پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
مشروح/ دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور در نشست خبری:
تاریخ : 02/اسفند/1394 - 13:25 کد خبر : 70759

80 درصد زائرین راهیان نور جوانان هستند

بسیج پرس - دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: 80 درصد جمعیت حاضر در اردوهای راهیان نور را جوانان تشکیل می دهند و این حضور نوید دهنده پرورش جوانان مومن و مبتکر در ایران اسلامی است.


80 درصد زائرین راهیان نور جوانان هستند

به گزارش بسیج پرس؛ سردار سرتیپ دوم پاسدار نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور در نشست خبری راهیان نور جنوب که به منظور بیان اهداف و کلیات بزرگترین عملیات فرهنگی کشور، پیش از ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه در ستاد مرکزی راهیان نور برگزار شد، با نثار درود به روح حضرت امام خمینی (ره) و شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و به ویژه شهدای مدافع حرم و آرزوی سلامتی برای فرمانده معظم کل قوا، به شهادت مدافع حرم حضرت زینب(س)،  شهید حاج رضا فرزانه اشاره کرد و عنوان داشت: سردار شهید حاج رضا فرزانه یکی از فرماندهان موثر در دوران دفاع مقدس بودند که قبل از دوران بازنشستگی مسئولیت فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله(ص)  را بر عهده داشتند. ایشان بعد از این دوران به ستاد مرکزی راهیان نور آمدند و مسئولیت قرارگاه های مشترک راهیان نور در مناطق عملیاتی را بر عهده گرفتند. شهید فرزانه طی دو ماه گذشته برای کمک به مدافعان حرم اهل بیت(ع) و کمک به جبهه مقاومت در سوریه حضور پیدا کردند که در 22 بهمن سال به فیض عظمای شهادت نائل آمدند. تعدادی از شهدای مدافع حرم، جزو خادمین راهیان نور بودند که در منطقه عملیاتی خوزستان مراسمی ویژه برای آن ها برگزار می شود.

وی در ادامه با بیان این که امروز در کشور نیازمند گسترش اقدامات فرهنگی در همه حوزه ها هستیم و باید در زمینه آشنایی اقشار مختلف مردم با فرهنگ دفاع مقدس و سبک زندگی شهدا تلاش کنیم، اظهار داشت: در سال های دفاع مقدس در شرایطی با دشمن جنگیدیم که در اوج امکانات تسلیحاتی نبودیم ولی نیروهای مومن، خلاق و باتدبیر در مقابل دشمن ایستادند و آن ها را شکست دادند.  امروز با پیروی از امام خمینی(ره) و شهیدان در اقتدار به سر می بریم و پرورش جوانان مومن و خلاق که به خداوند اعتماد داشته باشند، می تواند کمک کند  تا از تمام گردنه هایی که دشمن برای ما ایجاد می کند، عبور کنیم.

ادیبی در همین زمینه، تاکید کرد: دفاع مقدس مظهر بروز و ظهور جوانانی است که پرورش یافته مکتب اسلام بودند و رمز پرورش این نیروها ، ایمان قلبی و تکیه بر خداوند بود و ما می توانیم با پرورش جوانان به سبک دفاع مقدس، زمینه ساز ظهور تمدنی ویژه در بستر اسلام باشیم.

جوانان 80 درصد جمعیت مخاطبین راهیان نور را تشکیل می دهند

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با اشاره به حضور 80 درصدی جوانان در اردوهای راهیان نور، تصریح کرد: در سال 94 شاهد حضور خیل کثیر مردم علاقمند و به ویژه جوانان مومن به مبانی انقلاب اسلامی در اردوهای راهیان نور بودیم. 80 درصد جمعیت حاضر در اردوهای راهیان نور را جوانان تشکیل می دهند  و این حضور نوید دهنده پرورش جوانان مومن و مبتکر در ایران اسلامی است.

ادیبی با بیان اینکه جمعیت شرکت کننده در اردوهای راهیان نور، طی سال های 84 تا 94 از 400 هزار نفر به بیش از 5 میلیون نفر افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: مناطق اردوهای راهیان نور از یک استان به هفت استان گسترش سرزمینی پیدا کرده است و اردوهای راهیان نور به عنوان قرارگاه مستحکم فرهنگی، موضوع مقابله با تهاجم نرم دشمن را دنبال می کند.

وی با اشاره به اینکه مردم در اردوهای راهیان نور، شاهد حضور رویش های انقلاب اسلامی هستند، عنوان داشت: در شبکه خادمین، مبلغین و راویان راهیان نور، ده ها هزار جوان مومن با تحصیلات عالیه و بدون توقع مشغول خدمت هستند و آمادگی لازم برای مقابله با دشمن در  تمامی عرصه ها به ویژه عرصه فرهنگی را در خود ایجاد کرده اند.

شعار امسال راهیان نور «ما آماده ایم» است

ادیبی با بیان اینکه شعار راهیان نور کشور در سال 94 - 95 شعار(ما آماده ایم) است، عنوان کرد: شعار محوری زائرین و خادمین راهیان نور  شعار (ما آماده ایم) است که در اردوهای راهیان نور تبلیغ و ترویج می شود و با نگاه به این شعار تلاش می کنیم تا آمادگی هایمان را افزایش دهیم.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با بیان اینکه عملیات راهیان نور در سه  حوزه اعزام، یادمان و اسکان اجرا می شود، اظهار داشت: مجموعه فعال در حوزه راهیان نور تاکنون موفق شده اند تا ظرفیت ها را در این سه حوزه افزایش دهند. در همین زمینه گروه های مختلفی در قالب کاروان های دانشجویی و دانش آموزی در مناطق عملیاتی حضور پیدا کرده اند که در سال 94 ظرفیت اعزام به بیش از 5 میلیون نفر رسیده است.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درمورد استمرار برگزاری عملیات فرهنگی راهیان نور در طول سال، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب از ادامه داشتن عملیات فرهنگی راهیان نور در طول سال ابراز خرسندی کرده اند و به همین منظور در مناطق عملیاتی ایلام، کرمانشاه، خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و بوشهر توسعه یادمان ها پیگیری شده است و در سال های آینده ظرفیت اعزام به اردوهای راهیان نور افزایش پیدا خواهد کرد.

ادیبی در همین زمینه افزود: ظرفیت اسکان 115 تا 120 هزار نفری در شب در استان خوزستان پیش بینی شده است که در طول سال قابل استفاده خواهد بود. در زمینه اعزام زائرین نیز شرایط برای اعزام از پایگاه های بسیج و موسسات فرهنگی فراهم شده است و به جز ظرفیت اعزام نیروهای مسلح و وزارت خانه ها، مجموعه های فرهنگی هم برای حضور مردم ظرفیت ایجاد کرده اند. 

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با اشاره به اینکه 55 یادمان در هفت استان عملیاتی راهیان نور فعال هستند که 21 یادمان از این یادمان ها در استان خوزستان آماده پذیرایی از زائرین است، اظهار داشت: در زمینه توسعه یادمان ها و مناطق عملیاتی، با تصویب شورای سیاست گذاری ستاد راهیان نور کشور، راه اندازی یادمان شهدای عملیات بیت المقدس در ایستگاه حسینیه تصویب شده  که در سال 95 آغاز می شود، همچنین به منظور معرفی عملیات های نیروهای مسلح در کنار پیشمرگان کرد مسلمان، احداث یادمان شیخ سله در منطقه سرپل ذهاب تصویب شده است و عملیات  اجرایی آن در سال های آتی آغاز می شود.

فعالیت 25 هزار راوی و 15 هزار روحانی مبلغ در اردوهای راهیان نور

وی با بیان اینکه توسعه خدمات فرهنگی و عمومی به زائرین راهیان نور آغاز شده ولی نسبت به حضور مردم در این زمینه عقب هستیم و نیاز به تلاش بیشتری داریم، عنوان داشت: بیش از 25 هزار راوی در طول سال در کاروان ها و یادمان های مناطق عملیاتی به زائرین خدمات ارائه کرده و مبانی معرفتی و حماسه های دفاع مقدس را برای مردم بیان می کنند، همچنین بیش از 15 هزار مبلغ روحانی در کاروان های راهیان نور مشغول خدمت هستند.

ادیبی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر معرفی یادمان ها و موضوع زیارت با معرفت زائرین، عنوان کرد: پیرو نظر رهبر معظم انقلاب مبنی بر زیارت با معرفت زائرین، شناسنامه یادمان ها استخراج شده است و بیش از 50 عنوان کتاب شناسنامه یادمان ها تهیه شده که 20 عنوان از این کتاب ها در هفته آینده رونمایی می شود، همچنین بیش از 50 عنوان جزوه با موضوع زیارت با معرفت برای زائرین تهیه شده است.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور با اشاره به استقبال پرشور و بیش از ظرفیت جوانان برای خدمت در عملیات فرهنگی راهیان نورریال تصریح کرد: 29 هزار نفر خادم در شبکه فرهنگی خادمین راهیان نور ثبت نام کرده اند که 6500 نفر از آن ها در دوران اوج برگزاری اردو های راهیان نور در استان خوزستان به کار گیری می شود و 10 هزار نفر دیگر نیز با انجام قرعه کشی در طول سال مورد استفاده قرار می گیرند.

وی مهم ترین برنامه های فرهنگی اردوی راهیان نور برای زائرین مناطق عملیاتی در سال جاری را برشمرد و گفت: در شش نقطه استان خوزستان با استفاده از سوژه های ناب دفاع مقدس نمایش های رزمی برگزار می شود. برنامه هایی برای کودکان به منظور آشنایی آن ها با مبانی دینی و دفاع مقدس توسط روحانیون و مبلغین به ویژه در منطقه عملیاتی شلمچه با عنوان محور آسمانی انجام می شود. همچنین از 29 اسفند تا اول فروردین به مدت ده شب، جشنواره ره آورد سرزمین نور با استفاده از ظرفیت هنری و فرهنگی کاروان های راهیان نور در قالب اختتامیه های موضوعی در اردوگاه شهید باکری خرمشهر برگزار می شود. پایگاه چهارم شکاری نیروی هوایی ارتش در دزفول به منظور آشنایی مردم با توانمندی های ارتش جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه هوایی به مدت یک ماه در استان خوزستان برپا می کنند. همچنین نمایش فصل شیدایی در آبادان اجرا می شود و فیلم های جشنواره فجر با موضوع دفاع مقدس مثل «ایستاده در غبار» و «بادیگارد» برای مردم خرمشهر به نمایش گذاشته خواهد شد.

برگزاری ویژه برنامه سومین سال نامگذاری روز راهیان نور در اردوگاه شهید باکری اهواز

وی از برگزاری ویژه برنامه سومین سال نامگذاری روز راهیان نور در تقویم رسمی کشور خبر داد و گفت: همزمان با روز 20 اسفند و سومین سال نامگذاری روز راهیان نور، مراسم ویژه ای در اردوگاه شهید باکری خرمشهر با حضور مسئولین و کاروان های راهیان نور از ساعت 14 بعد ازظهر آغاز می شود. 

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور به برگزاری ویژه برنامه تحویل سال نو در مناطق عملیاتی دفاع مقدس اشاره کرد و عنوان  داشت: در تمامی یادمان های مناطق عملیاتی دفاع مقدس، برای تحویل سال نو برنامه های جذاب و مفیدی تدارک دیده ایم و خبرنگاران افتخاری در کنار اهالی رسانه، اخبار حضور پرشکوه مردم را از مناطق عملیاتی دفاع مقدس منعکس خواهند کرد.

ادیبی با بیان اینکه در حوزه راهیان نور چند اقدام اساسی در دست پیگیری است، اظهار داشت: طی همکاری مشترک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با ستاد راهیان نور کشور در موضوع سرزمین و آثار سرزمینی دفاع مقدس، تاکنون بیش از 18 نقطه از یادمان ها و آثار دفاع مقدس ثبت ملی شده اند و  برگزاری راهیان نور به عنوان یک سفر طیب در سبد مسافرت های مردمی مطرح شده است. به دنبال تشکیل قرارگاه راهیان نور دانشجویی در سال گذشته  و طی توافق با وزارت علوم تحقیقات و فناوری، ظرفیت حضور کاروان های راهیان نور دانشجویی توسعه پیدا می کند تا حداقل هر دانشجو یک بار در مناطق عملیاتی دفاع مقدس حضور پیدا کند.

95 درصد اعزام کاروان های راهیان نور توسط بسیج و سپاه صورت می گیرد

وی در همین زمینه با بیان اینکه 95 درصد اعزام کاروان های راهیان نور توسط بسیج و سپاه صورت می گیرد، عنوان داشت: در موضوع ایمنی سفر، طی دو سال گذشته حتی یک مورد تصادف منجر به خطر جدی برای کاروان ها نداشتیم. موضوع توسعه ناوگان حمل و نقل استاندارد در حال پیگیری است و اجازه سفر با خودروهای نامناسب به کاروان های عمومی راهیان نور نمی دهیم. به عوامل اعزام نیز آموزش های خوبی داده شده است و دقت زیادی در موضوع ایمنی صورت می گیرد و با تلاش دولت، نقاط حادثه خیز به حداقل کاهش پیدا کرده است. در توافق با وزارت اقتصاد نیز بیش از پنج میلیون زائران راهیان نور بیمه  می شوند و هیچ نگرانی برای این موضوع وجود ندارد.

ادیبی با اشاره به راه اندازی سامانه ملی  ستاد مرکز راهیان نور کشور، عنوان کرد: سامانه ملی ستاد مرکزی راهیان نور با شماره 096313 به عنوان پل ارتباطی  میان مردم و خادمین راهیان نور در نظر گرفته شده  است که در هفته آینده به بهره برداری می رسد و عموم مردم می توانند در تمام ساعات شبانه روز در سراسر کشور با این سامانه ارتباط برقرار کنند.

وی در ادامه افزود: نظرسنجی هایی منطقی و مستدل برای آشنایی با علاقمندی های مردم در موضوع راهیان نور در مناطق عملیاتی انجام می شود که مبنای برنامه ریزی اقدامات آینده خواهد بود.

دبیرستاد مرکزی راهیان نور کشور ضمن تشکر از مشارکت قرارگاه راهیان نور سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی و صدا وسیما و حوزه های علمیه، موسسات فرهنگی و اصحاب رسانه در برگزاری عملیات فرهنگی راهیان نور، اظهار داشت: از 15 اسفند سال جاری رادیو راهیان نور به مدت یک ماه توسط قرارگاه رسانه ای راهیان نور راه اندازی می شود و همچنین قرارگاه فرعی رسانه ای در 9 مرکز استان های عملیاتی راهیان نور برپا می شود تا انعکاس مناسبی از حضور مردم به نمایش گذاشته شود.

دبیرستاد مرکزی راهیان نور کشور در ادامه این نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

ادیبی در پاسخ به سوال خبرنگاری پیرامون بهره مندی مردم بومی مناطق عملیاتی راهیان نور به ویژه اهالی خرمشهر از برگزاری اردوهای راهیان نور، گفت: کاروان های راهیان نور طی پنج سال گذشته مایحتاج شان را از شهر خود به همراه نمی آورند و این وسایل به ویژه مواد غذایی که باید به روز تهیه شود از مناطق خریداری می شود. در این زمینه، عناصر بومی مورد استفاده قرار می گیرند و اقتصاد مردم هم لحاظ می شود. همچنین در سال های گذشته برای رفع محرومیت مناطق  استان خوزستان، اقدامات جهادی پیش بینی شده و قریب به چهارهزار نفر از نیروهای جهادی در این استان، هفت هزار فعالیت عمرانی داشته اند و در زمینه های مختلف فرهنگی، درمانی و عمرانی خدمات خوبی به مردم ارائه شده است که این اقدامات در سال جاری افزایش پیدا می کند. بازارچه های یادمان ها نیز توسط مردم بومی اداره می شود که در راستای کمک به اقتصاد اهالی برپا شده است و  از دولت نیز می خواهیم که ظرفیت مناسبی برای راه اندازی بازارچه در مسیر کاروان های راهیان نور ایجاد کند.

حضور زائرین خارجی در مناطق عملیاتی جنوب کشور

دبیرستاد مرکزی راهیان نور کشور در پاسخ به سوالی در مورد برنامه ریزی برای حضور زائرین خارجی در راهیان نور، اظهار داشت: طی سال های گذشته زائرین خارجی از اروپا، آفریقا و آسیا به صورت جمعی و انفرادی در مناطق عملیاتی دفاع مقدس حضور پیدا کرده اند و کنجکاوانه به دنبال رمز پیروزی ملت ایران در مقابل استکبار هستند. هنگامی که روایت آن ایام برایشان بیان می شود، متوجه مقاوم و مستحکم بودن ملت ایران می شوند و خود این زائرین به عنوان مبلغی برای بیان عظمت ملت ایران محسوب می شوند. برنامه های ویژه ای به ویژه در موضوع ارائه خدمات راویان به زبان های مختلف برای زائرین خارجی در نظر گرفته شده است  و در سال جاری آمار حضور این زائرین ،افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اینکه با توجه به افزایش زائران راهیان نور، بودجه مناسب برای این کار در نظر گرفته می شود یا خیر، تصریح کرد: اردوهای راهیان نور با استفاده از منابع در نظر گرفته شده و کمک های مردمی و نیروهای مسلح برگزار می شود. در موضوع اسکان از مردم پولی دریافت نمی شود و هزینه دریافت شده بیشتر مربوط به  حمل ونقل است. هزینه های برگزاری اردوهای راهیان نور نسبت به سفرهای دیگر کمتر است. با توجه به اینکه می خواهیم در آینده به ظرفیت حضور 10 میلیون نفری در اردوهای راهیان نور برسیم از مسئولین اعتبارات کشور می خواهیم که کمک کنند تا ظرفیت مناسب تری را در حوزه اعزام، یادمان و اسکان فراهم کنیم چرا که عملیات فرهنگی راهیان نور منجر به تغییرات جدی در فرهنگ عمومی کشور می شود.

گرامیداشت شهدای مدافع حرم در یادمان های مناطق عملیاتی جنوب کشور 

دبیرستاد مرکزی راهیان نور کشوردر پاسخ به این سوال خبرنگار بسیج پرس که چه برنامه ویژه ای برای گرامیداشت شهدای مدافع حرم در عملیات فرهنگی راهیان نور در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: در راهیان نور سال جاری مراسم ویژه ای برای گرامیداشت شهدای مدافع حرم در استان خوزستان برگزار می شود و از خانواده این شهدا تقدیر خواهد شد. همچنین برای گرامیداشت و معرفی شهدای مدافع حرم برنامه های فرهنگی در یادمان ها اجرا می شود و رادیو راهیان نور نیز برنامه ویژه ای برای شهدای مدافع حرم در نظر گرفته است.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1900

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس