پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
در قالب نگاهی انتقادی به قبل و بعد از دفاع مقدس؛
تاریخ : 17/دي/1394 - 13:47 کد خبر : 67502

«خردل، خر است» بر روی پیشخوان کتاب فروشی ها رفت

بسیج پرس - کتاب «خردل، خر است» مجموعه‌ای از ۸۰ داستان کوتاه کمتر از یک صفحه‌ای در حوزه دفاع مقدس است که از سوی انتشارات روایت فتح راهی بازار نشر شد.


«خردل، خر است» بر روی پیشخوان کتاب فروشی ها رفت

به گزارش بسیج پرس؛ کتاب «خردل، خر است» مجموعه‌ای از ۸۰ داستان کوتاه کمتر از یک صفحه‌ای در حوزه دفاع مقدس است که از سوی انتشارات روایت فتح راهی بازار نشر شد.

نورمحمدزاده نویسنده کتاب «خردل، خر است» در این مجموعه‌ 80 عدد داستانک‌ را به نگارش در آورده است.

کتاب «خردل خر است» مجموعه‌ای از 80 داستان مینیمالیستی کمتر از یک صفحه در حوزه دفاع مقدس است. این 80 اثر به دو بخش 40
‌تایی تقسیم می‌شود که بخش اول آن مربوط به دوران دفاع‌مقدس و بخش دوم آن مربوط به اتفاقات پس از دفاع‌مقدس است.

گفتنی است عنوان انتخاب شده برای این کتاب برگرفته از یکی از داستان‌های کتاب با عنوان «جمله‌سازی» است. این جمله درحقیقت از طرف یک فرزند جانباز شیمیایی به عنوان اولین جمله‌ای که در دفتر خود نوشته است، برداشته شده و این با توجه به شرایطی بوده که از پدر خود دیده و آن را در جمله «خردل، خر است» نشان داده است

لازم به ذکر است این مجموعه داستان‌ها به نوعی نگاه جامعی به دفاع مقدس و تبعات آن بر زندگی مردم داشته است. این اثر یک نگاه انسانی و انتقادی به تبعات و آثار جنگ داشته و به افراد و خانواده‌هایی که مستقیما در این واقعه‌ و مشکلات پس از آن درگیر بودند می پردازد.

در بخشی از مقدمه این کتاب نویسنده اشاره می کند:

"نه سیصد سال، که کمتر از سی سال از روزها و شبهای آسمانی جنگ میگذرد. سال 67، جنگ برای خیلیها تمام شد. برای بعضی های دیگرهم اصلاً جنگی آغاز نشده بود که پایانی داشته باشد، اما برای بعضی دیگر، جنگ و آثار عمیقش تا امروز ادامه دارد. دسته سوم که سرنوشتی چون اصحاب کهف دارند، «اصحاب جنگ» هستند. این داستانکها کوششی است فارغ از کلیشه های رسانه ای، برای یادآوری و شاید هم فراموشی دردهای تلخ و شیرین اصحاب جنگ.

هشتاد داستانک این مجموعه در دو بخش چهل تایی ذیل عناوین «جنگ» و «صلح» به رشته تحریر درآمده تا داستان اصحاب جنگ را در دوران جنگ و پس از آن روایت کند. حتی سعی شده ارتباطی شکلی یا محتوایی بین داستانک ها وجود داشته باشد که در برخی، این ارتباط عمیق و پررنگ تر بوده و خود، داستان دیگری شده."

در داستانکی از این کتاب می خوانیم:

"مقابل آینه می ایستم و چشم های سرخ شده ام را نگاه می کنم. این پنجمین خواستگاری است که آمده و رفته. لااقل این یکی، همة حرف هایم را شنید و رفت. بقیه شان تا اشارهای به وضعیت بابا کردم بهانه ای تراشیدند و محترمانه دررفتند. نکند از این هم مثل بقیه خبری نشود! به مامان گفته ام که دیگر کسی را به خانه راه ندهد. تحمل این تحقیرها را ندارم. امروز هم پیش بابا می روم که حرف آخرم را بزنم!

تاکسی می ایستد و پیاده می شوم. اشک توی چشم هایم می دود وقتی تابلوی زنگ زدة «آسایشگاه اعصاب و روان جانبازان» مقابل چشم هایم"

بر اساس این گزارش کتاب «خردل خر است» توسط انتشارات روایت فتح در قطع خشتی کوچک با شمارگان 2200 نسخه و قیمت 6000 تومان راهی بازار نشر شد.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس