پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
در اختتامیه کنگره ملی شهدای دانشجو مطرح شد
تاریخ : 16/اسفند/1393 - 09:40 کد خبر : 44972

شهدای دانشجو در سه سنگر علم، نفس و حماسه جنگیدند

بسیج پرس - سرپرست دانشگاه تهران در اختتامیه کنگره ملی شهدای دانشجو که هم اکنون در حال برگزاری است، گفت: شهیدان میان علم و عقلانیت و حماسه پیوند زدند و در تشابه میان علم و شهادت همین بس که هر دو هویت بخش و معرفت آورند.


شهدای دانشجو در سه سنگر علم، نفس و حماسه جنگیدند

به گزارش بسیج پرس؛ اختتامیه کنگره ملی شهدای دانشجو از صبح امروز با حضور دانشجویان، خانواده‌های شهدای دانشجوی سراسر کشور و خانواده شهید «جهاد مغنیه» در تالار علامه امینی دانشگاه تهران در حال برگزاری است.

در این مراسم وزیر علوم، وزیر بهداشت، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس دانشگاه آزاد، رئیس سازمان بسیج دانشجویی و جمعی از رؤسای دانشگاه‌ها، محمدودود حیدری، سردار نقدی، حجت الاسلام محمدیان (مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌ها) فرهادی (وزیر علوم) و قاضی زاده هاشمی (وزیربهداشت) حضور خواهند داشت.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را امیر حسین مدرس بر عهده داشت، متن پیام حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ کنگره‌ شهدای‌ دانشجو، که در سال ۱۳۸۱ صادر شده است قرائت شد. متن این پیام به شرح زیر است:

« بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم

‌شهادت‌ بدین‌ معنا است‌ که‌ یک‌ انسان‌ برترین‌ و محبوبترین‌ سرمایه‌ی‌ دنیوی‌ خویش‌ را نثار آرمانی‌ سازد که‌ معتقد است‌ زنده‌ ماندن‌ و بارور شدن‌ آن‌، به‌ سود بشریت‌ است‌ و این‌ یکی‌ از زیباترین‌ ارزش‌های‌ انسانی‌ است‌. و آنگاه‌ که‌ آرمان‌ مطلوب‌ او الهی‌ و آرزوی‌ همه‌ی‌ پیامبران‌ خدا است‌، این‌ ارزش‌، در صدر همه‌ی‌ نیکی‌های‌ بشری‌ قرار می‌گیرد و در هیچ‌ ترازوی‌ مادی‌ نمی‌گنجد. پذیرش‌ این‌ تفکر همان‌ عامل‌ خیره‌ کننده‌ای‌ است‌ که‌ به‌ مجاهدان‌ راه‌ حقیقت‌، نیرویی‌ برای‌ باطل‌ ساختن‌ همه‌ی‌ محاسبات‌ جبهه‌ی‌ خصم‌ می‌بخشد و چنانکه‌ به‌ تجربه‌ دانسته‌ شده‌ است‌، دشمن‌ حقیقت‌ را دچار بن‌بست‌ و عجز و حیرت‌ می‌سازد.هنگامی‌ که‌ بنام‌ دانشجوی‌ شهید می‌رسیم‌، این‌ یقین‌ در ما پدید می‌آید که‌ پذیرش‌ شهادت‌ و اقدام‌ به‌ جهادی‌ که‌ بدان‌ منتهی‌ شده‌، از سر خود آگاهی‌ و با اراده‌ی‌ روشن‌بینانه‌ بوده‌ است‌، و این‌ ارزش‌ عمل‌ را مضاعف‌ می‌کند و بدین‌ دلیل‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ شهید که‌ در شمار سرآمدان‌ ایمان‌ و ایثار آگاهانه‌ بوده‌اند ستارگان‌ همیشه‌ درخشانی‌ هستند که‌ هر جویای‌ حقیقت‌ می‌تواند راه‌ خویش‌ را با آنان‌ بیابد.

 امروز دشمنان‌ کمین‌ گرفته‌ی‌ نظام‌ اسلامی‌ ما با شیوه‌های‌ گوناگون‌ برآنند که‌ رونق‌ جهاد و شهادت‌ را در چشم‌ مردم‌ ما بخصوص‌ جوانان‌ و بویژه‌ دانشجویان‌ بشکنند، و این‌ برای‌ کسانی‌ که‌ عادت‌ کرده‌اند با راحت‌طلبی‌ و تغذیه‌ از ذخیره‌ی‌ شرف‌ و شجاعت‌ و غیرت‌ مجاهدان‌ سرافراز، زندگی‌ را بگذرانند بسی‌ مطبوع‌ و دلنشین‌ است‌، پس‌ آنان‌ نیز دانسته‌ یا نادانسته‌ به‌ این‌ خط مشی‌ خصمانه‌ کمک‌ می‌کنند. توصیه‌ی‌ این‌ جانب‌ به‌ شما دانشجویان‌ عزیز و همه‌ی‌ جوانان‌ عزیز این‌ کشور آن‌ است‌ که‌ این‌ عامل‌ قدرت‌ ملی‌ و شاخص‌ ایمان‌ خالصانه‌ را از دست‌ ندهید و آنرا بزرگ‌ بشمارید. شهیدان‌ سرافراز خود را تجلیل‌ و تقدیس‌ کنید، آخرین‌ وصایای‌ آنان‌ را که‌ غالبا رشحاتی‌ از فیض‌ و هدایت‌ الهی‌ است‌ با چشم‌ تدبر بخوانید. ابزار قدرت‌ خود را از دست‌ ندهید آنرا بکار بیاندازید و به‌ کمک‌ و حمایت‌ الهی‌ امیدوار باشید.

 والسلام‌ علیکم‌ و رحمه‌ الله‌

 سیدعلی‌ خامنه‌ای‌

 ۱۳۸۱/۱۰/۱۵»

پس از قرائت متن پیام رهبر معظم انقلاب کلیپ دیدار مقام معظم رهبری با دست اندکاران کنگره شهدای تربیتی کشور نمایش داده شد.

مشروح صحبت‌های ایشان که در دیدار با اعضای کنگره‌ی ملّی شهدای دانشجو، کنگره‌ی بزرگداشت شهدای هنرمند و کنگره‌ی شهدای تئاتر مطرح شده را در اینجا بخوانید.

در ادامه این مراسم نیلی احمدآبادی سرپرست دانشگاه تهران گفت: بزرگداشت شهدا تنها بزرگداشت یاد و خاطره آنها نیست بلکه بزرگداشت یک فرهنگ است.

وی در مراسم اختتامیه کنگره شهدای دانشجو گفت: دانشگاه تهران به عنوان بزرگترین دانشگاه کشور شهدای زیادی را تقدیم انقلاب و کشور کرد. در جای جای دانشگاه تهران یاد و خاطره شهدا را می بینیم.

فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دیگر سخنرانان این مراسم با بیان این که شهید با خون خود راه‌بندان راه کمال را باز می‌کند گفت: شهدای دانشجو در سه سنگر علم، نفس و حماسه جنگیدند و آنها را فتح کردند.

وی افزود: قدرت شهید بالاتر از قدرت قدم ها و قلم ها است و هر وقت قدرت قلم و قدم ناتوان می شود شهید وارد میدان می شود.

فرهادی با اشاره به این که شهیدان میان علم و عقلانیت و حماسه پیوند زدند اظهار داشت: در تشابه میان علم و شهادت همین بس که هر دو هویت بخش و معرفت آورند.

وی با بیان این که شهدا نیاز به معرفی ندارند عنوان کرد: شهادت تزریق خون است بر پیکر اجتماع؛ خون شهید هیچگاه هدر نمی‌رود.

فرهادی در پایان گفت: وظیفه دینی ما حکم می کند پاسدار راه و آرمان های شهدا باشیم.

از دیگر برنامه های این مراسم تجلیل از خانواده های معظم شهدا بود که درآغاز بخش نخست تقدیر از خانواده شهدا با حضور طاها هاشمی، سید ضیا هاشمی، محمد فرهادی و ودود حیدری تقدیر شد.

محمد ودود حیدری مسئول سازمان بسیج دانشجویی نیز در این مراسم با اشاره به این که کنگره ملی شهدای دانشجو که سابقه دیرینه دارد اظهار داشت: بیش از ۱۰۰ شهید دانشجو شناسایی شده که جزو فرماندهان و تاثیرگذاران جنگ بودند.

وی گفت: کارهای مطالعاتی این کنگره از سال 92 شروع و شوراهای مرکزی و استانی و کشوری شکل گرفت و این اتفاق رقم خورد و این مهم محور وحدت و یکپارچگی آموزش عالی شد.

ودود حیدری گفت: ۴۹۲۹ شهید دانشجو به واسطه این کنگره شناسایی شده‌اند.

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت از دیگر سخنرانان این مراسم با بیان این که افتخار می‌کنیم که در یکی از زیباترین و نورانی‌ترین مراسماتی که در دانشگاه برگزار می‌شود حضور داریم اظهار داشت: برادران و خواهران ما بر عهدشان پایدار بودند و جانشان را فدای کشور کردند.

وی گفت: افتخار می‌کنیم که در یکی از زیباترین و نورانی‌ترین مراسمی که در دانشگاه برگزار می‌شود حضور داریم.

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: خوشحالیم از اینکه این همدلی همراهی و وحدت بین تشکل ها و مدیریت دانشگاه ها ایجاد شده است البته ممکن است گاهی سلیقه‌ها متفاوت باشد.

وی این کنگره را متعلق به شهدای دانشجو عنوان کرد و گفت: شاید بتوان در طول سال به نوعی دیگر آن را برگزار کرد که فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه و دانشگاه نهادینه شود.

قاضی زاده هاشمی با بیان این حیف است که ما به سادگی و راحتی چشم جوانان کشور را به این همه داشته و ارزش باز نکنیم گفت: بسیاری از کشورها درباره تاریخ از هیچ چیز، همه چیز درست کرده‌اند. حال ببنید ما در حوزه و دانشگاه چند موزه داریم.

وی ادامه داد: همان طور که رهبری فرمودند حرکت در این مسیر ادامه راه شهداست. برگزاری چنین مراسمی با ارزش است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به این که شهادت بالاترین مدال و افتخاری است که به یک خانواده داده می‌شود گفت: حتما باید این فرهنگ را بین دانشجویان و جامعه گسترش دهیم. اکثر شهدایی که در محاصره دوم سوسنگرد به شهادت رسیدند دانشجو بودند، برجسته ترین فرماندهان جنگ دانشجویان دانشگاه های مختلف بودند، حال چقدر توانسته‌ایم آنها و رفتار ایشان را به جامعه بشناسانیم؟ شهدای دانشجو مانند سایر دانشجویان بودند، ولی نقطه تمایز آنها دین داری و التزام به ولایت بود.

در ادامه مراسم بخش دوم تقدیر از خانواده شهدا صورت گرفت که در آن از خانواده‌های شهیدان سعید آرام، مهدی زین الدین، محمدعلی حق وردی، ایرج فیروزی، طیبه زمانی، سیدمحمدحسین علم الهدی با حضور قاضی‌زاده هاشمی، نیلی، فراهانی، معاون فرهنگی وزارت بهداشت، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تجلیل شد.

هم چنین بخش هایی از فیلم «هور در آتش» نمایش داده شد و مهدی فقیه با حضور روی صحنه دیالوگ‌هایی از فیلم هور در آتش را برای حضار قرائت کرد.

حجت الاسلام محمدیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نیز در این مراسم با بیان این که قبل از چیزی وظیفه خود می دانم از دست اندرکاران این کنگره تشکر کنم گفت: امسال فضای دانشگاه بیش از گذشته معطر به یاد و خاطره شهدا شد.

وی با بیان این که تجلیل از شهیدان اگر منجر به عبرت گرفتن باشد بسیار ارزشمند است گفت: تجلیل از شهدا کار خوبی است. شهیدان چراغی هستند که برای آینده بیشتر نیاز داریم از آین چراغ ها استفاده کنیم.

حجت الاسلام محمدیان گفت: شهدا سعی کردند در وصیت نامه‌هایشان مهم ترین نکات را بنویسند. مراجعه به وصیت‌نامه‌ها می‌تواند برای معرفی درست شهدا راهگشا باشد. چند نکته همیشه در وصیت نامه شهدا تکرار شده که یکی از نکات این است که این راه را آگاهانه انتخاب کردند. یعنی آنها هم می دانستند زندگی چقدر شیرین است و به همه تعلفاتی که ما با آنها زندگی می کنیم آگاه بودند، ولی گفتند ما جوهر بزرگ تری را پیدا کردیم.

وی گفت: بسیاری از شهدا نوشتند فقط با یک لشکر بعثی روبه رو نیستیم بلکه جنگ جنگ گفتمان روح الله است که گفتمان تمدن غربی را به چالش کشیده است.

حجت الاسلام محمدیان با بیان این که آن روز جهان استکبار فکر می‌کرد با جنگ سخت می‌توان انقلاب را زمین گیر کرد ولی نشد گفت: دشمنان می‌گویند همه گزینه ها روی میز است ولی خودشان هم می داند جسارت گزینه نظامی را ندارند و اگر جراتش را داشتند نیازی به لاف زدن نداشتند.

وی با بیان این که دفاع مقدس کشورمان را بیمه کرد ولی دشمن همواره دشمن است اظهار داشت: نباید حتی به ذهنمان هم خطور کند شهدا مرده‌اند. آنها امروز ما را نظاره می کنند که با راه روح الله چه می کنیم.

حجت الاسلام محمدیان در پایان گفت: فکر می کنم اگر امروز شهدا بودند همگی با همان قوتی که آن  جملات را آن روز درباره امام می گفتند و خود را فدایی امام می دانستند، امروز از گفتمان رهبری درباره ایستادگی در مقابل زیاده خواهی جهان استکبار حمایت می کردند و نمی گذاشتند کمترین نرمشی انجام شود.

در ادامه مراسم بخش سوم تقدیر از خانواده شهدا برگزار شد که در آن محمدیان، اقبال شاکری از خانواده‌های شهیدان علی عباس حسین پور، حبیب الله افتخاریان، سیدحسین حسینی، حسن دانشمند، رضا ساکی، حسین بخشنده، حسین خوشنویسان و محمدحسن قدوسی تقدیر کردند.

همچنین نماهنگ «شهدا» با صدای میثم مطیعی پخش شد.

طاها هاشمی نیز در ادامه این کنگره با بیان این که بیش از ده هزار دانشجوی دانشگاه آزاد از خانواده‌های شهدا و ایثارگران هستند گفت: به همه واحدها اعلام کردیم از خانواده شهدا و ایثارگران و دانشجوهای که خانواده این قشر هستند تجلیل شود.

وی افزود: همین جا چون در ایام فاطمیه هستیم به فاطمه زهرا که مادر همه جهانیان است درود می فرستیم. وظیفه همه ما این است که شهدا که از همه اقوام و نحله ها بودند باید آنها را حفظ کنیم.

در ادامه مراسم اختتامیه کنگره ملی شهدای دانشجو از منتخبین فراخوان مقالات علمی و فرهنگی با حضور محمدودود حیدری، عمادی، هاشمی دانا و سرتیپ روشن تجلیل شد.

هم چنین زهیری نماینده حزب الله به نمایندگی از خانواده شهیدان «مغنیه» روی سن رفت و مورد تقدیر قرار گرفت.

در این مراسم از تمبر یادبود کنجره ملی شهدای دانشجو با حضور سردار نقدی رونمایی شد.

ادامه دارد...


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس