پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
گزارش بسیج پرس از همایش ˝لوزان بدون روتوش˝:
تاریخ : 19/فروردين/1394 - 22:58 کد خبر : 46211

از عدم استیفای حقوق هسته ای و ابهامات در بیانیه لوزان تا نگاه انتخاباتی به مذاکرات و نفی ابدی رسیدن ایران به بمب اتم

بسیج پرس - همایش ˝لوزان بدون روتوش˝ به منظور برسی متن بیانیه لوزان؛ توسط بسیج دانشجویی 8 دانشگاه بزرگ تهران در سالن بصیرت مجتمع فرهنگی 13 آبان برگزار شد.


از عدم استیفای حقوق هسته ای و ابهامات در بیانیه لوزان تا نگاه انتخاباتی به مذاکرات و نفی ابدی رسیدن ایران به بمب اتم

به گزارش بسیج پرس؛ همایش "لوزان بدون روتوش" به منظور برسی متن بیانیه لوزان؛ توسط بسیج دانشجویی 8 دانشگاه بزرگ تهران در سالن بصیرت مجتمع فرهنگی 13 آبان(لانه جاسوسی سابق آمریکا) با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اساتید دانشگاه، کارشناسان سیاسی و دانشجویان برگزار شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع): برخلاف ادعای دولتمردان، حقوق هسته ای ایران استیفا نشده است

در ابتدای این همایش؛ علی خلیلی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) به توضیح متن بیانیه لوزان پرداخت و گفت: بیانیه مطبوعاتی لوزان یک گزارش بسیار اجمالی از توافق هایی است که صورت گرفته است و بسیار کلی است. در این بیانیه دو محور اساسی وجود دارد که محور اول تعهدات ایران در دو بخش پذیرش محدودیت های بسیار گسترده و پذیرش نظارت های بسیار گسترده و کم سابقه بر صنعت هسته ای و در محور دوم، تعهدات طرف مقابل هم از دو بخش شامل مشارکت دادن ایران در برخی همکاریهای بین المللی و رفع تحریم ها است.

وی افزود: بر طبق این بیانیه ظرفیت، سطح و حجم غنی سازی ایران برای یک دوره زمانی مشخص محدود خواهد شد. باید تنها مرکز غنی سازی ما نطنز باشد و دوره محدودیت ده سال خواهد بود.در موضوع تحقیق و توسعه، فعالیت ما به 5 نسل سانتریفیوژ محدود شده است. سایت فردو از یک سایت غنی سازی به مرکز تکنولوژی، فیزیک و هسته ای تبدیل خواهد شد. کاربری سایت عوض می شود واگر این اتفاق بیفتد، اصل بازگشت پذیری برای ما قابل انجام نیست. ایران پذیرفته نیروگاه اراک را باز طراحی کنند؛ ما اگر نیروگاه اراک را تعطیل می کردیم و به جای آن نیروگاه جدیدی می ساختیم برایمان از نظر اقتصادی و زمانی مقرون به صرفه تر بود.

خلیلی، تصریح کرد: بیانیه لوزان می گوید تحریم ها تعلیق داده می شود و این تعلیق صرفا به تحریم های مالی و اقتصادی مرتبط با مسئله هسته ای محدود می شود و سایر تحریم ها بر سر جای خود باقی است و می گوید که همزمان با تایید آژانس مبنی بر این که ایران به تعهدات کلیدی هسته ای خود عمل کرده است، این اتفاق خواهد افتاد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)، بیان داشت: نکته ای که مسئولین در صحبت هایشان گفته اند و باید به تاریخ جواب دهند؛ این است که همه تحریم ها همزمان با اقدام ایران لغو خواهد شد. در بیانیه آمده است قطع نامه جدید شورای امنیت، تمامی قطع نامه های قبلی مرتبط با موضوع هسته ای را لغو می کند و در ادامه تایید و اعمال تحریم های غیر هسته ای که ذیل قطع نامه های قبلی بوده است، انجام خواهد شد. برخلاف ادعای دولتمردان، حقوق هسته ای ایران استیفا نشده است.

 زاکانی: باید در کنار حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای، با دقت مطالبات مان را در قالب نقد منصفانه دنبال کنیم

علیرضا زاکانی ، نماینده مجلس شورای اسلامی، عنوان داشت: امروز در مقطع حساسی از تاریخ انقلاب اسلامی قرار داریم و عدم دقت در مختصات آن ممکن است آسیب هایی جدی بر ما وارد کند. موضوع هسته ای بسیار حیاتی، مهم و یک موضوع ملی است و مسئله ای جنانی نیست و نباید دست خوش درگیری های سیاسی درون کشور قرار گیرد. با توجه به اصول قانون اساسی مجلس باید در مسئله ورود پیدا کند و ابعاد موضوع قبل از توافق نهایی دنبال شود.

وی با توجه به متن بیانیه لوزان گفت: در این بیانیه آن چه که که داده ایم، بیشتر و آن چه که گرفتیم، کم تر است. تعهدات ما شفاف است ولی تعهدات طرف مقابل کلی، بدون زمان و مبهم است. آژانس که می خواهد ما را تایید کند خود سرسپرده است و ما در متن بیانیه برای راستایی آزمایی طرف مقابل مذاکره، عنصری را در نظر نگرفتیم تا تضمینی در انجام درست آن باشد.

زاکانی اظهار داشت: دولت نمی تواند در موضوع بیانیه لوزان از مجلس عبور کند و ما باید در این مسئله اجماع داخل کشور را نشکنیم و به همراه حمایت از تیم مذاکره کننده هسته ای با دقت مطالبات مان را در قالب نقد منصفانه، دنبال کنیم.

پیام فضلی نژاد: امروز در عرصه ی بین المللی، نباید اقتدار تیم مذاکره کننده هسته ای مخدوش شود

پیام فضلی نژاد، پژوهشگر و کارشناس مسائل سیاسی، بیان داشت: باید به این نکته توجه داشته باشیم که مذاکذات موجود جام زهر نیست ، چون به معاهده ای منجر نشده است. سلسله مذاکراتی  توسط دولت غربگرای حاکم در حال انجام است و در حال حاضر همین دولت هم فهمیده است که آمریکا قابل اعتماد نیست.

وی افزود: نقش رهبری در مذاکرات ستودنی است، ایشان یک فضایی را باز کرده و خط قرمزهای نظام را مشخص کردند تا یک تجربه گران بها به دست دولت و ملت بیاید و باید این مسئله را در یک افق گسترده تاریخی مشاهده کنیم.

فضلی نژاد گفت: ما چون فتنه 88 را پشت سر گذاشتیم دلواپس نیستیم، و لی منتقدیم. بعضی می خواهند در مسئله مذاکرات دوقطبی ایجاد کنند ولی ما انقلابی هستیم و دیپلمات نیستیم و نباید بر سر این موضوع دچار گسست اجتماعی شویم.امروز نباید در عرصه ی بین المللی، اقتدار تیم مذاکره کننده هسته ای را مخدوش کنیم.

محقق سازمان انرژی اتمی: ابهاماتی بزرگی  در متن بیانیه لوزان وجود دارد که اجازه نمی دهد درباره آن نظر دهیم

حسین طالبی، محقق سازمان انرژی اتمی عنوان داشت: ابهاماتی بزرگی که در متن بیانیه وجود دارد، اجازه نمی دهد که درباره آن نظر دهیم. وقتی گفته می شود که راکتور اراک باز طراحی شود، واقعیت موضوع این است که این کار یک هزینه زیادی خواهد برد. ما برای این کار به تکنولوژی خارجی ها نیازی نداریم و ارزش این موضوع را ندارد که آن ها هم برای این کار بیایند، چون ممکن است این کار را کم و زیاد کنند و تمام این فرآیند زمان بر و هزینه بر است.

وی در همین زمینه افزود: اصل داشتن راکتور آب سنگین برای جمهوری اسلامی ایران پذیرفته شده است و در موضوع بازگشت پذیری فعالیت های هسته ای باید توجه کرد که این کار به چه قیمتی است و باید گفت که این کار هزینه بر و زمان برخواهد بود. از نگاه کشورهای طرف مذاکره ما تا امروز مجرمی بودیم که جرم خود را نپذیرفته ایم ولی اگر قراردادی میان ما نوشته شود، آن وقت دیگر این جرم را پذیرفته ایم و انتظار می رود  که فضای شدیدتری در جهان برعلیه ما شکل بگیرد.

طالبی، تصریح کرد: امروز باید نگران قشر خاکستری جامعه باشیم، چون آن ها فکر می کنند که توافقی شکل گرفته و تحریم ها برداشته شده است، ولی در نقدهایی که به مذاکرات هسته ای داریم باید به فکر این باشیم که چه طور می توانیم این مطالب را برای آن ها تشریح کنیم.

عطا الله حکیمی: رفع تحریم ها، هیچ چیزی برای ما به ارمغان نمی آورد و باید تمام توان خود را روی مسئله اقتصاد مقاومتی بگذاریم

عطا الله حکیمی، نماینده مجلس شورای اسلامی بیان داشت: امروز باید از خود سوال کنیم که چه اتفاقی افتاده است که قدرت به اصطلاح بلامنازع جهان در مقابل ایران انقلابی به مذاکره نشسته است؟ ما امروز توانسته ایم بدون کمک هیچ کشوری، درفناوری هسته ای ، فضایی و بسیاری از علوم و فنون دیگر جزو قدرت های جهانی باشیم و این موضوع را به خاطر قدرت ولایت و شهدا به دست آورده ایم.

وی، عنوان داشت: سوال ما از دولتمردان این است که ما بدون کمک قدرت های جهانی توانسته ایم به ابن نقاط علمی دست پیدا کنیم، آیا از این که بتوانیم مسئله اقتصاد را سامان دهیم درمانده هستیم؟ رفع تحریم ها ، هیچ چیزی را برای ما به ارمغان نمی آورد و باید تمام توان خود را بر روی مسئله اقتصاد مقاومتی بگذاریم و اگر نخبگان و منبع زیرزمینی کشور را به کار بگیریم، در حل مسائل اقتصادی موفق هستیم.

حکیمی، تصریح کرد: در موضوع هسته ای در داخل کشور یک مشکل داریم و آن این است که نتوانسته ایم یک اجماع ایجاد کنیم ولی دشمنان در مقابل ما متحد هستند و این ممسئله برنامه ای برای شکست انقلاب اسلامی است. در مذاکرات هسته ای باید خطوط قرمز نظام و رهبری رعایت شود و اگر هم توافقی صورت نگرفت، ما با حمایت همه جانبه؛ مسیر انقلاب ، امام و شهدا را با بهره گیری از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی با سربلندی ادمه می دهیم.

 عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای: نباید به موضوع مذاکرات هسته ای نگاه انتخاباتی داشته باشیم و باید به عنوان یک موضوع ملی به آن نگاه کنیم

ابوالفضل ظهره وند، دیپلمات و عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته ای، در ادامه همایش <لوزان بدون روتوش>، اظهار داشت: موضوع تحریم ها ، در هرصورتی که ما از مسئله هسته ای عبور بکنیم و یا نکنیم، به قوت خود باقی است و دشمنی آمریکا دامه خواهد داشت. دیپلماسی نباید هیچ گاه بسته شود و ما همواره آماده ایم که از منطق خود دفاع کنیم. امروز باید دولت رسما، برداشت های آمریکا از بیانیه لوزان را رد کند و موضع خود را صریح اعلام نماید و ما آمده ایم که به دفاع از حقوقمان بپردازیم و شفافیت برای ما یک اصل است ولی با این وجود هنوز آمریکایی ها بر مسئله راستی آزمایی و تایید ما توسط آژانس در مذاکرات تاکید می کنند.

وی، تصریح کرد: باید در این موضوع از تضارب آرا استفاده و راهکاری ارائه دهیم تا توافق را به یک توافق خوب تبدیل کنیم. اگر در مذاکرات مسئله بازرسی های مد نظر طرف مذاکره را قبول کردیم، باید تبعات آن را بپذیریم، چون معلوم نیست طرف مقابل ما چه کسی است  و حاکمیت ما زیر سوال خواهد رفت.

ظهره وند، بیان داشت: نباید در کشور نگاه مان به موضوع مذاکرات هسته ای انتخاباتی باشد و باید به عنوان یک موضوع ملی به آن نگاه کنیم و به دنبال بهترین راه حل برای برون رفت از این وضعیت و حف ظدستاوردهای هسته ای باشیم. رویکر مومنانه و تکلیف گرایانه برای ما هیچ بن بستی ایجاد نخواهد کرد و باید به ظرفیت های داخلی اتکا داشته باشیم.

صادق زیبا کلام: اصولگرایان مذاکرات هسته ای را در مسیر آمریکا ستیزی پیش بردند

صادق زیبا کلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در بخش پایانی همایش <لوزان بدون روتوش> در مناظره با مهرداد بذر پاش، بیان داشت: در هر توافقی باید هر دو طرف یک عقب نشینی داشته باشند و امتیازاتی بدهند. این توافق هسته ای یک نقطه عطف است و در میان مدت به نقاط خوبی خواهد رسید. بعد از سی و شش سال از پیروزی انقلاب اسلامی، گروهی در ایران و آمریکا حاضر شدند تا نگاه متفاوتی به یکدیگر داشته باشند. هر دو طرف مذاکره، ضمن این که امید دارند ولی با ترس حرکت می کنند.

وی، تصریح کرد: اگر ما بتوانیم با آمریکا بر سر مسئله هسته ای بعد از سال ها به توافق برسیم، چرا در زمینه مسائل دیگر نتوانیم به توافق برسیم در حالی که در آن ها اشتراکات زیادی داریم.

زیبا کلام، گفت: مسئله این است که اصولگرایان به جای این که موضوع مذاکرات هسته ای را به گونه ای پیش ببرند که منافع ملی در آن لحاظ شود، این مسدله را در مسیر آمریکا ستیزی پیش بردند. دولت یازدهم نمی خواهد ار موضوع هسته ای، بهره برداری سیاسی و جناحی کند و به همین دلیل دارد به سمت توافق می رود ولی کسانی که تحریم و آمریکا ستیزی برایشان نفع داشته است، آن چه که اتفاق می افتد را دوست ندارند.

مهرداد بذرپاش: آمریکایی ها هم می دانند که ما بمب اتم نداشته، نداریم و نخواهیم داشت

مهرداد بذرپاش، نماینده مجلس شورای اسلامی، در مناظره با صادق زیبا کلام، عنوان داشت: ما با قدرت پشت میز مذاکره با 6 کشور جهان نشسته ایم و بر سر موضوعاتی مثل فردو، غنی سازی بیست درصد و 19 هزار سانتریفیوژ مذاکره می کنیم و دوازده سال است که مذاکره می کنیم و به دنبال شفاف کردن برنامه هسته ای مان هستیم.

وی، بیان کرد:آمریکا هم می داند ما بمب اتم نداشته، نداریم و نخواهیم داشت. آمریکایی ها در تحلیل بیانیه لوزان نکاتی را مطرح می کنند و دولت ما گفته های آن ها را تکذیب نمی کند و جالب است که شاهد هستیم، کشور های دیگر طرف مذاکره هم صحبت آن ها را تکذیب نمی کنند. یکی از اصول هر توافقی، توجیح کردن ذینفعان توافق است و یکی از آن ذینفع ها ، ملت ایران است و باید ملت را در جریان مذاکرات قرار دهیم.

بذرپاش، تصریح کرد: در هیچ کدام از پروتکل های داخلی و خارجی چیزی به نام بیانیه مطبوعاتی تعریف نشده است و باید در سه موضوع مهم رفع تحریم ها، قبول بازرسی ها و تحقیق و توسعه که در بیانیه لوزان آمده است، دقت و تامل بیشتری داشت.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1911

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس