پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشور:
تاریخ : 17/اسفند/1393 - 14:58 کد خبر : 45105

واحدهای صنفی پس از پنج بار تخلف شش ماه تعطیل می شوند

بسیج پرس - رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشور با بیان اینکه واحدهای صنفی پس از پنج بار تخلف به مدت شش ماه تعطیل می شوند، گفت: از ابتدای امسال تا کنون 590 هزار ورودی پرونده های نظارتی داشتیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش 27 درصدی مواجه بودیم.


واحدهای صنفی پس از پنج بار تخلف شش ماه تعطیل می شوند

به گزارش بسیج پرس؛ علی مژدهی، رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشور با بیان اینکه سازمان تعزیرات حکومتی در رابطه با بحث کنترل و نظارت بر بازار وظیفه رسیدگی، صدور حکم و اجرای احکام را برعهده دارد، افزود: قانونگذار در ماده 19 آیین نامه سازمان تعزیرات حکومتی این اختیار را داده است که روسای تعزیرات حکومتی می توانند برخی شعب سازمان تعزیرات حکومتی را برای گشت سیار در سطح بازار اختصاص دهند.

وی با اشاره به آمار گشت های سیار این سازمان گفت: تعداد گشت های سیار ما در سطح کشور در 11 ماه گذشته 230 هزار مورد بود.

مژدهی افزود: همکاران ما بصورت ویژه در سطح بازار حضور پیدا می کنند و اگر تخلفی را در محل مشاهده کنند با همراهی بازرسان اتحادیه های اصناف و سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در همان جا به تخلف رسیدگی و حکم را اجرا می کنند.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشور درمورد شدیدترین حکم در پرونده های تعزیرات حکومتی گفت: این موضوع بستگی به نوع تخلف دارد و اگر گران فروشی مرتبه اول اتفاق بیافتد میزان جریمه دو برابر میزان تخلف گران فروش خواهد بود.

مژدهی ادامه داد: اگر مرتبه دوم باشد چهار برابر و اگر مرتبه سوم باشد شش برابر میزان تخلف جریمه و به مدت دو هفته پارچه یا تابلو در محل کسب نصب می شود و اگر در مرتبه چهارم باشد هشت برابر و اگر در مرتبه پنجم اتفاق بیافتد بر اساس قانون نظام صنفی تا 10 برابر میزان تخلف جریمه و دو ماه پارچه نصب و شش ماه پروانه کسب تعلیق و شش ماه هم مغازه تعطیل می شود.

مژدهی با بیان اینکه همه باید نسبت به قانون و آنچه که قانونگذار وضع می کند پایبند باشیم، گفت: قانون فعلی، اصلاحیه قانون نظام صنفی در سال 92 است و این مجازات ها نسبت به مجازاتهای قبلی تشدید شده و مجازات های قانون قبلی نسبت به مجازات های فعلی خفیف تر بود و ما عمل به قانون می کنیم.

وی ادامه داد: ایرادی که در زمینه جرایم و مجازات مشاهده می شود این است که در قانون نظام صنفی، جریمه هایی که بیش از سه میلیون ریال است به صورت هیاتی رسیدگی می شود، یعنی اتحادیه صنفی یک نماینده، سازمان صنعت، معدن و تجارت یک نماینده و سازمان تعزیرات حکومتی هم یک نماینده دارد و رأی صادره با اکثریت دو نفر قابل اجراست.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشور با اشاره به آمارهای تعزیرات گفت: آمارها نشان می دهد که تعداد پرونده های مختومه تعزیراتی از 812 هزار پرونده در 11 ماه پارسال به 620 هزار پرونده در 11 ماهه امسال رسیده یعنی 24 درصد کاهش داشت.

وی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی به جز در زمان های حضور در گشت سیار، در تشکیل پرونده مداخله ندارد و سازمان حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان یا اتحادیه ها و اصناف پرونده تشکیل می دهند.

مژدهی درخصوص دوگانگی ایجاد شده در تنظیم بازار و ایجاد مشکلات گفت: تا پارسال همه این نظارت ها بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما در عمل در بحث تامین برخی کالاها به ویژه کالاهایی که مربوط به وزارت جهاد کشاورزی بود مشکلاتی وجود داشت و هماهنگی های لازم ایجاد نمی شد و برای اینکه این مشکلات کمتر شود، نظارت بر تولیدات کشاورزی را به وزارت جهاد کشاورزی محول کردند.

وی خاطرنشان کرد: همه چیز را نمی توان در بحث نظارت خلاصه کرد، چون بحث تولید و عرضه حلقه هایی هستند که باید بر آنها همزمان نظارت شود.

مژدهی یکی از مشکلات اساسی را بحث نظام توزیع عنوان کرد و افزود: شاید نظارت لازم بر توزیع وجود ندارد و دلال ها قیمت ها را بالا می برند.

وی در پایان  تاکید کرد: عرضه و تقاضا و مصرف را باید در کنار هم ببینیم.

انتهای پیام //


انتهای پیام//
منبع : ایرنا

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس