پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
تاریخ : 14/اسفند/1393 - 08:24 کد خبر : 44907

درباره کتاب «اقتصاد سیاست فرهنگی»

بسیج پرس - هدف این کتاب پر کردن خلاء موجود در ادبیات سیاست فرهنگی از طریق تجزیه و تحلیل فرایند سیاست گذاری فرهنگی از منظر کلان اقتصادی است.


درباره کتاب «اقتصاد سیاست فرهنگی»

به گزارش بسیج پرس؛ کتاب «اقتصاد سیاست فرهنگی» نوشته دیوید تراسبی با ترجمه سوسن علایی در سال 1393 از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است. کتاب به بررسی سیاست گذاری فرهنگی به عنوان یک بخش مهم در تدوین سیاست های دولتی در دو سطح ملی و بین المللی در حال ظهور می پردازد. کتاب ابعادی از سیاست فرهنگی که در حال حاضر در دستور کار سیاست دولت ها قرار گرفته است را بررسی می کند. مواردی که می توان آن ها را در دسته بندی های گوناگون مشخص کرد.

نویسنده با همین رویکرد به بحث در باب توجه علمی فزاینده در زمینه سیاست فرهنگی در بسیاری از کشورها می پردازد. او بخش اعظم این توجه را ناشی از روش بنیادین مطالعات فرهنگی می داند و وجود چندین جریان دیگر در دو سطح نظری و تجربی در زمینه مطالعات سیاست فرهنگی را در کمک به توسعه این حوزه موثر معرفی می کند.

هدف این کتاب پر کردن خلاء موجود در ادبیات سیاست فرهنگی از طریق تجزیه و تحلیل فرایند سیاست گذاری فرهنگی از منظر کلان اقتصادی است. این عمل دارای ابعاد نظری و اقتصادی است. در وهله نخست لازم است تا مبانی نظری رویکرد اقتصادی به تجزیه و تحلیل سیاست فرهنگی مشخص شود. بنابراین در کل کتاب، نظریه اقتصادی و روش های تجزیه و تحلیل مناسب مورد بحث قرار گرفته و به عنوان مبنایی برای تمرکز بر کاربردهای یک سیاست خاص مورد بررسی قرار گرفته است. اما در سطح عملی، باید نشان داده شود که سیاست فرهنگی چگونه در حوزه های بسیار خاصی که در آن ها اجرا می شود، شکل می گیرد – هنر، میراث فرهنگی، صنایع فرهنگی، توسعه منطقه ای، قانون حق تکثیر، تجارت بین الملل و غیره.

کتاب به نوشته نویسنده آن با دو گروه از مخاطبان رو به رو است. نخست، تحلیلگران سیاست و پژوهشگران علاقه مند به مدل اقتصادی فرایند سیاست گذاری فرهنگی که به لحاظ نظری جامع و به لحاظ تحلیلی کارآمد است و دوم سیاست گذارانی که خود به مسائل روزمره مدیریت نقش دولت در ارتباط با هنر و فرهنگ در اقتصاد بازار معاصر می پردازند.

این کتاب به بخش های مختلف تقسیم نشده است، هر چند که سه فصل نخست و فصل پایانی، عمدتا جدا از سایر مطالب کتاب هستند. زیرا در این فصول به یک ارزیابی جامع از وضعیت جاری سیاست هنگی و نحوه نحوه تفسیر سیاست فرهنگی به عنوان بخشی از فرایندهای گسترده تر ارائه سیاست ها توسط دولت ها در دنیای مدرن پرداخته شده است.

بخش اعظم این کتاب – فصول 4 تا 14 – به حوزه های خاص سیاست گذاری فرهنگی مانند هنرها، صنایع فرهنگی، میراث فرهنگی، موضوعات شهری، گردشگری، ابعاد بین المللی، تنوع فرهنگی، آموزش و پرورش، توسعه، مالکیت معنوی و آمار فرهنگی می پردازد. کتاب «اقتصاد سیاست فرهنگی» در برخی ابعاد، ادامه اثر قبلی تراسبی با نام «اقتصاد و فرهنگ» است و به نوعی برخی از نظرات محوری ارائه شده در آن کتاب را تکمیل کرده است.

در این کتاب یک رویکرد اقتصادی به سیاست فرهنگی بررسی شده است که لزوما باید به ارزش اقتصادی و نیز ارزش فرهنگی موجود در فرایندهای سیاست مطالعه شده توجه کند. کتاب در 445 صفحه و 15 فصل به توصیف مباحثی همچون: معرفی کالاها و خدمات فرهنگی، ارزش گذاری فرهنگی، فرایند سیاست گذاری فرهنگی، سیاست هنری، صنایع فرهنگی، میراث فرهنگی، نقش فرهنگ در توسعة شهری و منطقه ای،گردشگری، نقش فرهنگ در توسعة اقتصادی و اقتصاد بین الملل، تنوع فرهنگی، آموزش هنر، مالکیت معنوی و آمار فرهنگی پرداخته است. بدین ترتیب این کتاب علاوه بر طرح نظریات بدیع در زمینه سیاست های فرهنگی، از نظر بیان اصول و مبانی مبحث اقتصاد فرهنگ از انتظام و جامعیت بارزی برخوردار است. از این روی مطالعه این کتاب می تواند توجه همة علاقه مندان به اقتصاد و سیاست فرهنگی را جلب نماید و منبع ارزشمندی برای دروس اقتصاد فرهنگ باشد.

دیوید تراسبی، استاد برجسته دپارتمان اقتصاد دانشگاه مکواری، به عنوان اقتصاددانی متخصص و علاقه مند به اقتصاد فرهنگ و هنر، شهرتی جهانی یافته است. وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه سیدنی و مدرک دکترای اقتصاد را از دانشکده اقتصاد لندن گرفته و در سال 2008 به عنوان عضو ممتاز انجمن اقتصاد فرهنگ بین الملل انتخاب شده است.

تراسبی به موضوعاتی چون نقش فرهنگ در توسعه اقتصادی، وضعیت اقتصادی هنرمندان، اقتصاد هنرهای نمایشی، صنایع خلاق، اقتصاد میراث فرهنگی و رابطه سیاست های فرهنگی و اقتصادی، همچنین اقتصاد آموزش و پرورش و اقتصاد محیط زیست علاقه مند است و چند جلد کتاب و مقالات متعددی در این زمینه ها در نشریات مختلف به چاپ رسانده است.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس