پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
تاریخ : 23/اسفند/1393 - 15:36 کد خبر : 45384

جلد بیست و هشتم تقویم تاریخ دفاع مقدس منتشر شد

بسیج پرس - به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی جلد بیست و هشتم تقویم تاریخ دفاع مقدس منتشر شد.


جلد بیست و هشتم تقویم تاریخ دفاع مقدس منتشر شد

به گزارش بسیج پرس؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی در جدیدترین اثر خود کتاب (طلوع فجر) جلد بیست و هشتم تقویم تاریخ دفاع مقدس تألیف امیر سرتیپ 2 ستاد سعید پورداراب را که در آن به حوادث و رویدادهای آذرماه 1361 در جبهه های جنگ پرداخته است را چاپ و روانه بازار نشر کرد.

آنچه در این کتاب ملاحظه خواهید کرد، شامل کلیه تلاش ها و فعالیت های قبل از این عملیات و کلیه ی بررسی و شناسایی ها و تهیه ی برآوردها و در نهایت طرح ریزی و تهیه ی آن و صدور طرح عملیاتی و حضور گسترده و مداوم نیروهای بسیج مردمی در جبهه ها برای اجرای این عملیات است که از ویژگیهای این دوره از دفاع مقدس محسوب می شود. ارتش عراق نیز با آگاهی از این جابه جایی ها، بر حجم اقدامات دفاعی خود افزود و فصل جدیدی در دفاع متحرک و دفاع منطقه ای به وجود آورد و در طول دوره، بمباران های شدیدی را در شهرها و مناطق عملیاتی انجام داد. در مجموع این کتاب کلیه ی حوادث و رویدادهای مهم جبهه ها و درگیری های داخل در یک دوره ی 45 روزه در آذر ماه است که امید است مفید واقع شود. 

در قسمت هایی از مقدمه این کتاب چنین می خوانیم:

پس از اجرای عملیات غرورآفرین بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر و پیروزی قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر ارتش عراق، تحولات و تحرکات وسیعی در منطقه به نفع عراق آغاز شد، پشتیبانی های همه جانبه به سوی آنها سرازیر شد و در استراتژی عراق در دفاع از خود و جلوگیری از پیشروی رزمندگان اسلام تغییرات بنیادی به وجود آمد.

در این تغییرات بنیادی، سه حرکت اساسی را می توان نام برد: اقدام اول، ایجاد سیستم های پیچیده ی میادین مین و موانع و دفاع در چند رده در عمق و اقدام دوم، استفاده از شیوه ی جدید کاربرد نیروها در خطوط دفاعی و اجرای دفاع متحرک و سومین اقدام، بهره گیری از توانمندی نیروی هوایی در بمباران نیروها و بمباران شهرها و ایجاد تلفات و ضایعات سنگین و ایجاد رعب و وحشت و تخریب روحیهی رزمندگان اسلام.

نتیجه ی این تغییرات بنیادی در استراتژی عراق را میتوان در عملیات رمضان مشاهده کرد که با وجود پیشروی سریع رزمندگان اسلام و شکست سنگین دشمن در بخشی از منطقهی عملیات؛ اقدام بهموقع ارتش عراق و استفاده از نیروهای زبدهی زرهی و پاتک سنگین آنها، عملاً پیروزی را به شکست تبدیل کرد.

پس از اجرای عملیات ناموفق رمضان؛ در دیدگاه های فرماندهان نظامی با درک جدید از شرایط و تحولات بنیادین ایجاد شده، تغییراتی حاصل شد و این تغییرات در کاربرد نیروها نیز تأثیرگذار بود و با توجه به اینکه ارتش عراق اغلب در منطقه ی بصره و شرق آن متمرکز شده بود، این تفکر ایجاد شد که با انجام یک سری عملیات در سایر مناطق و کشاندن دشمن از منطقه ی بصره به مناطق دیگر، زمینه ی اجرای عملیات مهمی در منطقه ی جنوب فراهم شود.

مناطق مورد نظر برای عملیات والفجر مقدماتی برای دسترسی به عمق خاک دشمن و قطع خطوط مواصلاتی بصره انتخاب شد و صرف نظر از اختلاف نظرهایی که وجود داشت، سرانجام  طرح عملیاتی شماره ی 1 کربلای 11 برای اجرای این عملیات در 42 آذر ماه 1361 صادر و تصمیم گرفته شد که اجرای سلسله عملیات والفجر- یکی پس از دیگری- تا انهدام کامل دشمن و رسیدن ما به حقوق حقهی خود و تنبیه متجاوز ادامه یابد.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس