پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
دبیر هفتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر:
تاریخ : 13/اسفند/1393 - 10:30 کد خبر : 44839

دبیرخانه دائمی جشنواره هنرهای تجسمی دایر شود

بسیج پرس - دبیر هفتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر گفت: اگر بخواهیم حوزه هنرهای تجسمی را در مقام ارزیابی قرار دهیم، باید یک فعالیت مستمر داشته باشیم که این امر دبیرخانه پویا در طول سال را می‌طلبد.


دبیرخانه دائمی جشنواره هنرهای تجسمی دایر شود

به گزارش بسیج پرس؛ آیین اختتامیه هفتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر شب گذشته با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید ملانوروزی مدیر دفتر هنرهای تجسمی، مجتبی آقایی دبیر هفتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر و جمعی از هنرمندان پیشکسوت رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی در تالار وحدت برگزار شد.

دبیرخانه دائمی جشنواره هنرهای تجسمی دایر شود

مجتبی آقایی دبیر هفتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در این مراسم اظهار داشت: جامعه تجسمی قدمت دیرینه‌ای در طول تاریخ داشته و همواره جایگاه ویژه‌ای در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی داشته‌اند.

وی ادامه داد: شش دوره از این جشنواره‌ با سمت‌وسوهای مختلف طی شد و هفتمین جشنواره از صورت رقابتی فاصله گرفت و به صورت دعوتی برگزار شد.

آقایی افزود: اگر بخواهیم حوزه هنرهای تجسمی را در مقام ارزیابی قرار دهیم، باید یک فعالیت مستمر داشته باشیم که این امر دبیرخانه پویا در طول سال را می‌طلبد.

در عرصه بین‌المللی به نتایج خوبی دست یافتیم

مجید ملانوروزی مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: سال گذشته قول دادیم بدنه حرفه‌ای هنرهای تجسمی را با جشنواره فجر آشتی دهیم و امیدوارم این امکان و شرایط فراهم آمده باشد.

وی با اشاره به برگزاری این جشنواره به صورت غیر رقابتی، گفت: انتقاداتی نسبت به غیر رقابتی بودن جشنواره بوده، این انتقادات را می‌پذیریم و سعی داریم که در آینده جشنواره‌های دانشجویی با همکاری وزارت علوم برگزار کنیم.

ملانوروزی ضمن تأکید بر اهمیت حضور هنرهای تجسمی در عرصه‌های بین‌المللی، بیان داشت: در این خصوص به نتایج خوبی دست یافتیم که برپایی نمایشگاه‌هایی در فرانسه، ایتالیا و موزه هنرهای شرقی روم از جمله این برنامه‌‌هاست.

هنرهای تجسمی باید معرف هویت ایرانی باشد

در ادامه این مراسم، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: جشنواره امسال با همه مشکلاتی که برای برگزاری آن داشتیم، به خوبی انجام شد و به پایان رسید. حتی امکاناتی برای این مجموعه فراهم شد که می‌توان به حضور بزرگان هنرهای تجسمی اشاره کرد.

وی ادامه داد: حوزه هنرهای تجسمی به دلیل دیدگاه‌ها و گرایشات‌ بسیار زیاد، مهم است. از طرفی هم این امکان را فراهم می‌کند که مجموعه‌ای از فعالیت‌ها برای آن تعریف کنند.

مرادخانی یادآور شد: در این جشنواره شاهد حضور فعالان هنر بودیم که یکی از دلایل این موضوع، می‌تواند نتیجه همدلی بین مدیران بخش‌های مختلف در حوزه دولتی و دیگر بخش‌های هنرهای تجسمی باشد.

وی افزود: سیاست واگذاری این فعالیت‌ها به انجمن‌ها، می‌تواند سیاست موفقی باشد؛ ضمن اینکه تقاضا دارم هنرمندان نظرات خود را در این باره بیان کنند.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع اقتصاد هنر، گفت: بحث اقتصاد هنر در حوزه هنرهای تجسمی نسبت به هنرهای دیگر بالنده‌تر شده است. لذا باید فعالیت‌ها طوری باشد که هنرهای تجسمی در همه ابعاد جایگاه خود را پیدا کند. ضمن اینکه ما هنوز به لایه‌های دوم و سوم اقتصاد هنر نفوذ نکرده‌ایم و در لایه‌ اول باقی مانده‌ایم و باید بیشتر تلاش داشته باشیم.

وی افزود: هنرهای تجسمی به عنوان بخشی از هویت ما ایرانی‌ها است و لذا باید آن گونه که شایسته است، آن‌ها را معرفی کنیم. بعضی هنرها مثل هنر خوشنویسی هنر قدسی است چرا که بر اساس ارزش‌ها، باورها و تفکرات زیربنایی و اساسی ما شکل گرفته‌اند. هر چقدر در معرفی این هنرها به جهان تلاش بیشتری کنیم مسیر را با موفقیت بیشتری طی می‌کنیم.

مرادخانی اظهار داشت: اگر این جشنواره‌ها منجر به یک جریان‌سازی و حرکت اساسی در حوزه هنرهای تجسمی باشد، فعالیت موفقی بوده است. ضمن اینکه اگر این فعالیت‌ها تنها در جریان دفاتر و نهادها خلاصه شود، به مقصود نخواهیم رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: می‌خواهیم طی دوره‌های بعد به جای برگزار کننده و مجری، در جایگاه حامی برگزاری این جشنواره‌ها قرار بگیریم و جشنواره هنرهای تجسمی فجر در سال‌های آینده توسط یک یا چند انجمن هنری و با تشکیل یک دبیرخانه مشترک برگزار شود که در این صورت می‌توانند جشنواره‌های ملی و بین‌المللی برگزار کنند.

بخش دیگری از این مراسم با عنوان «یاد یاران» به هنرمندانی که در سال 93 درگذشتند، اختصاص داشت.

در این بخش فیلم یادبودی از این هنرمندان پخش شد که می‌توان از عبدالمجید حسینی‌راد، علی‌اکبر صابونچی‌راد، حسن حاضرمشار، علی‌اکبر زرین مهر، منوچهر درفشه، علیرضا نوروزی طلب و یوسف رضایی یاد کرد.

ضمن اینکه در این بخش از برنامه خانواده مرحوم «عبدالمجید حسینی‌راد» تجلیل شد.

تقدیر ویژه از میرهاشمی و خانواده شهید سنگی

همچنین تقدیر ویژه‌ای از سیدعباس میرهاشمی با عنوان دبیرکل چهار دوره جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر و خانواده شهید «رضا سنگی» به عنوان هنرمند خوشنویس کشورمان انجام گرفت.

تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی ایران

در این مراسم از عباس اخوین در رشته خوشنویسی، اردشیر مجرد تاکستانی در رشته نگارگری، مریم سالور در رشته سفال و سرامیک، غلامعلی لطیفی در رشته کاریکاتور، مهدی حسینی در رشته طراحی و نقاشی، ملک‌دادیار گروسیان در رشته مجسمه‌سازی، علی‌اکبر صادقی در رشته تصویرگری، سیف الله صمدیان در رشته عکاسی  و قباد شیوا در رشته گرافیک از جمله مفاخری بودند که از آنها تجلیل شد.

تجلیل از نهادها و متولیان هنرهای تجسمی

در ادامه این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف هم تجلیل شدند که در ادامه می‌آید؛

امیرعلی جوادیان در رشته عکاسی، رسول جلیلی در رشته سفال و سرامیک، رضا لواسانی در رشته مجسمه‌سازی، بیژن صیفوری در رشته گرافیک.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل به عنوان نهاد فعال برگزیده معرفی شد و جایزه به ناصر اسحاقی مدیر کل این اداره اهدا شد.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به عنوان انجمن برگزیده معرفی شد و علی رشیدی رئیس این انجمن جایزه را گرفت.

دوسالانه نقاشی دامون فر به عنوان رویداد منتخب معرفی شد که سیف‌الله پویاراد جایزه این رویداد را دریافت کرد.

خبرگزاری هنر ایران به عنوان خبرگزاری منتخب معرفی شد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رم به عنوان رایزن منتخب معرفی شد و جایزه به سیدمحمدحسین هاشمی اهدا شد.

اداره فرهنگ و تبلیغات بنیاد شهید و امور ایثارگران هم به عنوان سازمان منتخب اعلام شد و اسکندر یارنسب مدیرکل تبلیغات این بنیاد جایزه این بخش گرفت.

سازمان زیباسازی شهر تهران به عنوان سازمان منتخب معرفی شد.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران به عنوان حامی منتخب بود که محمدجواد شوشتری جایزه را گرفت.

مؤسسه فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر، ناشر منتخب در این جشنواره معرفی شد.

رونمایی از 9 جلد از مجموعه کتاب‌های هفتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر پایان بخش این مراسم بود.

این مراسم ساعت 19 در تالار وحدت آغاز شد و تا ساعت 21 ادامه داشت. این مراسم در پایان به دلیل تداخل با اجرای «نمایش آئینی غبار» با ناهماهنگی‌ مواجه شد.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : فارس

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس