پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
بخش اول/ امیر ابراهیم گلفام در گفتگوی اختصاصی با بسیج پرس:
تاریخ : 19/بهمن/1394 - 10:00 کد خبر : 69689

بیعت تاریخی همافران با امام خمینی(ره) نقطه عطف پیوستن ارتش به انقلاب است

بسیج پرس - مسئول سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: بیعت تاریخی همافران با حضرت امام خمینی(ره)، نقطه عطفی در پیوستن ارتش به انقلاب اسلامی بود که روند پیروزی انقلاب را تسریع کرد.


بیعت تاریخی همافران با امام خمینی(ره) نقطه عطف پیوستن ارتش به انقلاب است

به گزارش بسیج پرس؛ امیر ابراهیم گلفام، مسئول سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگی بسیج پرس در پاسخ به سوالی پیرامون نقش ارتش در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی، عنوان کرد: این موضوع را می توان به عنوان یک سرفصل و گفتمان مطرح کرد. اگر بخواهیم به نقش ارتش در دوران انقلاب اسلامی بپردازیم، ابتدا باید به نقش اصلی، درست و امام گونه حضرت امام خمینی(ره) پرداخته شود. وقتی به صحبت ها و سخنرانی های حضرت امام خمینی(ره) رجوع می کنیم می بینیم که ارتش را مخاطب سخنان خود قرار می دهند و به ارتشیان می گویند که من می خواهم شما آقای خودتان باشید، یا در موضوع کاپیتولاسیون و مستشاران آمریکایی به دنبال مطرح کردن عزت نیروهای ارتش هستند و به آن ها می گویند که شما باید عزت ایرانی و اسلامی داشته باشید. در این زمینه ابتدا باید به نقش حضرت امام خمینی(ره) از 15 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه کنیم؛ همیشه ما به تاریخ  انقلاب بعد از 15 خرداد 42 توجه داریم ولی باید به  رویدادهای سال 41 نیز توجه کنیم چرا که اولین جرقه های شکل گیری انقلاب اسلامی در این سال زده شده است و ایشان بعد از وقایع سال 41 به عنوان رهبر بزرگ جهان اسلام در کشور مطرح می شوند.

وی با اشاره به نقش حضرت امام خمینی(ره) در شکل گیری گروه های مذهبی در ارتش شاهنشاهی ایران، گفت: به واسطه همین روشن گری های حضرت امام خمینی(ره)، گروه های مذهبی در ارتش شکل می گیرد. افراد باسابقه ای نظیر شهید نامجو، سرتیپ رحیمی، مرحوم امیر محمد سلیمی، سروان طوسیایی، شهید کلاهدوز، شهید قرنی و شهید صیاد شیرازی گروه هایی را در ارتش تشکیل می دهند.  دکتر جاسبی در این زمینه خاطراتی از شهید رحیمی، مرحوم سلیمی و شهید نامجو برای بنده مطرح کردند و گفتند که این افراد کارهای زیرزمینی انجام می دادند، وقتی به آن ها گفتم که برای خودتان اسمی انتخاب کنید، شهید نامجو گفتند اگر ما روی گروهمان اسم بگذاریم، شناسایی می شویم و بهتر است که اسمی برای خودمان انتخاب نکنیم؛ ما هم اسم آن ها را گروه های بی نام گذاشتیم. این افراد جلسات مذهبی مخفیانه ای داشته و ارتباطات زیادی هم برقرار می کنند و تلاش می کرده اند که با توجه به فضای موجود در کشور، پوشش هایی داشته باشند تا شناسایی نشوند. این گروه ها  افرادی را هم جذب کرده و روشنگری هایی را انجام می داده اند. صحبت ها و توصیه های حضرت امام خمینی(ره) در این زمینه نقش آفرین بود و این افراد راهنمایی هایی را از ایشان می گرفتند و به عنوان بازوی امام خمینی(ره) در ارتش نقش آفرینی می کردند. 

 شناخت خوب حضرت امام خمینی(ره) از ارتش دوران رژیم طاغوت

گلفام با تاکید بر شناخت ویژه حضرت امام خمینی (ره) از ارتش، تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی،  به عملکرد افرادی که نقش منفی در انقلاب داشتند، رسیدگی شد ولی بدنه و خیل عظیم ارتش به  دستور حضرت امام خمینی(ره) باقی ماند چرا که ارتباط میان امام و ارتش برقرار بود و حضرت امام خمینی(ره) بهترین شناخت را از ارتش داشتند. بنده در دوران انقلاب در شهر ری سکونت داشتم و به عنوان یک جوان انقلابی که عضو ارتش هم نبودم در جریان راهپیمایی ها و وقایع انقلاب حضور پیدا می کردم؛ در مقابل مسجد امام حسن عسگری(ع) که مرحوم آیت الله غیوری، امام جماعت این مسجد را بر عهده داشت؛ یک تانک در ایام ماه رمضان مستقر کرده بودند که موقع نماز استوار مسئول تانک هم در نماز جماعت شرکت می کرد. این نشان می دهد که یک بینش و روشنگری در اعضای ارتش شکل گرفته بود و این موضوع هم به واسطه فعالیت های افرادی بود که از آن ها نام بردم که جا دارد قدر افراد زنده این جمع را بدانیم و یاد شهدای این جمع را هم گرامی بداریم.

مسئول سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران در مورد بیعت تاریخی همافران نیروی هوایی ارتش با حضرت امام خمینی (ره) در روز 19 بهمن سال 57، عنوان داشت: هرچه قدر که به انقلاب نزدیک تر شدیم، شاهد بودیم که ارتش به سمت انقلاب گرایش پیدا می کند. وقتی من به عنوان یک نوجوان در روز 12 بهمن، هنگام ورود امام(ره) به کشور، شاهد استقبال پرسنل نیروی هوایی از امام خمینی(ره) در فرودگاه بودم، نگران شدم که چرا ارتشی ها ایشان را همراهی می کنند ولی چند روز بعد در 19 بهمن شاهد بودیم که همافران و افسران نیروی هوایی ارتش در یک برنامه همزمان و سازماندهی شده با حضور در مدرسه علوی که محل اقامتگاه امام خمینی(ره) بود، با امام بیعت و به ایشان ادای احترام نظامی کردند.  فردای آن روز تمام روزنامه ها این عکس را چاپ کردند؛ دیگر خیال مردم راحت شد و با دیدن این عکس اطمینان پیدا کردند که ارتش کاملا با انقلاب است. من هم به عنوان یک غیر نظامی وقتی آن روز این عکس را دیدم، گفتم که صد در صد کار شاه تمام است.

بیعت همافران با امام خمینی(ره) موجب سرعت بخشیدن به  پیروزی انقلاب شد

گلفام با تاکید بر نقش موثر بیعت تاریخی همافران با حضرت امام خمینی(ره) در روند پیروزی انقلاب اسلامی، تصریح کرد: حضور پرسنل نیروی هوایی در محضر حضرت امام خمینی(ره)، نقطه عطفی در پیوستن ارتش به انقلاب اسلامی شد و روند پیروزی انقلاب را تسریع کرد. با انجام این دیدار، ژنرال هایزر آمریکایی از انجام کودتا برعلیه انقلاب با استفاده از نیروی ارتش ناامید شد وفهمید که انقلاب به پیروزی خواهد رسید. نقش نیروهای ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی بسیار اصلی و اساسی است و بسیاری از همین افراد که در پیروزی انقلاب نقش داشتند، در دوران دفاع مقدس شهد شیرین شهادت را نوشیدند.

وی پیرامون مطرح شدن شعار انحلال ارتش توسط بعضی از گروه های سیاسی در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، عنوان کرد: در  روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تعدادی از گروههای سیاسی موضوع انحلال ارتش و تشکیل ارتش بی طبقه توحیدی را مطرح کردند؛ حتی بعضی از دوستان انقلاب هم ناآگاهانه و بدون علم، احساس می کردند که ارتش باید منحل شده و ارتش دیگری به جای آن تشکیل شود.  اگر سخنان حضرت امام خمینی (ره) را در آن ایام مرور کنیم شاهد هستیم که ایشان دائماً به نظم، سلسله مراتب و رعایت قوانین و مقررات در ارتش تاکید دارند. اگر ایشان تصمیم خود مبنی بر حفظ ارتش را نمی گرفتند، این سازمان عظیم منسجم، آموزش دیده و مجهز با چند صدهزار نیروی نظامی از دور انقلاب خارج می شد. سازمان مجاهدین خلق که بعدها وقتی پرده ها کنار رفت و مردم چهره واقعی شان را دیدند، به منافقین مشهور شدند به دنبال سهم خواهی از انقلاب بود و اگر ارتش در اختیار آن ها قرار می گرفت شاید واقعه ای مثل عراق که در آن شاهد بودیم که حزب بعث چه بلایی برسر مردم آورد، اتفاق می افتاد  و شاید انقلاب به نقطه بالندگی و بلوغ خود نمی رسید. 

تصمیم راهبردی امام خمینی(ره) در مقابله با انحلال ارتش

گلفام با بیان این که تصمیم  حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر مقابله  با انحلال ارتش،  یک تصمیم راهبردی  برای نظام بود، اظهار داشت: بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب، توطئه ها علیه انقلاب اسلامی شروع شد و اگر در آن ایام سازمانی مثل ارتش که با فرمان حضرت امام (ره) منسجم باقی مانده بود، حضور نداشت؛ ما در خیلی از نقاط ضربه می خوردیم و انقلاب تضعیف می شد و اتفاقی می افتاد که هیچ کس انتظار آن را نداشت. امروز باید این مسائل را بیان کنیم و بگوییم که مدیون تصمیم راهبردی حضرت امام خمینی(ره) هستیم که با حفظ سازمان ارتش، انقلاب را حفظ کرد و اگر اقدام ایشان نبود، این اتفاق نمی افتاد.

مسئول سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شکل گیری غائله کردستان در روزهایی نخستین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب، توطئه کردستان توسط جیره خواران غرب و شرق به اسم مردم کردستان بر ما تحمیل می شود. بنده  آنجا حضور داشتم و شاهد بودم که آن ها مردم نبودند بلکه افرادی بودند که لباس مردم را پوشیده بودند تا به اسم آن ها توطئه کنند. در همان ایام امیرحسنی سعدی و شهید فلاحی برای مقابله با غائله کردستان،  اولین گردان را در پادگان لویزان تشکیل می دهند و به منطقه اعزام می شوند.

تعداد شهدایی که برای حفظ انقلاب داده ایم از شهدای پیروزی انقلاب بیشتر است

وی با بیان این که ارتش در غائله کردستان 600 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد، عنوان داشت: با توجه به آمار مرکز اسناد انقلاب اسلامی، از 15 خرداد 42 تا 22 بهمن 57 قریب به سه هزار نفر شهید داده ایم ولی برای دفاع از انقلاب و مقابله با توطئه ها به غیر از دوران جنگ تحمیلی حدود شش برابر بیشتر از شهدای انقلاب و بیش از 17 هزار نفر به شهادت رسیده اند.

گلفام با اشاره به نامگذاری روز 29 فروردین توسط حضرت امام خمینی(ره) به نام روز ارتش، گفت: در سال 58 حضرت امام خمینی(ره) روز 29 فروردین را به نام روز ارتش نامگذاری می کنند ومی گویند که مردم موظف هستند از ارتش استقبال کنند و امروز ارتش ما یک ارتش اسلامی است. بعضی این صحبت امام خمینی(ره) به کامشان خوش نمی آید و می گویند که امام با یک کلمه اسلامی می خواهد ارتش شاهنشاهی را اسلامی کند و این ارتش باید منحل شود. این شعار منافقین بود، آن ها به امام گله کردند ولی نمی توانستند به صراحت تضاد خود را مطرح کنند و می گفتند که ایشان چه طور می خواهند با گذاشتن یک کلمه، ارتش را اسلامی کنند.

مسئول سازمان حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر حماسه آفرینی های ارتش در دوران دفاع مقدس، تصریح کرد: شاهد هستیم که همین ارتش با ریشه درستی که داشت، ماند و برای انقلاب مدافع خوبی بود. در جنگ هم وقتی که سیاسیون باور نمی کردند که به کشور ما حمله شود؛ پاسخ اول به تهاجم دشمن را نیروی هوایی می دهد. این خلبانان  با سرمایه کشور در دوران قبل از انقلاب آموزش دیده بودند؛ خلبانی مثل شهید عباس دوران در سال 61 با عملیات استشهادی خود موجب شد که بغداد ناامن شود و برگزاری کنفرانس غیر متعهدها از عراق به هندوستان منتقل شد که اگر این کنفرانس در عراق برگزار می شد، وجاهت جهانی زیادی برای صدام داشت.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1900

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس