پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 27 آذر 1396

           
تاریخ : 31/تير/1394 - 11:00 کد خبر : 51487

نگاهی به زندگی شهید عباس دوران در کتابی به روایت همسر شهید

بسیج پرس - «دوران به روایت همسر شهید»، از اتفاقات خوش آغاز می‌شود و با تلخ‌ترین اتفاقات، پایان می‌پذیرد. لا‌به‌لای همه این اتفاقات هم می‌‌توان به نامه‌هایی که بین عباس دوران و همسرش نرگس خاتون رد و بدل می‌شود، سرک کشید.


نگاهی به زندگی شهید عباس دوران در کتابی به روایت همسر شهید

به گزارش بسیج پرس؛ مثل کابوس است، اما کابوس نیست، بدتر از کابوس است. بیداری، کابوس‌ها را به عقب می‌راند. اما این کابوس، در بیداری هم وجود دارد. کابوسی که همه دچارش شده‌‌اند؛ زن، مرد، پیر، جوان. خانواده دوران هم دست کمی از بقیه ندارند. جنگ، دست مرد را می‌گیرد و او را از همسرش دور می‌کند، در فاصله‌ای از زمین تا آسمان و بعدها آنقدر دور که دست زن، هیچ وقت به شوهرش نمی رسد.

«دوران به روایت همسر شهید» قصه این فاصله است، قصه آشنایی‌ها، خاطرات و حتی فکرهای قهرمان‌های این داستان واقعی: «فکر می‌کرد دنیا طوری ساخته شده که آدم‌ها همیشه می‌توانند همان کاری را بکنند که می‌خواهند.»

در این قصه، می‌‌توان از عشق خواند و لابه‌لای نامه‌ها، آن را مرور کرد: «سلام عباس جان. فکر نمی‌کردم روزی آن‌قدر از هم دور بشویم که بخواهم برایت نامه بنویسم. این نامه را به آدرس خانه‌ خودمان توی بوشهر می‌فرستم. شاید وقتی پست‌چی آن را می‌آورد، خانه باشی. با همان شلوار لی که خودت دم‌پایش را کوتاه و ریش ریش کرده‌ای، در را برایش باز کنی و به او یک صد تومانی، مشتلق بدهی.»

می‌توان خاطرات ثبت شده در دفتر خاطرات را ورق زد: «ششم مهر 1359/ در طول مسیر در ارتفاع بالا پرواز می‌کردم. اهواز را در ارتفاع پنج هزار پایی قطع و نیروهای دشمن را کاملا دیدم. آن‌ها به طرف ما تیراندازی می‌کردند. البته ما پنج دقیقه دیرتر روی هدف رسیدیم و با یک دسته هواپیمایی اف-پنج رو‌به‌رو شدیم که البته اتفاقی نیفتاد.»

«دوران به روایت همسر شهید»، از اتفاقات خوش آغاز می‌شود و با تلخ‌ترین اتفاقات، پایان می‌پذیرد. لا‌به‌لای همه این اتفاقات هم می‌‌توان به نامه‌هایی که بین عباس دوران و همسرش نرگس خاتون رد و بدل می‌شود، سرک کشید، اما این نامه‌‌ها جایی پایان می‌پذیرد: «این دومین و آخرین نامه‌ای است که بعد از بیست سال برایت می‌‌نویسم و تمام حرفم این است که به تو بگویم در این دنیای بزرگ، هیچ زنی نیست که شوهرش را دوبار روی شانه‌هایش تشییع کرده باشد.»

این کتاب، از زبان زنی نقل می‌شود که فکر می‌‌کرد دنیا طوری ساخته شده که آدم‌ها همیشه می‌توانند همان کاری را بکنند که می‌خواهند.

کتاب "آسمان4 - دوران به روایت همسر شهید" به قلم زهرا مشتاق نوشته و توسط انتشارات روایت فتح در قطع پالتویی و 80 صفحه منتشر شده است.


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1867

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس