پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
معاون وزیر بهداشت:
تاریخ : 12/اسفند/1393 - 15:06 کد خبر : 44800

کمبود نیروی انسانی و بیمارستان های فرسوده دو مشکل جدی نظام سلامت است

بسیج پرس - معاون درمان وزیر بهداشت، فرسوده بودن بیمارستان ها را یکی از مشکلات نظام سلامت خواند و گفت: کمبود نیروی انسانی مهم ترین چالش اجرای طرح تحول سلامت است.


کمبود نیروی انسانی و بیمارستان های فرسوده دو مشکل جدی نظام سلامت است

به گزارش بسیج پرس؛ محمد آقاجانی، معاون درمان وزیر بهداشت در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در جمع خبرنگاران پیرامون کمبود نیروی انسانی در بیمارستان های کشور اظهار داشت: هم اکنون در 80 هزار تخت بیمارستان دولتی فقط 80 هزار پرستار وجود دارد که این رقم از پایین ترین استانداردهای منطقه ای نیز کمتر است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش اورژانس پیش بیمارستانی نیز با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه هستیم بطوریکه یک تکنسین اورژانس در یک ماه تا 500 ساعت به ماموریت می رود که این مساله بار سنگینی را به آنان تحمیل می کند.

وی تصریح کرد: همچنین ساختار بیمارستان های کشور به شدت فرسوده است بطوریکه متوسط عمر بیمارستان ها در کشور 35 سال است و حتی بیمارستان های 100 ساله هم داریم و این بیمارستان ها باید حتما نوسازی شود درغیراینصورت باید منتظر صف های طولانی در اورژانس های کشور باشیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: در سال 94، برنامه هایی برای توسعه خدمات اورژانس داریم و طی سال آینده، چهار تا پنج هزار تخت به اورژانس کشور افزوده خواهد شد.

آقاجانی با اشاره به اختصاص 150 هزار میلیارد تومان برای تامین آمبولانس افزود: سه هزار آمبولانس در دو هزار پایگاه جاده ای و شهری مستقر است که بسیاری از این آمبولانس ها فرسوده هستند که امیدواریم در سال آینده نوسازی شوند.

برنامه ریزی برای اجرای هرچه بهتر طرح تحول سلامت در سال 94

معاون وزیر بهداشت گفت: برنامه ریزی برای اجرای هرچه بهتر طرح تحول نظام سلامت در سال 94 در دستور کار قرار گرفته است.

آقاجانی با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت از 15 اردیبهشت ماه امسال آغاز شده ،افزود: طرح پایش ، نظارت و ارزیابی طرح تحول سلامت بطور جهادی، ضربتی ،همه جانبه، ویژه و خاص از 25 بهمن ماه امسال آغاز شده و تا 25 اسفندماه جاری ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: طی اجرای طرح نظارتی ، 150 ارزیاب خبره به مدت 30 روز ، 560 بیمارستان تحت پوشش وزارت بهداشت را از جنبه 71 شاخص بررسی می کنند تا نقاط ضعف و قوت طرح تحول سلامت مشخص شود.

وی اضافه کرد: نتایج این ارزیابی و تجارب موفق در جشنواره سالگرد اجرای طرح تحول سلامت که در نیمه اول اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد، معرفی می شود.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: نتایج بازبینی طرح تحول سلامت در برنامه های سال 94 لحاظ خواهد شد تا هشت برنامه طرح تحول شامل کاهش پرداخت از جیب مردم، بیمه افراد فاقد بیمه، ترویج زایمان طبیعی، مقیم شدن متخصصان در بیمارستان های دولتی، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، ارتقای کیفیت ویزیت و هتلینگ ، ارتقای اورژانس هوایی و اصلاح تعرفه ها و نظارت بر آنها در سال آینده استمرار یابد.

کاهش هزینه های کمرشکن و فقرزای درمان

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه حفاظت مالی در برابر هزینه های درمانی ، مهم ترین هدف طرح تحول سلامت است ، گفت: طبق مطالعات مرکز ملی آمار ایران ، رقم ریالی پرداخت هزینه های درمانی از جیب مردم تا 15 درصد کاهش یافته که اتفاق بزرگی است.

آقاجانی افزود: همچنین دو شاخص هزینه های فقرزا و کمرشکن درمانی نیز طبق این مطالعات به نصف کاهش پیدا کرده است.

پیشنهاد منابع اعتباری جدید برای اجرای طرح تحول سلامت

معاون وزیر بهداشت گفت: تاکنون دو میلیارد ریال از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به بخش سلامت اختصاص داده شده که در مقایسه با درآمد 700 میلیارد دلاری اجرای این قانون طی یک دوره هشت ساله، بسیار کم است.

آقاجانی افزود: پایداری منابع اجرای طرح تحول سلامت ، مساله مهمی است که وزارت بهداشت آن را پیگیری می کند اما این امر به آن معنا نیست که بدون منابع می توان طرح را ادامه داد و استمرار منابع برای اجرای آن الزامی است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اعتبارات 10 درصد از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و یک درصد مالیات برارزش افزوده، وزارت بهداشت پیشنهادات دیگری را برای تامین منابع طرح تحول سلامت داشته و امیدواریم با پایداری منابع مالی طرح تحول سلامت در بودجه 94، این طرح را با جدیت ادامه دهیم.

روش پرداختی به شاغلان بیمارستانی ، مبتنی بر عملکرد است

معاون وزیر بهداشت گفت: طرح روش جدید مبتنی بر عملکرد برای پرداختی های شاغلان بیمارستانی به تازگی اجرایی شده است .

آقاجانی یادآور شد: پیش از این، پرستاران شرکتی و قراردادی و کارگران شرکتی بیمارستان ها در شمول این طرح قرار نداشتند اما اکنون از مزایای آن بهره مند شدند و بخش اورژانس به دلیل سختی کار ، بیشترین عایدی را از اجرای این طرح خواهد داشت.

وی تصریح کرد: استقرار برنامه پرداخت مبتنی بر عملکرد زمان خواهد برد زیرا پوست اندازی بزرگی در نظام پرداخت سلامت است.

تجهیز تمام بیمارستان های کشور به سیستم اتوماسیون اطلاعات بیمارستانی

معاون وزیر بهداشت از تجهیز تمام بیمارستان های کشور به سیستم اتوماسیون اطلاعات بیمارستانی خبر داد و گفت: قبل از اجرای طرح تحول سلامت فقط 40 بیمارستان به این سیستم مجهز بودند.

آقاجانی افزود: اکنون بیش از 540 بیمارستان کشور به این سیستم مجهز بوده و سازمان هیا بیمه گر باید شرایطی را فراهم کنند که اسناد دیجیتالی را از بیمارستان ها بپذیرند.

انتهای پیام //


انتهای پیام//
منبع : ایرنا

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس