پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
جمعه 24 آذر 1396

           
مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری:
تاریخ : 18/اسفند/1393 - 10:17 کد خبر : 45134

کتابخانه تخصصی با گنجایش 5 هزار جلد در حوزه هنری طراحی کرده ایم

بسیج پرس - مدیر دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری داستان انقلاب از همکاری این دفتر با نویسندگان ادبیات انقلاب خبر داد و گفت: کتابخانه تخصصی با گنجایش 5 هزار جلد و عنوان کتاب در حوزه انقلاب در حوزه هنری شکل گرفته است که می تواند بهترین پشتیبانی برای محققان باشد.


کتابخانه تخصصی با گنجایش 5 هزار جلد در حوزه هنری طراحی کرده ایم

به گزارش بسیج پرس؛ حجت الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده در مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره سراسری داستان انقلاب که یکشنبه 17 اسفند ماه در حوزه هنری برگزار شد در سخنانی گفت: مرحوم نادر ابراهیمی اراده کرده بود که کتابی درباره زندگی حضرت امام خمینی (ره) بنویسد و با حجت الاسلام زم رییس اسبق حوزه هنری این موضوع را در میان گذاشت و زم ما را به عنوان پشتیبانی کننده ابراهیمی قرار داده بودند و وظیفه داشتیم منابع تحقیقاتی ایشان را تامین کنیم. حدود یک سال نادر ابراهیمی در مقاطع مختلف از ما کتاب می خواست و کتاب و منبع فراهم می کردیم و به ایشان می دادیم و هفته بعد کتاب ها را تحویل می داد و کتاب های تازه می خواست و بعد از یک سال گفتند که من حالا می توانم در رابطه با زندگی امام (ره) قلم بزنم و ایشان کسی است که در صحنه های انقلاب حضور داشته است و شاهد و ناظر حوادث پیرامونی بوده و این گونه نبوده است که با موضوع ناآشنا باشد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد همانطور که متصدیان امر فرهنگی این وظیفه را دارند که از آثار هنری که قرار است در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تولید شود، پشتیبانی و حمایت کنند و به طور مثال در حوزه فیلم شهرک سینمایی تولید می کنند. در حوزه ادبیات نیز نویسنده اگر قرار باشد خود تحقیق کند و از منابع گسترده و در عین حال پراکنده استفاده کند زمان و هزینه زیادی را از او خواهد گرفت و این هیچ تناسبی با رقمی که به نویسنده برای تدوین می دهند ندارد.

فخرزاده با بیان این که در دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری در کنار ثبت و ضبط خاطرات قرار است آرشیوی هم تولید شود تا نویسندگان و محققان را پشتیبانی کند، اظهار کرد: خوشبختانه در این زمینه گام های خوبی برداشته شده است. کتابخانه تخصصی با گنجایش 5 هزار جلد و عنوان کتاب در حوزه انقلاب در حوزه هنری شکل گرفته است که می تواند بهترین پشتیبانی برای محققان باشد. ضمن این که کارشناسان در کتابخانه سرویس های لازم را می توانند ارائه دهند و فهرست موضوعی و اعلام از کتاب ها نیز تهیه شده است.

وی همچنین گفت: علاوه بر کتابخانه طرحی در دست اجرا بود که موقتا به دلیل مشکلاتی که به وجود آمد متوقف شد. قصد دفتر این بود که آرشیوی از اطلاعات در رابطه با افراد مرتبط با موضوع انقلاب تهیه کند و این افراد لزوما افراد مثبت انقلاب نبودند و می خواستیم شاه هم پرونده داشته باشد و امام خمینی (ره) هم پرونده داشته باشد و منابع هم در اختیار پژوهشگران قرار گیرد. البته جمع آوری منابع صورت گرفته و بیش از دو میلیون فیش از پانصد نشریه و هزاران جلد کتاب و اسناد و مدارک تهیه شده است و درباره هر شخصیتی که ممکن است در داستان انقلاب به آن برسیم می توان به این پرونده ها و فیش ها مراجعه کرد.

مدیر دفتر تاریخ شفاهی با بیان این که دو مقطع روزشمار در این دفتر تولید شده است، اظهار کرد: یک مقطع 40 تا 44، و مقطع 56 تا 57 را کار کرده ایم. اطلاعات اصلی شان چاپ شده است و در حد توان و داشته هایمان سعی می کنیم داشته هایمان را با نویسنده ها در میان بگذاریم و با این ارتباط به تولیدات خوبی در عرصه ادبیات انقلاب اسلامی برسیم.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس