پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 20/اسفند/1393 - 15:01 کد خبر : 45276

مراسم تجلیل از حسین نوری هنرمند مقاومت برگزار شد

بسیج پرس - در مراسمی با حضور رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل انتشارات سروش و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از حسین نوری(همسر مفتونی) تجلیل شد.


مراسم تجلیل از حسین نوری هنرمند مقاومت برگزار شد

به گزارش بسیج پرس؛ همزمان با نشست نقد و بررسی کتاب" فارابی و فلسفه هنر دینی" اثر نادیا مفتونی، درمراسمی با حضور رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل انتشارات سروش و جمعی از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از زحمات و تلاش های هنرمند نقاش ، نمایشنامه نویس و کارگردان هنر مقاومت و ایثار حسین نوری(همسر مفتونی) تجلیل به عمل آمد.

نادیا مفتونی دانشگاه و مولف کتاب «فارابی و فلسفه هنر دینی» در سخنانی گفت: همسر من یک هنرمند نقاش و همین‌طور نمایشنامه‌نویس است و باید بگویم که اصل زندگی ما همان هنر و نقاشی و تئاتر است. پس از ازدواج تا سال 79 که در مشهد زندگی می کردم ، جلسات خانگی ما درباره هنر برپا بود و الان هم البته به تناسب جلساتی داریم.

وی افزود: دوستان در این جلسات  از اصالت وجود و ماهیت و ملاصدرا می‌گفتند و درباره دیدگاه‌های بزرگان مختلف اندیشه اسلامی درباره هنر بحث می‌کردند. در زمانی که من در حوزه فلسفه در حوزه درس می خواندم برای اینکه اطلاعاتم را بیشتر کنم به فضای عرفانی و فلسفی دانشگاه پناه بردم و مهم‌ترین هدف من این بود که این دیدگاه‌ها را در لباس آکادمیک به عموم مخاطبان عرضه کنم.

نویسنده کتاب "فارابی و فلسفه هنر دینی" افزود: مفهوم «خیال» در فلسفه و نیز هنر در تمدن اسلامی، بسیار پرکاربرد بوده است. این مفهوم واجد معانی والایی نیز هست. به قول معلم و فارابی هنرمندان و عموم مردم با «خیال» مانوس هستند. به‌نظر مرحوم علامه محمدتقی جعفری حیات و سعادت معقول را باید در لباس «خیال» عرضه کرد. در حقیقت اگر می خواهیم سعادت را در سطح جامعه گسترش دهیم چاره ای جز بها دادن به خیال را نداریم.

وی از حضور معلم در این جمع و انتشارات سروش برای انتشار کتاب های خود و همچنین مراسم تجلیل از حسین نوری همسرش تقدیر کرد.

حسین نوری هنرمند ارزنده عرصه مقاومت نیز در این مراسم در سخنانی با تشکر از معلم دامغانی و انتشارات سروش گفت: یک زمانی با خانواده حمید سبزواری رفت‌وآمد می‌کردیم، گاهی منزلشان می‌رفتم، یک بار مرحوم مردانی نیز حضور داشت، من از سبزواری پرسیدم که از شعرای ایران به چه کسی علاقه‌مند است و ایشان بدون مکث نام معلم دامغانی و سپس مردانی را آوردند و ارادت ما به معلم سابقه دیرینه دارد.

وی افزود: در نمایشنامه‌ای که اخیراً نوشته‌ام، گفتم که آیا تا به حال خاری به پایت رفته است تا حالت را مشاهده کنی؟ آیا میله فلزی در دست و پا و کمرت رفته؟ آیا اسیر چرخ و عصا بوده‌ای؟ و آیاهای دیگر...  به اعتقاد من پایداری در بی‌پایی مهم است و دارایی در نداری. اما اینها همه مسائلی است که با من درگیر است و حقیقت همان وصل معشوق است.

نوری با تجلیل و ستایش همسر فداکارش گفت: سی سال است با این وضعیت همسرم با من زندگی می‌کند، در حالی که شب‌ها تا صبح چندین بار از درد کلیه‌ها و خونریزی داخلی من از خواب بیدار می‌شود، حتی یک بار هم در این سی سال خم به ابرو نیاورده است، مرا از این شهر به آن شهر و از این سوی دنیا تا آن سوی دنیا برده است. آیا انسان می‌تواند 30 سال نقش بازی کند؟ این چه عشقی است و از کجا آمده است؟

نوری در ادامه با نقل خاطره ای گفت: یکی از علمای شوخ و به نام روزگار ما روزی به حوزه هنری آمدند و با جمعی از هنرمندان زیر درختی نشستند، بچه‌ها خطاب به این عالم گفتند: آقای نوری شعری را برای همسرشان گفته اند، ایشان هم به من گفتند: شعرت را بخوان و من هم خواندم، بعد از آن بسیار تعریف کرد و همسر بنده به طنز به ایشان گفت: اگر حسودیتان می‌شود، شما هم برای همسرتان یک شعر بگویید و هم گفت: « الهی وقتی برگشتم نباشی...» و همه خندیدند.

وی در ادامه صحبت‌هایش گفت:‌ زمانی که همسر بنده از من خواستگاری کرد، من سجده شکر به جا آوردم، با این حال پیش خود گفتم که تو چه حقی داری این دختر نمونه دانشگاه شریف با این حسن و جمال را اذیت و درگیر مشکلات خود کنی؟ مانده بودم چه بگویم که چند مصرع شعر گفتم و از ایشان خواستم که آن را کامل کنند و ایشان هم به بهترین نحو آن را کامل کردند. و آن شهر این بود که مصرع های اول از من و مصرع های دوم از خانم مفتونی است:

زورق مضروب جسمم بسته جان شما
باد بان روح من برپا به ایمان شما
همسفر با من چرایید اندراین دریای درد
درد شعر عاشقان و عشق درمان شما
صد بلا باشد در این ره باز تردیدی کنید
کربلا مهرم بود هستم به پیمان شما
گر برد موج فنا بی رحم در گردابتان
در فنای فی الله ام دامان رحمان شما
چون هنرمندم شریکم گشته ای در این مسیر
از میان صد هنر احسن به ایمان شما
از کجا دانید خواهان چه هستم در نهان
هر که گوید راز من گوید ز پنهان شما

در حین قرائت اشعار از سوی حسین نوری و نادیا مفتونی که با احساسات حضار همراه بود معلم و آقای فضائلی و بسیاری از حضار گریستند و به تشویق آنان پرداختند.

مدیرعامل انتشارات سروش در این مراسم با تجلیل از مجاهدت های خانم مفتونی و تلاش های حسین نوری در زندگی گفت: بنده مدتی که اثر ایشان در حال بررسی و تولید و چاپ بود نمی‌دانستم چه شخصیتی دارند، تا اینکه به طور اتفاقی مستندی از ایشان در تلویزیون پخش شد و من متوجه شدم که از بخش بزرگ شخصیت و منش انسانی ایشان در زندگی شخصی خود، غافل بوده ایم. چرا که ایشان به عنوان یک زن نمونه در کنار علم و پژوهش و فعالیت بسیار با نشاط و پرانرژی اجتماعی، از سوی دیگر به عنوان یک همسر فداکار در کنار هنرمندی برجسته مانند حسین نوری که او هم شخصیت با ارزشی دارد و در مسیر مقاومت قدم برداشته است، زندگی می کند.

مهدی فضائلی تصریح کرد: این دو نمونه ای بارز و مشخص از سبک زندگی ایرانی و اسلامی هستند که با نگاه کردن به زندگی آنها می توان نکات بسیار ارزشمندی آموخت.

علی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم در سخنانی نده برای خانم مفتونی احترامی بیش از آنچه تصور کنید قائل هستم، همیشه تعریف‌ها و تمجیدهای ما درباره شخصیت ایشان بوده است اما اگر مردانه بیاندیشیم، این قدر توانایی و حوصله در چند کلمه تعریف و تمجید اصلا قابل درک نیست.

معلم افزود: در همین اجتماع چند نفر مانند بانو مفتونی و نوری جلوی چشم خود دیدیم و ندیدیم! شاید آن قدر اینها بزرگ هستند که به قول شمس تبریزی اگر سر بر کنیم؛ کلاه از سر بیافتد! بنابراین یکی از کیمیاهای جهان؛ نیستی است مثل کاری که خانوم مفتونی می کند. گاهی قدرت‌های انسان آزاد می‌شود و انسان از برده بودن به بنده بودن می رسد، ولی هیچ یک از اینها پشیمانی برای دقیقه‌ای کوشش به بار نمی‌آورد. این شاعر شهیر درباره ماجرای خواستگاری خانوم مفتونی از نوری، گفت: بنده باز هم معتقدم که نوری از همسرشان خواستگاری کرده‌اند و آن هم با طنازی خاصی بوده که سبب جلب توجه همسرشان شده است. در نهایت باید بگویم که مرد یعنی مرگ و زن یعنی زندگی برای همین بچه‌ها از مادران متولد می‌شوند و فرزندان پس از مرگ مادرشان است که یتیم می‌شوند! مرد و زن آیینه یکدیگر در خانه هستند و تنها در یگانگی رسیدن است که سعادتمند می‌شوند.

در این مراسم دو کلیپ از زندگی حسین نوری و نادیا مفتونی پخش شد که ابعادی از زندگی، سفرها، فعالیت های هنری و تلاش های آنان را به زیبایی هرچه تمام تر به تصویر کشیده بود.

در پایان این مراسم رئیس فرهنگستان هنر و مدیرعامل انتشارات سروش با اهدای کتاب نفیس ایران که مزین به تقریظ ارزشمند مقام معظم رهبری است و در انتشارات سروش منتشر شده است و هدایایی از حسین نوری به دلیل توجه به مضامین هنر معنوی و فاخر و نیز نگاه مقاومت و ایثار تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس