید داریم که این زمینه با توجه به درخواست مردم فراهم شود اما در11/7 الی 24/12 از طریق بندرلنگه و منطقه پنجم ندسا برای بازدید از جزیره ابوموسی اعزام دانش‌آموزی و اقشار مردم را داشته‌ایم.

نحوه جذب خادمین شهدای دریایی

مسئول راهیان نور دریایی خلیج فارس،  استقبال از طرح خادمین شهدا را در سراسر کشور بی‌نظیر دانست و گفت: در راهیان نور دریایی هم ما برای جذب خادمین شهدا طی چندین مرحله اعلام کردیم و الحمدلله در بخش دریایی با توجه به نوپا بودنش نزدیک به 70 نفر داوطلب شدند که داوطلبان شامل همکاران سپاهی و مردم عزیز می شوند که فعلا صرفا جذب نیرو از خود استان هرمزگان است.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1911

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس