پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 24 آذر 1396

           
بیانیه بسیج دانشجویی ۱٠ دانشگاه بزرگ تهران در مورد راهکار مقابله با تحریم بانکی:
تاریخ : 25/اسفند/1393 - 11:46 کد خبر : 45493

بانک مرکزی اقدامات واقعی و نه تبلیغاتی برای انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه انجام دهد

بسیج پرس - طبق گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، ایران می تواند به وسیله حذف ارز واسط دلار و یورو در 55درصد از مبادلات خود، به واسطه پیمان پولی دوجانبه با چند کشور اصلی طرف معاملات خود، بیش از نیمی از تحریم های بانکی را در کوتاه مدت بی اثر کند.


بانک مرکزی اقدامات واقعی و نه تبلیغاتی برای انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه انجام دهد

به گزارش بسیج پرس؛ شیوه ای که روسیه در یکسال اخیر و بدنبال تحریم های غرب علیه این کشور، برای چند بار از آن استفاده کرده و درحال حاضر درحال رایزنی برای چهارمین و پنجمین پیمان پولی دوجانبه با طرف های تجاری خود است.

 بسیج دانشجویی ۱٠ دانشگاه بزرگ تهران پیرامون راهکارهای مقابله با تحریم بانکی بیانیه ای صادر نمود.

متن این بیانیه بدین شرح ذیل است:

برنامه‌های اقتصادی براساس و با فرض ماندن تحریم ها بایستی برنامه‌ریزی بشود و تعقیب بشود و تحقّق پیدا بکند. فرض کنیم که این تحریم ها ذرّه‌ای و سرِ سوزنی کم نخواهد شد؛ که حالا خود آنها هم همین را می گویند. آنها هم می گویند که تحریمها دست نخواهد خورد، حتّی از حالا شروع کردند که اگر در زمینه‌ی هسته‌ای هم به توافق برسیم، معنای آن این نیست که همه‌ی تحریم ها برداشته خواهد شد؛ هنوز چیزهای دیگری هم هست. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام ۱۳۹۳/۰۴/۱۶) بنده عقیده‌ام این است که اگر حتّی در مسئله‌ی هسته‌ای هم همان‌جور که آنها دیکته می-کنند ما پیش برویم و قبول کنیم دیکته‌ی آنها را، باز هم حرکت مخرّب آنها و تحریم های آنها برداشته نخواهد شد؛ انواع و اقسام مشکلات را باز هم درست می کنند؛ چون با اصل انقلاب مخالفند. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم آذربایجان۱۳۹۳/۱۱/۲۹)

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، نظام سلطه به سردمداری آمریکا برای به زمین زدن انقلاب، از سلاح های مختلف نظامی، سیاسی،  فرهنگی و اقتصادی استفاده کرد و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرموده اند، از زمستان سال 90 جنگ تمام عیار اقتصادی را علیه مردم ایران آغاز کرد.

دشمن از حربه تحریم در جنگ اقتصادی استفاده کرده و اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است. اما با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد راهکارهای فراونی که این حربه دشمن را کند می کند، دولت می تواند راهکارهای مشخصی را برای بی اثر کردن تحریم های اصلی، بدون توجه به نتیجه مذاکرات هسته ای، در پیش بگیرد. در واقع طبق اعترافات صریح مسئولین آمریکا، تحریم های اصلی از جمله نفتی و بانکی در مذاکرات هسته ای لغو نخواهد شد و لغو این تحریم ها به پذیرش خواسته های آنها در موضوعات دیگر از جمله حقوق بشر غربی، حذف مقاومت در مسائل منطقه ای و... مشروط شده است. بنابراین همانگونه که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند، دولت باید دل به نقاط حقیقی و نه خیالی ببندد. از سوی دیگر دولت باید توجه داشته باشد که در خوشبینانه ترین حالت ممکن، اگر همه تحریم ها به طور همزمان لغو شود، همچنان چماق تحریم بر سر ملت ایران خواهد بود و مردم و نظام جمهوری اسلامی احساس امنیت اقتصادی نخواهند داشت. راهکار مدبرانه و عاقلانه این است که دولت راه هایی را برای بی اثر کردن تحریم ها بیابد، به این معنا که شرایط اقتصادی و ساخت درونی کشور، به سمتی برود که امکان تحریم برای دشمنان وجود نداشته باشد.

تحریم های تحمیل شده علیه کشورمان در دو حوزه اصلی نفتی و بانکی بیشترین اثرگذاری را بر اقتصاد داشته است که تحریم های نفتی به دلیل وابستگی اقتصاد کشور به صادرات نفت خام و تحریم های بانکی به دلیل وابستگی ارزی به دلار آمریکا و یورو اروپا، امکان پذیر شده است. در حوزه تحریم های نفتی، با رشد صنایع پتروشیمی و گذر  از خام فروشی، می-توان در میان مدت به بازار وسیع، گسترده و غیر قابل تحریم محصولات پتروشیمی وارد شده و تحریم های نفتی را بی اثر کرد.

اما درمورد تحریم های بانکی یک راه کوتاه مدت و مفید وجود وارد که به نظر می رسد دولت محترم، توجه لازم را نسبت به آن نداشته است. طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، ایران می تواند به وسیله حذف ارز واسط دلار و یورو در 55درصد از مبادلات خود، به واسطه پیمان پولی دوجانبه با چند کشور اصلی طرف معاملات خود، بیش از نیمی از تحریم های بانکی را در کوتاه مدت بی اثر کند. این شیوه ایست که روسیه در یکسال اخیر و بدنبال تحریم های غرب علیه این کشور، برای چند بار از آن استفاده کرده و درحال حاضر درحال رایزنی برای چهارمین و پنجمین پیمان پولی دوجانبه با طرف های تجاری خود است؛ در حالی که ایران طی چندین سال تحریم هنوز اقدام عملی در این حوزه انجام نداده است. از سوی دیگر گسترش پیمان پولی دوجانبه درجهان عمدتا در شرایطی و در بین کشورهایی انجام می شود که تحت تحریم های بانکی غرب قرار ندارند، بلکه مدت هاست که روشن شدن فرجام فروپاشی اقتصاد امریکا و دلار بدون پشتوانه، قدرت های اقتصادی جهان از اروپا تا چین و ... را به فکر دوری از افزایش ذخایر دلاری خود انداخته است. به همین دلیل قدرت های اقتصادی غیرغربی از جمله کشورهای عضو گروه بریکس، بدنبال حذف ارز واسط و به جریان انداختن ارزهای ملی خود در سطح بین المللی هستند تا  موجب استحکام و امنیت ارزی و مبادلاتی خود شوند. اما با توجه به تحریم های بانکی تحمیل شده علیه کشورمان، در شرایط فعلی که بسیاری از پول های ما در کشورهای دیگر بلوکه شده و نیازهای ما در کشور معطل مانده، اهمال مسئولین امر در اقدام عاجل، برای مردم جای بسی تامل و تعجب دارد. بدیهی است که یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی، استقلال از ابرقدرت های شرق و غرب بوده است اما تا هنگامی که اقتصاد جمهوری اسلامی به دلار در حال افول وابسته باشد! استقلال اقتصادی نخواهیم داشت. با تمام این اوصاف، چه در شرایط تحریم و چه در شرایط عادی ما باید با استفاده از دیپلماسی اقتصادی فعال به سمت تقویت پول ملی و  استفاده از ریال در مبادلات خارجی و گسترش پیمان های پولی دوجانبه خصوصا با کشورهای درحال توسعه چین، هند، کره جنوبی و... که خود داوطلب چنین روابطی هستند برویم تا هم از نوسانات ارزی در امان بمانیم و هم مبادلات اقتصادی را آسان تر انجام دهیم.

در این زمینه، با توجه به درخواست های مکرر جامعه علمی و نخبگانی کشور از بانک مرکزی در این خصوص، متاسفانه شاهد انفعال طولانی مدت بانک مرکزی نسبت به این مسئله و در نتیجه تضعیف موضع ایران درمورد تحریم های بانکی و در مذاکرات برای لغو تحریم های بانکی هستیم.

لازم به ذکر است اغلب که سخن از حذف دلار در مبادلات خارجی به میان آمده است،  مسئولان بانک مرکزی اظهار داشته اند که دلار از بیشتر مبادلات تجاری ایران حذف شده است و در حال حاضر مبادلات با ارزهای دیگر انجام می گیرد. در حالی که منظور از پیمان پولی دوجانبه این نیست که ما از دام دلار در آمده و در دام یوان و روپیه بیافتیم. پیمان پولی دوجانبه به معنای دوجانبه بودن جریان ارزی دو کشور است و لازمه آن برای ایران ورود ریال در سطح منطقه و جهان است.

از سوی دیگر اگر وزارت امور خارجه نیز مانند طرف غربی که مسیر های موازی تحریم مثل کاهش قیمت نفت را در دستور کار قرار داد، به جای گذاشتن  تمام داشته های خود در سبد مذاکرات، بر روی طرح هایی مثل پیمان پولی دوجانبه سرمایه گذاری می کرد، نه تنها نیمی از مشکل تحریم های بانکی حل می شد، بلکه این پیام را هم به طرف غربی می داد که ایران هم در صورت شکست مذاکرات، گزینه های زیادی برای حل مساله تحریم ها دارد.

در پایان خاطر نشان می گردد که بسیج دانشجویی به عنوان چشم بیدار ملت، انتظار دارد که بانک مرکزی و وزارت امور خارجه، اقدامات واقعی و نه تبلیغاتی درباره انعقاد پیمان های پولی دوجانبه در راستای بی اثر کردن تحریم ها انجام دهد و هیچ گونه تعلل و انفعالی را در این زمینه برنمی تابد، و تا اقدام عملی و مثمر ثمر مسئولین محترم از مطالبه حقوق ملت مظلوم به هر یک از طرق قانونی، دست بر نخواهد داشت.

والسلام من اتبع الهدی
۱. بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر
٢. بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
٣. بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
۴. بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
۵. بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس
۶. بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت
۷. بسیج دانشجویی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
۸. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم اقتصادی
٩. بسیج دانشجویی دانشگاه شهید عباسپور
۱٠. بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا (س)

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1900

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس