پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
سه شنبه 01 اسفند 1396

           
تاریخ : 11/اسفند/1394 - 10:21 کد خبر : 71422

کتابخوانی با نمایندگان ادیان توحیدی؛ از «مسیح در شب قدر» تا یادی از گیل گمش‌های تاریخ

بسیج پرس - نشست کتابخوان با حضور نمایندگانی از ادیان توحیدی برگزار شد. افراد حاضر در این نشست به معرفی کتاب‌های مورد علاقه‌شان پرداختند.


 کتابخوانی با نمایندگان ادیان توحیدی؛ از «مسیح در شب قدر» تا یادی از گیل گمش‌های تاریخ

به گزارش بسیج پرس؛ نشست کتابخوان ویژه پیروان ادیان توحیدی با حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و نمایندگانی از ادیان توحیدی کشور و علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در هتل انقلاب برگزار شد. در این مراسم خاچیک‌ خاچر، از نویسندگان مطرح ارامنه کشور، به معرفی کتاب «پرواز با درنا» پرداخت و گفت: عشق من همیشه ادبیات بوده و همیشه آن را دوست داشتم. من 18 کتاب به فارسی، ارمنی و آلمانی ترجمه کرده‌ام که اسم یکی از آنها «سه داستان و سه زمین» است که به زبان فارسی، ارمنی و آلمانی ترجمه شده است.

انتقاد یک مترجم از غیبت شاعران ارامنه در رسانه ملی

وی ادامه داد: کتاب «پرواز با درنا» کتاب دیگری است که در آن شعر 65 شاعر ارمنی را به فارسی ترجمه کرده‌ام. با وجود این، هرگز ندیده‌ام که یک شاعر ارمنی را به تلویزیون ببرند و از همین‌جا از صدا و سیما درخواست می‌کنم تا به شاعران ادیان توحیدی نیز توجه داشته باشند. همچنین از وزارت ارشاد درخواست می‌کنم تا این کتاب را بخرند و در مدارس ارامنه توزیع کند. کتاب دوم نیز می‌خواهم آن را معرفی کنم، کتاب «در یک چشم به هم زدن» است که به دو زبان فارسی و ارمنی ترجمه شده است.

در ادامه این مراسم محمود حکیمی صحبت کرد و به معرفی کتاب در مدرسه جلال‌الدین همایی پرداخت و گفت: بیشتر آثار من در زمینه کتاب‌های دینی است و افتخار می‌کنم که در مجله درس‌هایی از مکتب اسلام یادداشت می‌نویسم که بسیاری از آنها مقاله شده و به زبان‌های دیگر ترجمه شده است.

حکیمی: ادبیات فارسی تربیت‌کننده انسان‌های پیرو مکتب محبت

وی ادامه داد: به نظر من ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهب بر بسیاری از ملت‌ها برتری دارند و هیچ ملتی از نظر فرهنگ و ادبیات به پای ایران نمی‌رسد. من سال‌ها در مورد ادبیات نقاط مختلف جهان تحقیق کرده‌‌ام، اما در ادبیات دیگر کشورها مردانی همچون مولوی، سعید و ناصرخسرو نیافته‌ام. این ادبیات انسان‌هایی را تربیت می‌کند که پیرو مکتب محبت هستند و پیرو این اندیشه می‌باشند چرا که از هر نوع نفرتی بیزار هستند.

وی ادامه داد: بر طبق یک پژوهش که یک پژوهشگر خارجی انجام داده این نتیجه به دست آمده است که در میان دهه‌ها انفجار تکنولوژی حتی یک ایرانی نیز دخیل نبوده است، باید به این پژوهشگر گفت که علاقه ایرانیان به محبت و مهرورزی است که منجر به این می‌شود. اگر به ادبیات ایرانیان مراجعه کنیم این موضوع مشخص است. شاعران و بزرگان ما مدرسه‌ای را باز کردند که در آن محبت، مهرورزی و توحید تدریس می‌شود. کتاب در مدرسه جلال‌الدین همایی درباره این شخصیت است. او که یک شخصیت معاصر است که بسیار اندیشمند بوده و آثار بسیاری نیز دارد. می‌بینیم که در سراسر اشعار او مهرورزی و محبت وجود دارد و می‌گوید که من این محبت و مهرورزی را از اهل بیت(ع) یاد گرفته‌ام. به نظرم اگر بتوانیم اندیشه اهل بیت(ع) را منتشر کنیم، توانسته‌ایم فرهنگ محبت را ترویج دهیم.

خورشیدیان: کتاب بزرگترین گوهری است که می‌تواند انسانیت فراموش‌شده را نجات دهد

سپس اردشیر خورشیدیان رئیس انجمن زرتشتیان صحبت کرد و کتاب «بن‌پایه‌های شناخت» را معرفی کرد و گفت: بزرگان ما در شعرهای خود همه چیز را گفته‌اند، کتاب بزرگترین گوهری است که می‌تواند انسان‌ها را و همچنین کسانی که انسانیت را فراموش کرده‌اند نجات دهد. می‌بینیم که بسیاری از جوانان ما از فرهنگ اصیل ایرانی فاصله گرفته‌اند و فرهنگ غربی در آنها نفوذ می‌کند، به همین جهت من این کتاب را نوشتم تا به چهار پرسش راست‌چیست؟، دروغ‌چیست؟، نیک چیست؟ و بد چیست؟ پاسخ دهم. برای این که بتوانیم این راستی را درک کنیم باید خودمان را بشناسیم.

وی ادامه داد: امروزه دنیای بشریت در بخش خرد پیشرفت کرده، اما در بخش وجدانیات و دین و فضای یکتایی پیشرفت نکرده‌ایم. خداپرستی به جز از خداشناسی امکان‌پذیر نیست، در حقیقت باید هر موضوعی را از دیدگاه‌های مختلف بررسی کنیم و مثل یک پزشک به آن بنگریم. مشکل امروز بشر وجدانیات‌ مهرورزی و عرفان است.

مشکل امروز بشر وجدانیات‌ مهرورزی و عرفان است

در ادامه واراند کورکچیان به معرفی کتاب «رباعیات (در هزار تو)» پرداخت و پس از آن حجت الاسلام و المسلمین نواب رئیس دانشگاه تقریب مذاهب صحبت کرد و گفت: یکی از با ارزش‌ترین یافت‌های بشری کتاب‌هایی است که رهبران و پیروان ادیان مختلف در مورد سایر ادیان و البته به صورت بی‌غرض این نوع کتاب ها همیشه دستمایه بزرگان است و به آن استناد می‌کنند. برای مثال هر سخنران که بخواهد راجع امیرالمومنین صحبت کند به کتاب جورج‌ جورداق مسیحی اشاره می‌کند و سخنان او حرف می‌زند.

وی ادامه داد ما در دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی این کار را به صورت منظم و پیوسته انجام می‌دهیم که برای مثال اکنون بیش از 300 جلد کتاب از زبان مسلمانان و در مورد سایر ادیان نوشته شده است که بدون کوچکترین خرده‌گیری از آن ادیان نگارش شده است. این موضوع به گونه‌ای است که رهبران آن مذاهب از ما خواسته‌اند که آن کتاب‌ها به زبان خاص‌شان ترجمه شود و در اختیار آنان قرار گیرد. ما در دانشگاه ادیان در باب همه ادیان چه ابراهیمی و چه غیرابراهیمی کتاب‌هایی را نوشته‌ایم که به صورت عادلانه صحبت می‌کند و از این جهت گنجینه‌ بسیار ارزشمندی تألیف شده است.

روایت معاون فرهنگی ارشاد از «مسیح در شب قدر»

صالحی در این نشست صحبت کرد و ضمن اشاره به دو واژه مهر و دانایی گفت: مهر و دانایی دو واژه‌ای است که در طول تاریخ بشری و تا زمانی که ادامه داشته باشد باقی می‌ماند. با همین نگاه می‌خواهم به معرفی مختصر یک کتاب بپردازم که چیزی بیش از یک سال از انتشار آن گذشته است. این کتاب یک روایت خاص است که به اعتبار آن روایت آن را معرفی می‌کنم.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد ضمن معرفی کتاب «مسیح در شب‌ قدر» گفت: این کتاب روایتی از 30 شب دیدار رهبر کتاب‌شناس و فرزانه انقلاب از خانواده‌های شهدای مسیحی، ارمنی و آشوری است. این کتاب از این جهت خاص است که به روایت 30 سال از دیدارهای ایشان از سال 1363 تا 1393 می‌پردازد. عادتی که رهبر معظم انقلاب داشته و دارند این است که به خانواده شهدای ادیان توحیدی سر می‌زدند. این دیدارها از باب اینکه رهبر سیاسی کشور هستند و این دیدارها یک اتفاق خاص در تاریخ ایران زمین است، اهمیت ویژه‌ای دارد؛ اتفاقی که در طول تاریخ ایران رخ نداده و یا کمتر رخ داده است. در حقیقت این کتاب دوربین کاشته‌ای است که آن دیدارها را در سه ضلع نشان می‌دهد.

عباس صالحی اضافه کرد: ضلع اول گفته‌های ایشان در منزل خانواده‌های شهدای ادیان توحیدی به عنوان یک رهبر مذهبی و فرهنگ‌دوست کشور است. می‌بینیم که زمانی که ایشان از سابقه آشنایی‌شان سخن می‌گوید, گویی با شخصیتی روبرو هستیم که به هیچ وجه از جامعه ایرانی دور نبوده است. همچنین ریزه‌کاری‌هایی که در شناخت ایشان از پیروان ادیان دینی است بسیار قابل توجه است. نوع نگاه رهبر انقلاب به مذهب به طور عام از جمله پیروان ادیان توحیدی بسیار حائز اهمیت است. ایشان در این باب تعبیری دارند که می‌فرمایند که هر کس با هر مذهبی اگر به اخلاقیات عمل کند و اعمالش اخلاقی باشد عبد صالح خداوند است. در حقیقت از منظر ایشان هر کس به اخلاقیات عمل کند، بنده صالح خداوند است. باید توجه داشت که در مواجهه با ادیان توحیدی فقط از باب احترام معامله نمی‌کنیم، بلکه مسیح بخشی از آئین مقدس، باورهای مذهبی و بخشی از وجود ما است.

«مسیح در شب قدر» نشانه همزیستی ایران با ادیان توحیدی است

وی تصریح کرد: ضلع دوم نگاه ایشان به شهدای مسیحیان است، نوع نگاهی که ایشان به شهدا دارند، دقیقا همان نگاهی است که در خاطرات شهدای مسلمان نیز می‌بینیم؛ چرا که شهدا همه یک بو دارند اما از نقاط مختلف برخواسته‌اند. ضلع سوم نیز روایت خانواده‌های این شهدا است. همانطور که می‌دانید ایشان در دیدارهای سر زده به منزل خانواده‌های شهدا می‌روند و در همین باب می‌بینیم که وقتی دوربین کتاب به سمت خانواده‌ شهدا می‌رود آنها نیز حرف‌های خاصی برای گفتن دارند. در حقیقت این اثر نشان دهنده همزیستی جامعه ایرانی با ادیان توحیدی است و از این منزل اثری خواندنی می‌باشد.

در ادامه این مراسم خانم لئا دانیالی از پیروان دین کلیمی به معرفی کتاب «فرهنگ‌نامه زنان ایران و جهان» پرداخت و گفت: باید از برگزاری این جلسه خوشحال باشیم؛ چرا که در آن علاوه بر توجه به همه ادیان توحیدی به موضوع گرانقدری همچون کتاب نیز توجه شده است. من فعالیت‌های علنی خود را از انجمن کلیمیان شروع کردم و بعدا نیز شروع به ویراستاری کتاب کردم و مقالات پراکنده‌ای نیز با موضوع یهودیان ایران دارم. امشب می‌خواهم این کتاب را معرفی کنم و دلیل انتخاب آن این است که بیش از سه سال بابت نگارش این کتاب و ویراستاری آن کار کرده‌ام. این مجموع به سرپرستی مهناز مقدسی نوشته شده است و در طول نگارش آن توانستم از دوستان اهل قلم زیادی کمک بگیرم.

وی ادامه داد: این کتاب بیانگر دو هزار مدخل از زنان تأثیرگذار و مطرح است، که خود نیز جزو کتب مرجع به حساب می‌آید. نکته مهم در این کتاب این است که هر کدام از معرفی‌ها به یک سری کتب و منابع مرجع نیز ارجاع داده شده است و موضوعات گسترده‌ای را در بر دارد. همچنین از تمام دوران، از دوران معاصر گرفته تا اسطوره‌ها و در تمام موضوعات سخن گفته است و در آن بسیاری از زنانی که بنیانگذار کارهایی بودند معرفی شده است. امتیاز این کتاب این است که در پایان جلد دوم آن چندین نمودار وجود دارد که اطلاعات افزونه‌ای به مخاطب می‌دهد، مقالات آن به شکل نثر دایره‌المعارفی نوشته شده است اما از آنجا که زنان معرفی شده زندگی جالبی داشته‌اند روایت جذابی درست شده است.

در پایان لئا دانیالی یک مدخل از این کتاب را خواند و درباره شخصیت معرفی شده گفت: این مدخل درباره بانو دبورا است، که ایشان یک نبی در قوم بنی اسرائیل بوده است.

در ادامه این مراسم آلبرت کوچویی از پیروان آشوری به معرفی کتاب حماسه آشوری قاطینای پهلوان پرداخت و گفت: در سال 94 سه اثر را که تجدید چاپ نیز شد ترجمه کردم که یکی از آنها این کتاب بود. آنچه که تصور می‌کردم که باید درباره آن صحبت کنم جدای از آن چیزی بود که به نظر می‌رسید.

وی ضمن اشاره به داستان گیل‌گمش اشاره کرد و گفت: حماسه آشوری دقیقاً اثری مشابه با شاهنامه فردوسی از نظر زبان است و همچنین از نظر نگاه روایت یک شاعر از حماسه است. قاطینا یک پهلوان همتای رستم در شاهنامه است. باید توجه داشت که برگرداندن نویسنده ویلیام دانیال بسیار سخت بود و آنچه که من تلاش می‌کردم، برگرداندن قصه به زبان نثر بود، که البته پیچیدگی‌های فراوانی داشت. جدای از این کتاب روایت آن لحظه به لحظه شبیه به گیل‌گمش بوده که روایتی از آشوریان در لحظه لحظه زندگیشان است، همانطور که می‌دانید گیل‌گمش یک بخش از خدای افسانه‌ای و یک بخش از انسان است. در حقیقت گیل‌گمش روایت عشق و زندگی با یاران است. آشوری‌ها نیز همچون او سختی‌های جان‌فرسایی را داشته‌اند که البته برای زندگی جاودان نبوده است بلکه برای چشیدن طعم زندگی بوده است.

وی ادامه داد: می‌بینیم که مغولان به سرزمین‌مان ایران حمله می‌کنند و قوم من برای یافتن زندگی و برای لمس آن مجبور به کوچ می‌شوند این سرنوشت قوم من و ملت من در طول تاریخ بوده است. امروزه نیز می‌بینیم که بعد از گذشت سال‌ها از داستان گیل‌گمش وارثان او در طول تاریخ نیز مجبور به کوچ می‌شوند که برای یافتن زندگی مجبور به فرار از چنگ داعش‌یان می‌شوند و در حقیقت سرنوشت گیل‌گمش همیشه با قوم من همراه بوده است.

آلبرت کوچویی در پایان سخنان خود از حاظران سالن خواست که همگی برای یافتن زندگی گیل‌گمش‌ها در طول تاریخ به پاخیزند و برایشان دست بزنند.

در پایان این مراسم از نویسندگان برگزیده ادیان توحیدی تقدیر شد.


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس