پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 22 آذر 1396

           
در نشست خبری سومین جایزه مرحوم طاهره صفارزاده مطرح شد؛
تاریخ : 11/آبان/1394 - 13:07 کد خبر : 61538

بانوی برگزیده فرهنگ در جشنواره مرحوم طاهره صفارزاده معرفی می شود

بسیج پرس - بانوی برگزیده فرهنگ کشور در مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی - علمی دکتر طاهره صفارزاده که روز سه شنبه 19 آبان در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود، معرفی خواهد شد.


 بانوی برگزیده فرهنگ در جشنواره مرحوم طاهره صفارزاده معرفی می شود

به گزارش بسیج پرس؛ نشست خبری سومین دوره جایزه ادبی- علمی دکتر طاهره صفارزاده با حضور علی داوودی، مدیر دفتر شعر حوزه هنری، مهندس جلال صفارزاده، برادر دکتر طاهره صفارزاده، رضا اسماعیل، دبیر جشنواره دکتر طاهره صفارزاده و علیرضا قزوه، مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری؛ پیش از ظهر امروز در سالن مرحوم امیرحسین فردی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

در این نشست علی داوودی با اشاره به نقش دکتر طاهر صفارزاده در شعر انقلاب اسلامی گفت: در تاریخ معاصر و شکل گیری شعر انقلاب اسلامی، چند نام، موثر و جریان ساز بودند و در شکل گیری شعر و ادبیات انقلاب نقش داشتند که یکی از این شخصیت های بزرگ مرحوم دکتر طاهره صفارزاده هستند. ایشان به عنوان یک زن با دلسوزی های مادرانه جریان شعر انقلاب را مدیریت کردند و در این زمینه بسیار تاثیر گذار بودند و به عنوان یک مسلمان نگاه دینی خود را به نسل جدید منتقل کردند.

وی در ادامه افزود: ایشان اهل مطالعه بوده و تحصیلات عالیه داشتند و علاوه بر این ها اندیشمند بزرگی بوده اند. آنچه که ما را وامدار ایشان می کند، وجهه معلمی اوست که نسلی از شاعران را تربیت کردند که آن ها شعر انقلابی، دینی و عدالت خواه را ترویج دادند و نقش ایشان در این زمینه بسیار موثر بود.

در ادامه این نشست خبری، مهندس جلال صفارزاده ضمن تشکر از دکتر علیرضا قزوه و همکارانش در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برای بزرگداشت و زنده نگه داشتن یاد مرحوم طاهره صفارزاده، عنوان داشت: بنده به عنوان عضو خانواده صفارزاده، نتوانستم که در پرداخت هزینه های این بزرگداشت مشارکت کنم.

وی با ابراز گلایه از حواشی دفن پیکر مرحوم طاهره صفارزاده، تصریح کرد: مرحوم صفارزاده ارادت خاصی به امام زاده صالح(ع) داشتند و هنگامی که بعد از فوت ایشان می خواستیم پیکرشان را در آنجا دفن کنیم، مسئولین این مجموعه از ما هشتاد میلیون تومان درخواست کردند و بنده در جواب گفتم که ایشان کسی است که زندگی خود را وقف اسلام و قرآن کرده است و نباید این توقع را از ما داشته باشید. با پیگیری دکتر مسجدجامعی مزاری در ابن بابویه برای ایشان فراهم شد ولی مدتی بعد دکتر الهام گفتند که مزاری در امامزاده صالح(ع) از سوی رهبر معظم انقلاب به ایشان اهدا شده است و می توانید پیکر ایشان را در آنجا دفن کنید. مدتی قبل که برای فاتحه به مزار ایشان رفته بودم، مشاهده کردم که خانمی را در طبقه بالای مزار ایشان دفن کرده اند و وقتی پیگیر ماجرا شدم، مسئولین این مجموعه گفتند که ما از این کار بی اطلاع بودیم. خانواده مرحوم صفارزاده از این کار بسیار ناراحت شدند و بنده در این زمینه نامه ای را برای رهبر معظم انقلاب فرستادم و در آن از ایشان اجازه خواستم تا پیکر مرحوم صفارزاده را به سیرجان و کنار مزار پدر و مادرش انتقال دهیم. شورای شهر سیرجان نیز زمینی را برای احداث کتابخانه و مرکز فرهنگی در اختیار ما گذاشته اند و راه اندازی این مرکز یکی از آرزوهای مرحوم صفارزاده بود.

علیرضا قزوه با تاکید بر اینکه مرحوم طاهره صفارزاده چهره بزرگ شعر معاصر و چهره جاودانه قرآن پژوه از متفکرین، مترجمین و شعرای کشور بودند، عنوان داشت: ایشان همین قدر که در شعر معاصر نقش دارند، در زمینه ترجمه کتاب های دانشگاهی همفعالیت های خوبی داشته و به عنوان یک استاد و معلم خوب در دانشگاه مطرح بودند. حوزه هنری هرساله با توجه به همه مشکلات و تنگناهای بودجه ای به دلیل تمام فعالیت های ایشان از جمله ایجاد ایفای نقش در تاسیس حوزه هنری انقلاب اسلامی، مراسم بزرگداشت ایشان را برگزار می کنند.

وی در ادامه افزود: ایشان بی تکلف زندگی می کرد و علی رغم داشته های زیاد و غنی بودن، از دنیا دل کنده و انسانی وارسته بود. شخصیت ایشان یک شخصیت ملی و حتی فراملی بود و در برهه ای به عنوان بانوی برگزیده آسیا، آفریقا و اقیانوسیه برگزیده شده اند. ایشان قرآن را به بهترین شکل به زبان انگلیسی ترجمه کردند و پیکر شخصیتی نظیر او نباید در زیرزمین امامزاده صالح(ع) دفن می شد و باید مثل شهید شهریاری در صحن امامزاده به خاک سپرده می شدند. نباید پیکر دیگری بدون رضایت خانواده مرحوم صفارزاده در مزار ایشان دفن می شد و باید در این زمینه تدبیری شود و این حق خانواده ایشان است که پیکر مرحوم صفارزاده را به سیرجان منتقل کنند. 

قزوه با اشاره به اهمیت بزرگداشت مرحوم طاهره صفارزاده، گفت: معرفی شخصیت ایشان، پرداختن به نجابت های زن مسلمان، هنر اصیل انقلاب و کرامت های انسانی است. در کشور عراق یک دکتر خانم در دانشگاه بغداد، رساله دکتری خود را درمورد خانم طاهره صفارزاده نوشته بود. تندیس مرحوم صفارزاده، توسط واحد تجسمی حوزه هنری در دست ساخت است و دکتر گودرزی مدیر واحد تجسمی، پیگیر انجام این کار هستند.

وی در پایان سخنانش از برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم به ویژه شهدای افغانستانی و مراسم چهلمین روز شهادت سردار شهید حسین همدانی در روزهای پایانی آبان ماه در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی خبر داد.

در بخش پایانی نشست خبری، رضا اسماعیل، دبیر جشنواره ادبی - علمی دکتر طاهره صفارزاده با بیان اینکه امسال تلاش داریم برنامه ای باشکوه تر و در شأن این چهره ادبی برگزار کنیم، گفت: امسال در آستانه هشتمین سالگرد درگذشت مرحوم طاهره صفارزاده هستیم و امروزه آوازه ایشان در کشورهای جهان هم منعکس شده است. ایشان به معنای واقعی کلمه شاعر بودند و شخصیتی حکیم، آگاه، صاحب شعور و فرهیخته داشتند. در آثار مرحوم صفارزاده عقلانیت و اندیشه محوری را شاهد هستیم و ایشان می خواستند که عقل را به متن ادبیات برگردانند.

وی در تشریح بخش های در نظرگرفته شده برای سومین دوره جایزه ادبی-علمی دکتر طاهره صفارزاده، عنوان داشت: این دوره از جشنواره در سه بخش شعر، مقالات و پژوهش های ادبی و انتخاب بانوی برگزیده فرهنگ برگزار می شود. در هرکدام از بخش های شعر و مقالات و پژوهش های ادبی؛ دو نفر برگزیده می شوند و در بخش بانوی برگزیده فرهنگ؛ شورای داوران، بانوان فعال فرهنگی را رصد می کنند و با بررسی رزومه آن ها، یک نفر انتخاب شده و در مراسم اختتامیه معرفی و تقدیر می شوند. امسال جامعه ادبی استقبال خوبی از این جشنواره داشته است و 150 قطعه شعر، 25 مقاله و پژوهش و هشت پایان نامه به دبیرخانه ارسال شده است.

وی در ادامه افزود: گزیده مقالات و پایان نامه ها در قالب کتاب توسط انتشارات سوره مهر منتشر می شود. انتشارات پارس کتاب، ناشر تخصصی کتاب های مرحوم صفارزاده با توجه به استقبال از کتاب "در ستایش بیداری" که حاوی اشعار تقدیمی شاعران معاصر به خانم صفارزاده است؛ این کتاب را برای مرتبه دوم به چاپ می رساند که در مراسم اختتامیه جشنواره توزیع خواهد شد.در زمینه بخش بین المللی جشنواره نیز سخنرانان و شعرایی از کشورهای مختلف جهان در این برنامه حضور خواهند داشت و به سخنرانی و شعرخوانی می پردازند. نماهنگ جدیدی از زندگی علمی و فرهنگی مرحوم صفارزاده توسط آقای شکری پوراز مستندسازان حوزه هنری تولید شده و کتابی با عنوان شناخت نامه مرحوم صفارزاده توسط حوزه هنری به چاپ رسیده است.

دبیر جشنواره دکتر طاهره صفارزاده در پایان با اعلام اینکه مراسم اختتامیه سومین جایزه ادبی - علمی دکتر طاهره صفارزاده، سه شنبه 19 آبان از ساعت 15 با حضور مسئولین فرهنگی و شعرا در تالار سوره حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود، گفت: از تمام شاعران و پژوهشگرانی که آثار خود را به جشنواره دکتر طاهره صفارزاده ارسال کرده اند، تشکر می کنیم.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1921

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس