پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انجام می‌شود
تاریخ : 23/اسفند/1393 - 14:56 کد خبر : 45374

انتشار ترجمه «دیدگاه‌های بین‌المللی جدید درباره جنگ ایران و عراق»

بسیج پرس - مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اقدام به ترجمه چهار کتاب حول موضوعات دفاع مقدس کرده است که به زودی منتشر خواهد شد.


انتشار ترجمه «دیدگاه‌های بین‌المللی جدید درباره جنگ ایران و عراق»

به گزارش بسیج پرس؛ مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اقدام به ترجمه چهار کتاب حول موضوعات دفاع مقدس کرده است که به زودی منتشر خواهد شد. این کتاب‌ها شامل «جنگ نفتکش‌ها در خلیج‌فارس»(نبرد ایران و عراق در دریا)، «جنگ ایران و عراق»(پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض)، «دیدگاه‌های بین‌المللی جدید درباره جنگ ایران و عراق» و «تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق» است.

«جنگ نفتکش‌ها در خلیج‌فارس» (نبرد ایران و عراق در دریا) با عنوان لاتین "The Gulf Tanker War: Iran and Iraq’s Maritime Swordplay" و نویسندگی نادیا السید الشاذلی و ترجمه محمدعلی خرمی توسط انتشارات مک‌میلان (Macmillan Press Ltd) سال 1377 منتشر شده است.

این کتاب مشتمل بر 403 صفحه و در قالب یک مقدمه، هفت فصل، ضمائم، کتاب‌شناسی و نمایه نگارش یافته است. باوجود عرب بودن نویسنده، لحن و محتوای کتاب درکل بی طرفانه و تحلیلی بوده، زوایای مختلف مقاطع مختلف جنگ نفتکش‌ها به‌دقت تجزیه‌و تحلیل شده است. موضوع اصلی کتاب را که جنگ ایران و عراق و به‌طور خاص مقطع جنگ نفتکش‌ها می‌باشد و نیز نگرش کلی نویسنده به این موضوع را در بند آغازین مقدمه نسبتاً طولانی کتاب می‌توان مشاهده کرد که می‌گوید: رهبری عراق در سال 1984 و پس از گذشت چهار سال از جنگ بی‌نتیجه با ایران به این نکته پی برد که ارتش کشورش از دستیابی به پیروزی قاطعی در این جنگ عاجز است. اکنون اهداف راهبردی و سیاسی صدام از براه انداختن جنگی سریع و برق‌آسا علیه جمهوری اسلامی ایران بکلی نقش‌ بر‌آب شده بود. عراق در این جنگ نمی‌توانست با منابع انسانی عظیم، عمق راهبردی و توان اقتصادی ایران مقابله کند و تنها از نظر نیروی هوایی بر ایران برتری داشت. ازاین‌رو، تنها گزینه عملی عراق این بود که تا پایان جنگ بر نیروی هوایی‌اش تکیه کند و اینجا بود که عراق «جنگ نفتکش‌ها» را آغاز کرد، با این امید که بتواند با کاهش میزان صادرات نفت ایران، اقتصاد این کشور را تضعیف کند، جنگ را بین‌المللی کند و تاحدی از فشار وارد بر نیروی زمینی‌اش بکاهد.

این کتاب که توسط مرحوم محمدعلی خرمی ترجمه شده در مراحل پایانی ویرایش و آماده‌سازی قرار دارد و به‌زودی ازسوی انتشارات مرز‌و‌بوم چاپ و منتشر می‌شود. کتاب دیگر این انتشارات به نام جنگ ایران و عراق، (پیشینه‌ها و روند تشدید تعارض) با عنوان لاتین "The Iran-Iraq War: Antecedents and Conflict Escalation" با نویسندگی جروم داناون و ترجمه حمیدرضا جاویدزاده توسط انتشارات راتلیج (Routledge) در سال 1390 منتشر شده است.

این کتاب کتاب مشتمل بر 168 صفحه و در قالب 6 فصل، ضمائم، یادداشت‌ها، کتاب‌شناسی و نمایه نگارش یافته است. در این کتاب که در دو بخش کلی تدوین گردیده، نویسنده در دو فصل اول و دوم ابتدا نگاهی کلی به انواع مسائل مورد اختلاف، تعارض، منازعه‌، مناقشه‌ و جنگ داشته و جنبه‌های مختلف موضوع را از دیدگاه حقوق و روابط بین‌الملل و بین‌الدول بررسی می‌نماید و رویکرد فراگیر به روند تشدید تعارض بین دولت‌ها را به‌تفصیل بیان می‌کند. سپس در بخش دوم که سه فصل بعدی کتاب را شامل می‌شود به جنگ ایران و عراق می‌پردازد و روابط دو کشور را از دوره پیش از قرارداد الجزایر تا زمان امضای این قرارداد و تا زمان وقوع انقلاب اسلامی و به‌دنبال آن آغاز جنگ تحمیلی تجزیه‌و‌تحلیل می‌کند و در فصل پایانی نیز به‌طور خاص به ابعاد مختلف حقوقی جنگ ایران و عراق می‌پردازد. این کتاب که توسط دکتر حمیدرضا جاویدزاده ترجمه شده در مراحل پایانی ویرایش و آماده‌سازی قرار دارد و به‌زودی ازسوی انتشارات مرز‌و‌بوم چاپ و منتشر می‌شود.

کتاب «دیدگاه‌های بین‌المللی جدید درباره جنگ ایران و عراق» با عنوان لاتین "The Iran-Iraq War; New International Perspectives "و نویسندگی نیگل اشتون و برایان گیبسون و ترجمه یعقوب نعمتی وروجنی توسط انتشارات راتلیج (Routledge) در سال 92 منتشر شده است.
این کتاب کتاب مشتمل بر 245 صفحه و در قالب یک مقدمه، 12 فصل، و نمایه پایانی نگارش یافته است. کتاب درواقع مجموعه مقالاتی با موضوع‌های مختلف مرتبط با جنگ ایران و عراق و به قلم نویسنده‌های مختلف می‌باشد که عمدتاً مسائل مربوط به این جنگ را با نگاهی تازه طرح و تجزیه‌و تحلیل کرده‌اند. در مقدمه کتاب آمده است: سه دهه پیش، ایران و عراق در جنگ ویرانگر هشت‌ساله‌ای با هم درگیر شدند؛ جنگی که منجر به بازتعریف روابط بین‌المللی در منطقه خلیج‌فارس گردید و بسیاری از قدرت‌های خارج از منطقه مانند ایالات متحده، فرانسه، ترکیه، رژیم اسرائیل و اتحاد شوروی [سابق] در آن درگیر شدند و نقش‌های متناقضی ایفا کردند. جنگ ایران و عراق تنها منازعه دوران جنگ سرد بود که در آن منافع دو ابرقدرت آن زمان ناخواسته در یک راستا قرار داشت و هردو از رژیم عراق حمایت می‌کردند. اهمیت این جنگ در این است که دو کشور ایران و عراق را دگرگون کرد و درحالی‌که ایران موفق شد پایه‌های انقلاب خود را مستحکم نماید، رژیم عراق ابتدا به کشتار کُردهای خود روی آورد، سپس به کویت تجاوز کرد و درنهایت درمعرض تجاوز آمریکا قرار گرفت.

این کتاب توسط یعقوب نعمتی وروجنی مترجم کتاب «رابطه زهرآگین: آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه» در دست ترجمه است و به‌زودی ازسوی انتشارات مرز‌و‌بوم چاپ و منتشر می‌شود.

همچنین کتاب دیگری از این انتشارات به نام تاریخ نظامی و راهبردی جنگ ایران و عراق و با عنوان لاتین "The Iran-Iraq War; a Military and Strategic History" به تألیف ویلیامسون مورای و کوین ام. وودز و ترجمه عبدالمجید حیدری توسط انتشارات دانشگاه کمبریج در سال 93 منتشر شده است.

کتاب مشتمل بر 397 صفحه و در قالب 10 فصل، ضمائم، کتاب‌شناسی و نمایه پایانی نگارش یافته و عمدتاً براساس اسناد و مدارک رژیم عراق که پس از اشغال این کشور به دست آمریکایی‌ها افتاد تنظیم و تدوین گردیده است. نویسندگان معتقدند که این کتاب سه هدف را محقق می‌سازد: نخست، به آموزش و تربیت نسل بعدی فرماندهان نظامی کمک می‌کند؛ دوم، امکان نگاه بی‌واسطه به فرایند تصمیم‌گیری نظامی در سطح فرماندهان ارشد رژیم یکتاتوری بعث را فراهم می‌نماید؛ و سوم، زمینه بررسی ابعاد پنهان این جنگ و تأثیرات آن بر چالش‌های اخیر منطقه خاورمیانه را ممکن می‌سازد. البته نویسندگان اذعان دارند که اثر آنها در نهایت بررسی جنگ ایران و عراق از نگاه عراقی‌ها بوده و مطالعه جنگ از دیدگاه ایرانیان مقوله‌ای دیگر و نیازمند کار جداگانه‌ای است. این کتاب توسط عبدالمجید حیدری مترجم کتاب «جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام» دردست ترجمه است و به‌زودی از سوی انتشارات مرز‌و‌بوم چاپ و منتشر می‌شود.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس