پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
استاد مرکز امامت سپاه محمد رسول الله (ص):
تاریخ : 27/فروردين/1394 - 02:05 کد خبر : 46562

امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که قضا ندارد

بسیج پرس - استاد مرکز امامت سپاه محمد رسول الله (ص) در میان بسیجیان منطقه 5 تهران به بیان اهمیت تذکر لسانی پرداخت و گفت: امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که قضا ندارد.


امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که قضا ندارد

به گزارش باشگاه خبرنگاران بسیج پرس از حوزه 116 تبارک ناحیه قدس؛ عصر دیروز به همت فرماندهی حوزه 116 تبارک کارگاه آموزش امر به معروف و نهی از منکر با حضور اعضای شورا حوزه و بسیجیان منطقه پنج استان تهران در حسینیه بیت الحسن (ع) حوزه برگزار شد.

در این کارگاه تقوی استاد مرکز امامت سپاه محمد رسول الله (ص) با تاکید بر اهمیت تذکر لسانی گفت: امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که قضا ندارد.

تقوی گفت: در قرآن کریم بخش اعظمی از آیات، احکام تشریعی است که ذات اقدس الهی بیش از 120 آیه را به مبحث امر به معروف و نهی از منکر اختصاص داده است. از دلایل تکرار آیات مربوط به این واجب فراموش شده، مهم بودن این فریضه، سنگینی آن برای مردم و فراموشی آن توسط بندگان را می توان برشمرد.

کارشناس فرهنگی نهاد رهبری با اشاره به کتاب دست های نا پیدا اثر مستر همفر گفت: همفر در این کتاب می گوید ماموریت من در ممالک اسلامی از جمله ایران و عثمانی بی تفاوت کردن مردم نسبت به اعمال ناشایست دیگران بود.

وی با اشاره به دلایل ارتکاب گناه از دیدگاه آیت الله جوادی آملی افزود: جهل، غفلت و جهالت از عوامل انجام گناه است؛ هر انسان باید با زبان نیکو فرد خاطی را نهی از منکر کند، که اگر این چنین نباشد، نهی از منکر تاثیر گذار نخواهد بود.

این مسئول با اشاره به سخن امام خمینی (ره) ادامه داد: از سخنان حضرت امام خمینی (ره) می توان درس عبرت گرفت. ایشان می فرمایند"مومن گناهی را نمی بیند مگر آنکه قبل از پلک زدن آن را حذف کند" امر به معروف واجب فوری است و اگر ترک شود، به گناه کبیره تبدیل می شود.

تقوی گفت: استاد فقه و عرفان آیت الله مجتبی تهرانی در کتاب سلوک عاشورایی می فرماید "گاهی فردی صغیره ای مرتکب می شود. فرد دیگری می بیند و تذکر نمی دهد، چون ترک واجب نهی از منکر کرده است، برایش کبیره نوشته می شود".

استاد مرکز امامت سپاه محمد رسول الله (ص) با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب بیان کرد: از سخنان ایشان باید درس عبرت گرفت که می فرمایند "آندلس، مدینه النبی و کوفه سه جامعه اسلامی بودند که به دلیل عدم تذکر لسانی توسط مردم سقوط کردند".

تقوی در پایان گفت: در مسئله امر به معروف مسئولین را نباید تنها گذاشت و باید به کمک مسئولین رفت. در مسئله امر به معروف نباید کوتاهی کرد، که اگر اینچنین باشد اشرار بر جامعه اسلامی مسلط خواهد شد.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 6660

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس