پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
چهارشنبه 27 دي 1396

           
رئیس جمعیت هلال احمر کشور در همایش مدیریت سوانح و کاهش خطرپذیری شهری:
تاریخ : 14/ارديبهشت/1394 - 12:04 کد خبر : 47160

رشد شهر نشینی و تغییرات آب وهوایی 2 رویداد مهم در قرن 21 است

بسیج پرس - رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: باراولین بار درتاریخ بشریت در سال 2008 میانگین جمعیت ساکنین شهرها و نواحی شهری از جمعیت روستایی پیشی گرفت.


رشد شهر نشینی و تغییرات آب وهوایی 2 رویداد مهم در قرن 21 است

به گزارش بسیج پرس؛ امیرمحسین ضیائی رئیس جمعیت هلال احمر کشور در همایش بین المللی مدیریت سوانح و کاهش خطرپذیری شهری، گفت: در این همایش جمع شده ایم تا با بحث و گفتگو به راه هایی جهت آمادگی موثرتر برای پاسخگویی به یکی از بزرگترین چالش های ملت ها و جوامع دست یابیم و رشد شهر نشینی و تغییرات آب و هوایی 2 رویداد بسیار مهم در قرن 21 است.

وی با بیان این که برای اولین بار در تاریخ بشریت، در سال 2008 میانگین جمعیت ساکنین شهرها و نواحی شهری از جمعیت روستایی پیشی گرفت، عنوان کرد: در حال حاضر 53 درصد از جمعیت جهان درنواحی شهری زندگی می کنند وانتظار می رود تا سال 2050 این رقم به میزان 75 درصد افزایش یابد.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور با عنوان این مطلب که رشد سریع و اغلب بدون برنامه شهرنشینی، توسعه اقتصادی واجتماعی ملت ها و جوامع را مختل نموده و سبب ایجاد آسیب پذیری های بیشتر شده واز عوامل اصلی مخاطره آمیز است که منجر به فجایای گسترده می شود، /// اظهارداشت: تاریخچه سوانح مهم در سال های اخیر همچون زلزله هاایتی در سال 2010، سونامی و زلزله فکوشیما در سال 2011، طوفان هایان در فلیپین در سال 2013 و زلزله اخیر ویرانگر نپال تنها نمونه هایی از این موضوع می باشد که چگونه سوانح و خطرات شهری به شکل فزاینده ای حیات و اموال جوامع و کشورها را به مخاطره می اندازند.

وی تصریح کرد: باید خاطرنشان ساخت اگر چه خطرات شهری تنها محدود به کشورهای در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته نمی باشد، اما توسعه یافته ترین  کشورها و شهرها درمعرض خطر سوانح می باشند و در حال حاضر بسیاری از ابتکارات و برنامه های کاهش خطرپذیری شهری در شهرهای مختلف کشورهای توسعه یافته در حال اجرا است.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور تاکید کرد: یک وجه بنیادین کاهش خطرپذیری شهری ایجاد و توسعه تاب آوری افراد و جوامع در شهرها می باشد. افراد، خانواده ها و جوامع عاملان اصلی افزایش تاب آوری می باشند و نقش اساسی را در اجرای خط مشی ها، استراتژی ها و برنامه های مرتبط با اقداماتی سازنده و جامعه محور ایفا می نمایند. این وجه اجتماعی و مردمی کاهش خطرپذیری سوانح، به شکل گسترده ای در «چارچوب های بین المللی همچون «چارچوب سندهای کاهش خطرپذیری سوانح» گنجانده شده است.

ضیائی با اشاره به این که جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر همواره در شهرها حضور داشته و پیشگام مدیریت سوانح و کاهش خاطرپذیری شهری بودند، گفت: با توجه به افزایش پیچیدگی مفهوم شهر نشینی ما ناچار به بالا بردن ظرفیت های عملیاتی و سازمانی خود به منظور افزایش کارآمدی و تاثیرگذاری فعالیت هایمان برای کمک به آسیب پذیرترین افراد و کسانی که تحت تاثیر سوانح در شهرها قرار گرفته اند، می باشیم.

وی افزود: بر اساس نقش معین جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر نسبت به مقامات دولتی، جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر با هماهنگی و حمایت های بین المللی فدراسیون جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر قادر خواهند بود تا مکمل تلاش های مقامات دولتی و شهری برای کاهش خطر پذیری سوانح در شهرها و نواحی شهری باشند و جمعیت هلال احمر ایران گام های مهمی را در جهت ارتقای مدیریت و کاهش خطرپذیری سوانح در مناطق شهری و در سطح ملی برداشته است.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور عنوان کرد: در سطح بین المللی جمعیت هلال احمر ایران مفتحر است که یکی از شرکای اصلی فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر در این زمینه باشد و بسیار خرسندیم که برآمد مشارکت برای مدیریت سوانح مشترکاً با فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر از سال 2013 آغاز شد و پس از آن توسط بسیاری از جمعیت های ملی و شرکای دیگر مورد حمایت قرار گرفته است.

ضیائی خاطرنشان کرد: همایش بین المللی کاهش خطرپذیری سوانح درخصوص مدیریت سوانح وکاهش خطر پذیری شهری مبتنی بر دستور کار آن پیش بینی می نمایند تا به توافق و اتخاذ نتایج بسیار مهمی از قبیل جایگاه جهانی فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر پیام هایی درخصوص کاهش خطرپذیری سوانح شهری  تاب آوری نموده و برنامه های شهری را برای 5 سال آینده افزایش دهد.

وی بیان کرد: شما تجربیات و دانش های گران بهایی را از سراسر دنیا به این جا آوردید که می تواند این رویداد را تبدیل به گامی بسیار موفقیت آمیز و نقطه عطفی به سوی نایل آمدن به موضوعات و اهداف مشترک و دست یابی به آسیب پذیر ترین افراد در شهرها نموده و رشد بیشتر تاب آوری شهری در مقابل سوانح را سبب شود.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1902

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس