پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
در نشست خبری نمایشگاه مستقل رسانه های کودک و نوجوان مطرح شد
تاریخ : 12/اسفند/1393 - 12:44 کد خبر : 44794

حضور 58 رسانه کودک و نوجوان در نمایشگاه زنگ تفریح

بسیج پرس - دبیر اجرایی نمایشگاه تخصصی رسانه های کودک و نوجوان گفت: 40 نشریه و سایت حوزه کودک و نوجوان در تهران و 18 نشریه از شهرستان ها در این نمایشگاه تخصصی رسانه های کودک و نوجوان حضور دارند.


حضور 58 رسانه کودک و نوجوان در نمایشگاه زنگ تفریح

به گزارش بسیج پرس؛ شکیب راد دبیر اجرایی نمایشگاه تخصصی رسانه های کودک و نوجوان و عضو موسس انجمن مدیران مطبوعات کودک و نوجوان در  نشست خبری نخستین نمایشگاه تخصصی رسانه های کودک و نوجوان با عنوان "زنگ تفریح" که صبح امروز در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد، با بیان این که این نمایشگاه با محوریت عرضه نشریات و حضور رسانه های کودک و نوجوان برگزار می شود، گفت: تلاش این است تا در این نمایشگاه تمام نشریات و رسانه های کودک و نوجوان حضور یابند، اما از آنجایی که این نمایشگاه کار اول انجمن مدیران مطبوعات کودک و نوجوان است، این اتفاق به صورت کامل نیفتاده است. با این حال نزدیک به 40 نشریه و سایت حوزه کودک و نوجوان در تهران و 18 نشریه از شهرستان ها در این نمایشگاه حضور دارند. با توجه به این که تعداد کل نشریات کودک و نوجوان در کشور 70 نشریه است، حضور 58 نشریه در نمایشگاه عدد قابل توجهی است.

وی اضافه کرد: در این نمایشگاه شاهد حضور دو دسته از نشریات کودک و نوجوان هستیم، نشریاتی که با محوریت کودک و نوجوان و در خصوص آنها است و نشریاتی که مخاطب آنها خود کودکان و نوجوانان هستند.

شکیب راد در خصوص بخش های جانبی در نظرگرفته شده برای این نمایشگاه گفت: این بخش ها شامل، رستوران بازی، پخش انیمیشن های جدید با دوبله زنده، تولید روزنامه دیواری توسط خود کودکان، بازی های پر کاربرد فکری، مهارتی و هوشی و همچنین برپایی نشست ها و کارگاه های تخصصی برای مربیان و والدین و کودکان می شود.

در ادامه این نشست مجتبی سادات مدیر مسئول مجلات نبات و نبات کوچولو و عضو موسس انجمن مدیران مطبوعات کودک و نوجوان با اشاره به این که برپایی نمایشگاه زنگ تفریح به عنوان اولین حرکت بعد از تشکیل انجمن مدیران مطبوعات کودک و نوجوان است، اظهار داشت: برای این که بتوانیم فضای جذابی را برای کودکان ایجاد کنیم تصمیم به برگزاری یک نمایشگاه مستقل برای آنها کرده ایم و در کنار آن حواشی متنوعی را در نظر گرفته ایم.

وی با بیان این که در حوزه مطبوعات کودک با پدیده عجیب گستردگی مخطبان روبرو هستیم گفت: ما در هر رده سنی نزدیک به 900 هزار نفر مخاطب داریم. این عدد نشان دهنده این است که از سن 3 تا 13- 16 سالگی با فضای چند میلیونی مخاطبان کودک و نوجوان روبرو هستیم در صورتی که تعداد نشریات این حوزه و جمع تیراژ آنها با این عدد فاصله معنا داری دارد.

نمایشگاه زنگ تفریح به دنبال تعامل جدی تر کودکان با نشریات است

سادات در خصوص  آسیب های موجود در حوزه مطبوعات کودک و نوجوان بیان کرد:یکی از آسیب های موجود در این حوزه این است که مطبوعات به دست مخاطبان خود که همان کودکان و نوجوانان هستند نمی رسد و به آنها ارائه نمی شود. تولید یک بحث است و دیده شدن آن موضوع دیگری است. این نمایشگاه برای این است تا کودکان و خانواده ها بیایند و تعاملی جدی تری میان آنها و مطبوعات و رسانه های آن ها رخ دهد.

وی با بیان این که اگر بخواهیم بیش از حد به کتاب و مدرسه بپردازیم و آموزش غیر مستقیم از طریق بازی را نادیده بگیریم ارتباط مهمی با کودک را از دست داده ایم گفت: در این نمایشگاه با کمک مجموعه سرچشمه این فرصت پدیده آمده است و با امکانات و فضای فوق العاده ای که این مجموعه در نظر گرفته است انتظار داریم تا به کودکان در ساعاتی که در این نمایشگاه حضور می یابند خوش بگذرد و تصوری که از مطبوعات و نشریات دارد فضای ذهنی جذابی باشد.

دوبله زنده انیمیشن های کودکان در نمایشگاه زنگ تفریح اجرا می شود

سادات ادامه داد: با توجه به امکانات  و فضای سالن سینمایی مجموعه ، فضایی را برای مسابقات و تئاتر و انیمیشن در نظر گرفته ایم و با تمهیداتی که اعلام خواهیم کرد قصد داریم دوبله انیمیشن هایی که کودکان آن ها را دوست دارند از طریق انیماتورهای ایرانی ایجاد شود و دوبلاژ بیست دقیقه ای را به صورت زنده در ابتدای پخش انیمیشن ها داشته باشیم.

وی گفت: کارگاه هایی را نیز در خصوص اولیا و کودکان در نظر گرفته ایم که در این زمینه گروه خانواده سرچشمه به همراه کانون پرورش فکری کودکان این نشست ها را برپا می کنند.

مدیر مسئول مجلات نبات و نبات کوچولو در پایان عنوان کرد: کار دیگری که در نمایشگاه زنگ تفریح دنبال می شود، حضور نشریاتی است که  سالانه به صورت منطقه ای پخش و منتشر می شوند، در این نمایشگاه فضای گسترده تری برای حضور آنها در نظر گرفته شده است.

در ادامه این نشست کاشفی مدیر نماشگاه زنگ تفریح و عضو هیئت موسس انجمن مدیران مطبوعات کودک و نوجوان با اشاره به این که مطبوعات کودکان و نوجوان در ایران پیشینه 120 ساله دارد، گفت: اولین نشریه  به اواخر دوره مطفرالدین شاه برمی گردد و سابقه طولانی دارد اما تا به امروز تشکل رسمی در حوزه مطبوعات کودک و نوجوان وجود نداشته است. در دوره پهلوی بیش از 100 نشریه کودک و نوجوان تاسیس و بعد از انقلاب نیز بیش از 400 نشریه منتشر شد، اما ضرورت و شرایط شکل گیری انجمن مطبوعات تا به امروز محقق نشد.

وی با بیان این که در دهه های قبل تلاش هایی برای این منظور صورت گرفته است خاطر نشان کرد: در دهه 70 این جانب در کنار حسن احمدی، حمید محمدی و دوستان دیگر جلساتی را برای راه اندازی مطبوعات داشتیم اما به هر دلیل موفق به راه اندازی آن نشدیم. در سال های 77 به بعد که انجمن نویسندگان کودک و نوجوان تشکیل شد بسیاری از روزنامه نگاران عضو آن شدند و حوزه انجمن مطبوعات با انجمن نویسندگان و تصویرگران کودک و نوجوان اگرچه بسیار نزدیک است اما آن چه که هنوز جای خالی آن حس می شود جای یک حوزه مطبوعاتی در این زمینه است تا سردبیران و مدیر مسئولان نشریات کودک و نوجوان برای بحث های کلان مدیریتی گرد هم حضور یابند.

انجمن مدیران مطبوعات کودک و نوجوان نیامده تا با هیچ انجمن دیگری رقابت کند

کاشفی با اشاره به این که تقریبا در آستانه نمایشگاه مطبوعات امسال در پاییز برای هماهنگی بهتر  جلسه ای در نمایشگاه با مدیران 20 نشریه کودک و نوجوان برگزار کردیم گفت: بعد از آن جلسه احساس شد که شرایط شکل گیری انجمن مدیران مطبوعات ایجاد شده است و از آن زمان به بعد جلسات ماهیانه و هفتگی به تعداد 15 جلسه اعضای موسس برگزار کردند و نمایندگانی از بیش از 30 نشریه در آن جلسات حضور داشته اند.

وی اضافه کرد: پیرو جلساتی که برگزار شد نهایتا تصمیم به شکل گیری یک انجمن مطبوعاتی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.  مجوز تاسیس این انجمن به صورت رسمی در اداره کل ارشاد در دست پیگیری است و وامید داریم هر چه زودتر مجوز رسمی آن نیز صادر شود و در ادامه مجمع عمومی آن پس از عضوگیری و شکل گیری رسمی هیئت مدیره کار خود را آغاز کند.

کاشفی با بیان این که این انجمن نیامده تا با هیچ انجمن دیگری رقابت و جا را تنگ کند بلکه تکمیل کننده کار است گفت: این انجمن برای کودک و درباره کودک است و تمام مطبوعات کاغذی و غیرکاغذی می توانند در آن فعالیت کنند.

وی در خصوص همایش مستقلی که با محوریت مطبوعات کودک و نوجوان برگزار می شود، بیان کرد: درباره مسائل مطبوعات کودک تا به حال همایش مستقلی برگزار نشده است. تاریخ برپایی همایش علمی در ایران به 30 سال پیش برمی گردد.اما سمینار مستقلی با موضوع بررسی مسائل کودک تا به امروز برگزار نشده است.

کاشفی افزود: امسال نمی توانیم همایشی که به صورت مطلوب در ذهن داریم را برگزار کنیم اما به عنوان پیش شماره و آغاز اولیه آن را برپا می کنیم و سال های بعد این کار با کیفیت بیشتری برگزار می شود.

وی گفت: فراخوان مقالات اعلام شده و زمان ارسال مقالات به همایش به پایان رسیده است و تعداد مقالات با وضعیت مطلوب فاصله دارد اما فراتر از مسئله مقالات رسیده قصد داریم از حضور کارشناسان این حوزه در این همایش استفاده کنیم. قصد داریم که از تعدادی فعالان و پیشکسوتان این حوزه در کنار این همایش تقدیر کنیم و به تمام 30 نشریه در کنار صورت جلسات انجمن این پیشنهاد شده که پیشکوستان مورد نظر خود را معرفی کنند و اتفاق نظر خوبی راجع به این افراد وجود دارد و امیداوریم تقدیر شایسته ای از آنان صورت بگیرد.

کاشفی با بیان این که سعی کردیم در این همایش نگاه کاربردی به حوزه مطبوعات کودک و نوجوان داشته باشیم گفت: ما با حوزه ای میان رشته ای روبرو هستیم، از سویی با نهادهایی دولتی مانند وزارت فرهنگ، بهزیستی و آموزش و پروش که متولی امر کودک و نوجوان هستتند روبرو هستیم و از طرفی با نهاد دانشگاه به عنوان نهاد رسمی حوزه خبرنگاری و نشریات روبروایم. از سمتی دیگر حضور مطبوعات کودک و نوجوان که پایه اصلی این همایش هستند و نهادهایی که در حوزه پخش و جذب آگهی ها فعالیت می کنند در این همایش می تواند مفید باشد.

وی گفت: سعی می کنیم به صورت نمونه اول و ابتدایی با گردهم آوردن تعدادی از فعالان و افراد مرتبط نقطه شروعی برای برگزاری همایش جدی تر و روش مند تر با موضوع کودک و نوجوان را در سال های بعد داشته باشیم.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس