پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
بر اساس طرح پیشنهادی استانداری؛
تاریخ : 26/اسفند/1393 - 10:59 کد خبر : 45565

وزیر کشور رئیس مدیریت بحران تهران می شود

بسیج پرس - استاندار تهران گفت: طرحی در حال مطالعه است که بر اساس آن وزیر کشور رئیس سازمان مدیریت بحران تهران شده و استاندار و شهردار تهران هم در این مدیریت حضو دارند.


وزیر کشور رئیس مدیریت بحران تهران می شود

به گزارش بسیج پرس؛ سید حسین هاشمی، استاندار تهران در نشست خبری ضمن تبریک فرارسیدن ایام سال نو و تشکر از فعالیت خبرنگاران در انعکاس اخبار اظهار داشت:سال ۹۴ به عنوان سال انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، از جهات مختلفی دارای اهمیت  است.انتخابات با شکوه و حماسی به طور یقین، پشتیبان مستحکمی برای نظام اسلامی، انقلاب و شهدای ایران عزیز خواهد بود و قطعا این حضور پرشور طمع دشمنان را از میان خواهد برد. با این همه می طلبد که در انتشار اخبار دقت بیشتر و شایسته تری داشته باشیم.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: نیازهای استان تهران به رغم تمام ظرفیت های چشم گیر آن مغفول مانده و تلاش می کنیم تا با اطلاع رسانی هویت استان به مسئولین کشور، حقوق مردم به آنها داده شود.

وی عنوان داشت: در ابتدای ورودم به استانداری،موضوع آلودگی هوا را به شکل جدی مطرح کردم و این دغدغه موثر واقع شد. این مباحث در نهایت منجر به تشکیل کمیسیون مستقل تهران و کلانشهر ها در کنار ۷ کمیسیون دولت شد که ۱۳ نفر از اعضای هیئت وزیران و استاندار، رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار تهران در آن عضویت دارند.

هاشمی تصریح کرد: اگر هوای تهران را در سال ۹۳ با مدت مشابه سال قبل آن مقایسه کنیم، خواهید دید که آسمان استان تهران در این یک سال، وضعیت سالم تری را تجربه کرده و به هیچ وجه در وضعیت هشدار قرار نگرفته است.

استاندار تهران افزود : هنوز هم اعتقاد دارم که اگر به عنوان یک اقدام اورژانسی، ۱۰۰ هزار تاکسی و خودروی فرسوده را از ناوگان حمل و نقل تهران به روزرسانی کنیم، تا ۱۵ درصد هوای تهران از آلاینده ها پاکسازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بنده در اسفندماه سال ۹۲ موضوع کمبود آب تهران را به جد مطرح کردم و به صراحت گفتم که اگر مشکل مصرف آب در تهران حل نشود، مجبوریم به تصمیمات سخت روی بیاوریم. در نهایت با مدیریت مطلوب این مسئله توسط مردم، مسئولین و رسانه ها توانستیم از این مسئله به سلامت عبور کنیم.

سید حسین هاشمی، تاکید داشت: با توجه اینکه امسال در مقایسه با متوسط ۲۰ سال گذشته، کمبود قابل توجهی در حوزه بارش ها داشتیم، لازم است در سال ۹۴ با جدیت بیشتری ورود کنیم تا مشکل آب در سال آتی نداشته باشیم.

وی با اشاره به موضوع مقابله با آلودگی در آبیاری برخی محصولات کشاورزی در جنوب تهران عنوان داشت: آبیاری برخی از زمین های کشاورزی برای کاشت صیفی جات در جنوب تهران مطرح بود که با مدیریت مسئله، بیش از ۹۵ درصد پیشگیری در این حوزه انجام شد و این مهم را نیز مرتفع کردیم.

استاندار تهران به مقابله با صنایع آلاینده در حریم مناطق زیست محیطی و بستر رودخانه ها اشاره کرد و افزود: موضوع آلودگی آب مسیر رودخانه های منتهی به سدها در اولویت قرار دارد که هم اداره حفاظت از محیط زیست، هم اداره صنعت، معدن و تجارت و نیز سایر دستگاه های دخیل در این حوزه ورود کردند و با ۱۰۰ واحد آلاینده که تولید آلودگی می کردند، برخورد قانونی شد.

هاشمی با اشاره به ساماندهی صنوف نیز افزود: مناطق صنعتی با نام های دماوند ۲، قرچک و شهریار، شهرک های جدیدی هستند که انتقال و ساماندهی اصناف در آن ها انجام خواهد شد.

وی اذعان داشت: در حوزه جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز نیز با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری، بیش از ۲۵۰۰ واحد غیر مجاز در سال گذشته تخریب شدند و در این حوزه خوشبختانه استان تهران در کشور پیشتاز است.

هاشمی گفت: بالغ بر ۳۲ واحد تعاونی مسکن در تهران است که در ۲۰ یا ۳۰ سال گذشته بلاتکلیف بودند. از همین رو در دولت تدبیر و امید کارگروهی تشکیل و پیگیری های لازم با کمک وزارت راه و شهرسازی انجام می شود تا این واحد های تعاونی را به واحدهای فعال تبدیل کنیم.

استاندار تهران تصریح کرد: برخی شهرستان ها مثل ملارد و قرچک با جمعیت بیش از ۵۰۰ هزار نفر هستند که یک تخت بیمارستانی  ندارند. از همین رو با دعوت از  وزیر بهداشت اقدامات خوبی در حوزه سلامت این مناطق صورت گرفته است که بدون تردید منشا خیر خواهد بود.

هاشمی با اشاره به موضوع حمل و نقل در استان تهران خاطرنشان کرد: مهمترین بحث امروز در تهران، بحث تردد و حمل و نقل است . در همین راستا، پروژه هایی مثل پروژه تعریض محور حسن آباد به رباط کریم و چرم شهر تسهیل خوبی در امر حمل و نقل در استان ترتیب داده که می تواند گره گشا باشد.

وی افزود: تردد ریلی بین شهرستان های تهران از اولویت های مهمی است که در تلاش هستیم تا با همکاری وزارت راه و شهرسازی و دستگاه های دخیل، این ارتباط را بین شهرستان ها با انشعب خطوط ریلی برقرار و خدمات ارتباطی ریلی را بین شهرستان های استان تهران برقرار کنیم.

استاندار تهران با اشاره به اهمیت ایمنی تهران در برابر زلزله  بلایای طبیعی یادآور شد : در ستاد مدیریت بحران شهر تهران، امکانات خوبی وجود دارد ولی جوابگوی جمعیت ۹ میلیون نفری نیست. در همین راستا با بازدیدی که بنده و وزیر کشور از این مرکز داشتیم، مقرر شد که دو مرکز مدیریت بحران در جنوب غربی فرودگاه امام خمینی (ره) و دیگری در مرقد مطهر امام(ره) داشته باشیم که در سال ۹۴ می تواند خروجی خوبی در این حوزه داشته باشد.

هاشمی تاکید داشت: در حوزه بودجه ما از ردیف یازدهم کشوری به رده هفتم ارتقا درجه داشته ایم. در سال ۹۲، ۱۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تعهد مالیاتی تهران بوده که به میزان ۵۲ درصد از مالیات کشور به این وسیله محقق شده است. در سال آینده نیز ۳۲ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای تهران تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: در استان تهران، شورای عمومی بانک ها را نداریم که به همین دلیل بسیاری از بانک ها مدیر استانی ندارند و باید این مشکل نیز مرتفع شود.

استاندار تهران در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد موضوع مسکن مهر روند تکمیل و واگذاری آن اظهار داشت : مسکن مهر معضل بزرگ در کشور است که به طبع استان تهران نیز مبتلابه آن محسوب می شود. متاسفانه در روند ساخت این پروژه تامین منابع امکانات برای آن تعریف نشده است و به طور مثال برای ساخت مراکز آموزشی در مسکن مهر استان تهران به ۷۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.

هاشمی گفت: در سال ۹۳ با هر سختی که بود، از بحران آموزشی در مسکن مهر استان عبور کردیم ولی برای سال تحصیلی آتی باید فکر جدی برای آن داشته باشیم .

وی در ادامه با اشاره به موضوع خودگردانی در اداره کردن استان تهران نیز تاکید داشت: خودگردانی استان تهران بحث جدی است که می توانیم مثل کشور ترکیه آن را عملیاتی و فضای رقابتی برای توسعه استان ها ایجاد کنیم.

استاندار تهران همچنین با اشاره به موضوع ورود مسئولین دولتی به فضای رقابتی انتخابات در سال آینده خاطرنشان کرد : طبق بخشنامه وزارت کشور، نیروهای همه دستگاه های تابع این وزارتخانه که قصد ورود به فضای رقابتی انتخابات سال آینده دارند، باید تا اسفندماه سال جاری استعفای خود را تسلیم مقام بالاتر خود دهند. از همین رو، یکی از فرمانداران استان تهران استعفا داده که تا پایان سال استعفای وی را پذیرفته و سرپرست جدید را منصوب خواهم کرد .

خبرنگار دیگری موضوع  به برخورد با آسیب های اجتماعی را مطرح کرد و استاندار تهران در پاسخ اظهار داشت : در زمان ورودم به استانداری تنها یک مرکز مقابله با آسیب های اجتماعی به نام شفق وجود داشت که امروز روند بازسازی آن با سرعت انجام شده ، مرکز اخوان مورد بهره برداری قرار گرفته و مرکز فشافویه نیز در ۲ فاز عملیاتی می شود. همچنین، در شرق تهران و مرکز کمرود نیز اقدامات خوبی صورت گرفت.

هاشمی خاطرنشان کرد: ۴ مرکز هم با تفاهم نامه با شهرداری تهران آماده بهره برداری خواهد شد و می توانیم با این وجود از ۱۰ هزار نفر آسیب دیده اجتماعی در دوره درمان ۶ ماهه خدمات دهی داشته باشیم.

استاندار تهران درپاسخ به سوال دیگری در مورد شبکه فاضلاب استان یادآور شد : شبکه سراسری فاضلاب تهران نیز با پیشرفت ۵۰ درصدی روبرو بوده و مراحل عملیاتی پایانی آن  با سرعت در حال انجام است.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : مهر

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس