پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا:
تاریخ : 18/اسفند/1393 - 12:00 کد خبر : 45152

فعالیت 17 سرویس اطلاعاتی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای کشورهای عربی و غربی در خوزستان

بسیج پرس - دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: فعالیت‌های 17 سرویس اطلاعاتی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای کشورهای عربی و غربی با هدف حمایت از گروهک های تجزیه طلب قومی استان و ایجاد تفرقه بین مردم و فعالیت گروههای تجزیه طلب قومی را می توان از جمله چالش‌های استان خوزستان دانست.


فعالیت 17 سرویس اطلاعاتی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای کشورهای عربی و غربی در خوزستان

به گزارش بسیج پرس؛ سردار سرلشکر صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، در همایش امنیت پایدار خوزستان، امروز، فردا(بازشناسی فرصت ها و چالش ها) که به همت معاونت دانش و پژوهش قرارگاه حضرت ابوالفضل (ع) برگزار شد، با اشاره به اهمیت امنیت پایدار در منطقه خوزستان، گفت:

استان خوزستان دومین منطقه حیاتی ایران، پس از تهران است بگونه‌ای که امنیت پایدار خوزستان رابطه مستقیم با امنیت ملی ایران دارد و می‌توان گفت امنیت خوزستان یعنی امنیت ایران.

وی افزود: وجود 70درصد از منابع نفتی ایران و بیش از 30درصد آبهای سطحی کشور و یک سوم انرژی برق- آبی و بیش از 15 سد مخزنی، انحرافی و تنظیمی و تولید سه چهارم نفت خام کشور خوزستان را تبدیل به منطقه حیاتی کرده است. داشتن ظرفیت بالای نیروی انسانی و پتانسیل علمی و تحقیقاتی استان با حدود 300هزار دانشجو و طلبه و ظرفیت های اقتصادی، صنعتی، گردشگری و کشاورزی و بنادر دریایی، خوزستان را تبدیل به یک قطب منحصربفرد در سطح کشور کرده است.

صفوی اضافه کرد: قدمت فرهنگی و تاریخی چند هزار ساله خوزستان و همدلی و انسجام و وحدت ملی قومیت های عرب، لُر، بختیاری و قشقایی و فرهنگ تشیع و روحیه ایثار، شجاعت و مقاومت مردم خوزستان که با تقدیم 23هزار شهید و دهها هزار جانباز و آزاده بزرگترین پشتوانه ایجاد امنیت پایدار مردمی و دفاع از آرمان ها و اهداف عالیه انقلاب اسلامی است، از مختصات خوزستان است.

وی ادامه داد: با عنایت به اینکه حدود 70درصد شهدای ملت بزرگ ایران در کربلای خوزستان به شهادت رسیدند قلوب، عواطف و عزم و اراده عموم مردم ایران با خوزستان همراه است و به واقع خوزستان قلب مردم ایران است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا، در ادامه به اشاره به مفهوم امنیت، گفت: رسیدن به امنیت پایدار اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین نیاز و اولویت دولت‌ها، ملت‌ها و حکومت‌ها برای حفظ بقای ملی منافع و ارزش‌ها و استقلال سیاسی اقتصادی و فرهنگی و دسترسی به اهداف راهبرد ملی است.
وی اضافه کرد: امنیت پایدار عبارت است از دستیابی به شرایط مطلوب که یک دولت ملت و حکومت فارغ از تهدیدات داخلی و خارجی اعم از نظامی امنیتی و نفوذ سیاسی و اقتصادی بیگانه بتواند به اهداف راهبرد ملی خود دسترسی پیدا کند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در ادامه به تبیین چالشها و آسیب پذیری های استان خوزستان پرداخت و گفت:عدم توسعه متوازن استان در مقایسه با سایر استان های کشور به لحاظ محدودیت های سرمایه گذاری در دوران دفاع مقدس باعث مهاجرت نخبگان استان و عدم رغبت سرمایه گذاری در استان در مقایسه با سایر استان های همطراز شده است.

وی افزود: پس آب های شرکت توسعه نیشکر که به صورت بی رویه در مناطق مرزی می ریزد و تاکنون بالغ بر چندهزار هکتار از زمین های شمال شهرستان خرمشهر را تخریب کرده و مشکلات متعددی برای مردم منطقه به بار آورده است از معضلات خوزستان است.

صفوی با اشاره به آسیب های سیاسی استان خوزستان، گفت: سیاسی کردن پدیده قومیت و قوم گرایی و تعمیم این نگرش به اقشار مختلف جامعه و سوء استفاده سیاسی از این پدیده و وجود گروههای سیاسی مخالف و معاند که الگوهای قوم گرایانه را ترویج و تبلیغ می کنند از آسیب هایی است که گریبان گیر این استان است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به فعالیت سرویس های اطلاعاتی در این استان، گفت: فعالیت های 17 سرویس اطلاعاتی منطقه ای و فرامنطقه ای کشورهای عربی و غربی با هدف حمایت از گروهک های تجزیه طلب قومی استان و ایجاد تفرقه بین مردم و فعالیت گروههای تجزیه طلب قومی که از سوی سرویس های بعضی کشورهای اروپایی و عربی منطقه پشتیبانی مالی و سیاسی می‌شوند را می توان از جمله  چالش‌های این استان دانست.

وی افزود: ناامنی و بحران در محیط پیرامونی استان(عراق و سوریه) و احتمال بازتاب و سرریز مسائل آن به کشور و استان خوزستان را از آسیب پذیری سیاسی و امنیتی این استان و کشور می توان دانست.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در ادامه به تشریح راهکارهای مقابله با چالش ها و آسیب های فراروی این استان پرداخت و گفت: اعطای ارزش های فرهنگی و تقویت همگرایی، انسجام و اتحاد ملی و تقویت مناسبات اقتصادی فراملی با بهره گیری از موقعیت های جغرافیایی، توسعه شبکه های حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی و بنادرو تقویت مناسبات فرهنگی و نفوذ فرهنگی در حوزه پیرامونی انقلاب اسلامی که زمینه ساز بیداری اسلامی شده است، را می توان از راهکارهای جدی در مقابله با آسیب ها و چالش های  احتمالی این استان دانست.

وی افزود: با اذعان به اینکه دشمن تمام توان خود در جبهه نبرد اقتصادی را برای تحمیل اراده و تضعیف باورهای دینی و انقلابی مردم در دستور کار خود قرار داده است، مهمترین راهکار مقابله با آن، تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی به صورت عینی و اجرایی است.

صفوی تنظیم سند جامع امنیت و توسعه پایدار استان در قالب برنامه ششم و ترسیم روند برقراری توسعه و امنیت پایدار در منطقه در جهت ایجاد همگرایی و همسویی کلیه تلاش های مسئولان سازمان های دولتی و دستگاههای امنیتی و به کارگیری قابلیت ها و استعدادهای موجود، مدیران و نظام مدیریت کشور، توسعه دانشگاهها خصوصا در مناطق مرزی استان با امتیاز دادن به مردم بومی را از دیگر راهکارهای مقابله با چالش های فراروی این استان دانست و در ادامه  به تبیین چشم انداز فردای خوزستان طی برنامه ششم پرداخت.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : فارس

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس