پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
تاریخ : 11/مرداد/1394 - 15:20 کد خبر : 52561

مردم تهران چه روزنامه‌هایی را بیشترمطالعه می‌کنند؟

بسیج پرس - اگرچه روزنامه ها بعد از رسانه ملی وپایگاه های اینترنتی، رتبه سوم اعتماد مردم را به خود اختصاص دادند اماروزنامه‌های «همشهری، ایران و جام جم»در صدر علاقمندی‌های مردم تهران هستند ودر میان روزنامه‌های ورزشی نیز«خبرورزشی» با تفاوت معناداری از سایرروزنامه های ورزشی بیشترین خواننده رادارد.


مردم تهران چه روزنامه‌هایی را بیشترمطالعه می‌کنند؟

به گزارش بسیج پرس؛ بنابر نتایج تحقیقی مبتنی بر نظرسنجی مرکز ملی مطالعات و سنجش افکار عمومی ازشهروندان تهرانی درباره الگوی مصرف ومیزان استفاده آنها از مطبوعات که درمهرماه سال 1393 از تعداد 1100 پاسخگو با روش میدانی و با استفاده از پرسشنامه انجام شده، در کسب اخبار و اطلاعات ازرسانه‌های مختلف، میزان استفاده ازمطبوعات در در جایگاه چهارم و در بین سایررسانه‌ها در خصوص اعتماد به این رسانه هم مطبوعات بعد از صدا و سیما و شبکه‌های اینترنتی در جایگاه سوم قرار دارد.

مهمترین شیوه دسترسی پاسخگویان به مطبوعات (روزنامه و مجلات) خرید شخصی بوده و میانگین میزان مطالعه روزنامه توسط خوانندگان مستمر آن‌ها 41 دقیقه درشبانه‌روز است که البته با افزایش سن برمیزان مطالعه آنها افزوده شده است.

مهمترین روزنامه مورد مطالعه پاسخگویان در بخش روزنامه‌های غیر ورزشی روزنامه های «همشهری، ایران و جام جم» و در میان روزنامه‌های ورزشی «خبر ورزشی» با میانگین 48 درصد و با فاصله بسیار زیاد،روزنامه های «نود و استقلال» با کمتر از 10درصد است، در بین مجلات هم «خانواده سبز»و «دنیای ورزش».

گزارش حاضر که حاصل سومین نظرسنجی ازشهروندان شهر تهران به سفارش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد است، نشان می دهد که در بین شش رسانه مطرح شده یعنی صداوسیما، روزنامه‌ها و سایت‌های متعلق به آنها، مطبوعات خارجی، شبکه‌های ماهواره‌ای، رادیوهای خارجی فارسی زبان و پایگاه‌های اطلاعاتی اینترنتی، بیشترین استفاده پاسخگویان از صداوسیما با میانگین رتبه‌ای 2.40 از 4 و کمترین میزان استفاده هم مربوط به مطبوعات خارجی با میانگین 0.38 از 4 است. ضمناً از میان موارد مطرح شده میانگین میزان استفاده از مطبوعات جهت کسب اخبار و اطلاعات معادل 1.28 از 4 است که در مقایسه با منابع مختلف مطرح شده در رتبه چهارم میزان استفاده قرار دارد.

در استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای نیز7.8درصد پاسخگویان این پژوهش همیشه، 16.3 درصد بیشتر اوقات، 20.6 درصد گاهی، 10.4درصد
بندرت و 44.9 درصد هم جهت کسب اطلاعات واخبار گوناگون هرگز استفاده‌ای نمی‌کنند.

در مورد پایگاه‌های اطلاعاتی اینترنتی هم همانطور که نتایج پژوهش نشان می‌دهد، 14.9درصد همیشه، 18.8درصد بیشتر اوقات، 17.2 درصد گاهی، 7.5 درصد بندرت و 41.5 درصد هم هرگز از این رسانه جهت کسب اخبار واطلاعات استفاده نمی‌کنند.

در خصوص میزان اعتماد پاسخگویان به اینرسانه‌ها هم بالاترین میزان اعتماد به صداوسیما با میانگین رتبه‌ای 2.65 از 5 وکمترین میزان میانگین که معرف کمترین میزان اعتماد به رسانه‌های فوق است هم بهرادیوهای خارجی فارسی زبان با رقم میانگین 1.38 از 5 مربوط است.

همچنین میزان اعتماد پاسخگویان به مطبوعات با رقم 2.43از 5 بعد از صداوسیما و پایگاه‌هایاطلاعاتی اینترنتی در جایگاه سوم قراردارد.

در رابطه با میزان استفاده پاسخگویان ازخدمات پست الکترونیکی و نرم‌افزارهای خبری نصب شده بر روی تلفن‌های همراه هم اگرچه 52.9 درصد اصلاً از پست الکترونیک یا استفاده نمی‌کنند، اما میزان استفاده 10.5درصد همیشه و 13.3 درصد بیشتر اوقات است.

این درصدها در رابطه با نرم‌افزارهای نصب شده بروری موبایل هم به گونه‌ای است که 62.8 درصد از آنها هرگز استفاده نکرده و تنها 9.7 درصد همیشه و 17.3 درصد هم گاهی استفاده می‌کنند.

در رابطه با افراد خانواده پاسخگو که خواننده روزنامه هستند، به جز فرد پاسخگو، 33.5 درصد گفته‌اند که فقط یک نفر،24.4 درصد دو نفر و 27.6 درصد هم گفته‌اند که به جز آنها هیچ فرد دیگری در خانواده خواننده روزنامه خریداری شده در منزل نیست.

همچنین نتایج مربوط به دلایل پاسخگویان جهت خرید روزنامه هم نشان می‌دهد که کسب اخبار و اطلاعات روز ایران با 26.9 درصد، افزایش اطلاعات عمومی با 14.1 درصد و کسب سرگرمی و گذران وقت با 8.4 درصد مهمترین دلایل افراد جهت مطالعه روزنامه است.

در مورد بخش‌های مختلف روزنامه هم نتایج نشان می‌دهد که در میان موضوعات مندرج در روزنامه‌های کشور، بیشترین میزان علاقه‌مندی پاسخگویان با 19.1 درصد به بخش حوادث، 12.2 درصد به بخش‌های اجتماعی و 11.9 درصد هم به بخش‌های سیاسی روزنامه‌ها مربوط است.

در خصوص ویژگی‌های یک روزنامه مناسب هم نتایج تحقیق نشان می‌دهد، 41.9 درصد پاسخ‌ها مربوط به صحت مطالب روزنامه و 10.8درصد شفاف سازی اخبار است. در این رابطه گفتنی است، میانگین نمرات داده شده آنها هم به عملکرد روزنامه‌ها در سطح کشور بطور میانگین 13.2 است که اگرچه 32 درصد نمرات در حد 15 تا 16 می‌باشد، اما با افزایش سن و میزان تحصیلات از میزان نمره‌دهی پاسخگویان به عملکرد روزنامه‌ها در یک سال اخیر کاسته شده است.


انتهای پیام//

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس