پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد
تاریخ : 11/اسفند/1393 - 08:35 کد خبر : 44657

کمک ۳۰۰ میلیارد تومانی خیرین و نیکوکاران به مددجویان

بسیج پرس - معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به افزایش کمک‌های مردمی و خیرین و نیکوکاران به مددجویان بهزیستی گفت: در ۹ ماهه گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان در بخش مشارکت‌های مردمی جمع‌آوری شده است.


کمک ۳۰۰ میلیارد تومانی خیرین و نیکوکاران به مددجویان

به گزارش بسیج پرس؛ حجت‌الاسلام رحیم شهسواری در آخرین نشست خبری خود با اشاره به عملکرد معاونت مشارکت‌های مردمی در سال 93 و برنامه‌های این معاونت در سال 94 اظهار داشت: سازمان بهزیستی کشور سازمانی است که 5 میلیون نفر را به صورت مستمر و مداوم تحت پوشش خود قرار داده است و در این بخش با حمایت خیرین و افراد نیکوکار، خدمات خوبی به این افراد ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تأسیس سازمان بهزیستی کشور بر مبنای مشارکت مردمی بوده است، گفت: در سال 59، سازمان بهزیستی به عنوان مولود انقلاب تشکیل شد و هدف راه‌اندازی این مجموعه،ارائه خدمات حمایتی به نیازمندان بوده است.

قائم مقام رئیس سازمان بهزیستی در امور مشارکت‌های مردمی تصریح کرد: در سال 59 شورای انقلاب، فعالیت سازمان بهزیستی را به عنوان یک سازمان حمایتی تصویب و معرفی کرد و این سازمان تلاش می‌کند خدمات قابل توجهی را به گروه‌های هدف خود ارائه دهد.

حجت‌الاسلام شهسواری افزود: ارائه خدمات حمایتی به نیازمندان و نگهداری سالمندان و معلولان، نگهداری بیماران مزمن روانی و ایزوله، حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و... از جمله وظایف سازمان بهزیستی محسوب می‌شود.

معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: این سازمان در بحث‌های اجتماعی نیز اقدامات قابل‌توجهی را انجام داده است که از آن جمله می‌توان به حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد اشاره کرد، به طوری که بهزیستی در پیدایش ناهنجاری‌ها هیچ سهمی ندارد، ولی خود را مکلف به ارائه خدمات پیشگیری و درمان می‌داند.

وی افزود: در بخش زنان سرپرست خانوار نیز بالغ بر 170 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و از خدمات این مجموعه استفاده می‌کنند.

حجت‌الاسلام شهسواری با تأکید بر اینکه سازمان بهزیستی کشور 159 مأموریت متنوع را برعهده دارد، گفت: اساساً قانونگذار در شروع فعالیت سازمان تأمین اجتماعی، رویکرد مردمی را در این مجموعه نهاده است و سازمان به این دلیل از مشارکت‌های مردمی برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کند.

قائم مقام رئیس سازمان بهزیستی کشور در امور مشارکت‌ها افزود: منابع سازمانی که به عنوان بودجه توسط دولت دراختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد، پاسخگوی خدمات به جامعه هدف نیست و در این زمینه از ظرفیت خیرین و نیکوکاران استفاده می‌شود.

حجت‌الاسلام شهسواری با اشاره به اینکه موضوع مشارکت‌های مردمی در سازمان بهزیستی از سال 75 و پس از تصویب به عنوان قانون اجرا شده است، بیان داشت: استفاده از ظرفیت خیرین و نیکوکاران جهت دستیابی اهداف بهزیستی به عنوان یک وظیفه برای این سازمان محسوب می‌شود.

معاون مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تشکیل شورای مشارکت‌های مردمی با حضور وزرای مربوطه (وزیر رفاه و وزیر کشور) شهردار و رئیس ستاد ائمه جمعه و رئیس سازمان اوقاف گفت: به ترکیب این اعضا 5 نفر از خیرین نیز به عنوان معتمد اضافه می‌شوند و در واقع این شورا پل ارتباطی بین مردم، دولت و جامعه هدف بهزیستی است.

وی مهمترین وظیفه شورای مشارکت‌های مردمی را نزد منابع و هدایت آن به جامعه هدف بهزیستی دانست و گفت: سیاست ما در سازمان، سیاست برونسپاری است و بر همین اساس، سازمان بهزیستی کشور در بین دستگاه‌های اجرایی بیشترین برونسپاری را براساس اصل 44 انجام داده است و 90 درصد از وظایف سازمان برونسپاری شده است.

حجت‌الاسلام شهسواری تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور با توجه به سیاست برونسپاری و واگذاری مراکز به بخش غیردولتی، توجه ویژه‌ای را به موضوع نظارت داشته است و تمام تلاش خود را بر نظارت عالیه بر مراکز و مؤسسات خیریه گذاشته است.

قائم مقام رئیس سازمان بهزیستی در امور مشارکت‌های مردمی افزود: جامعه خیرین و نیکوکاران در کنار سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک بازوی توانمند همکاری‌های نزدیکی داشته است و در هر نقطه از کشور ما شاهد حضور خیرین برجسته هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد: از سال آینده نیز و با استفاده از راهکارهای نوین و مدرن، حجم مشارکت‌های مردمی افزایش یابد. وی افزود: مهمترین سرمایه سازمان بهزیستی کشور اعتماد مردم است و هم‌اکنون مردم اعتماد کاملی را به سازمان بهزیستی دارند.

قائم مقام رئیس سازمان بهزیستی در امور مشارکت‌های مردمی در ادامه با اشاره به چارت این معاونت گفت: در این معاونت سه اداره‌کل تحت عنوان اداره‌کل مشارکت‌ها، اداره کل مراکز و مؤسسات خیریه و همچنین اداره‌کل جمعیت داوطلبان فعالیت می‌کنند.

حجت‌الاسلام شهسواری به آمار مشارکت‌های مردمی در 9 ماهه امسال اشاره کرد و گفت: تاکنون 300 میلیارد تومان بدون احتساب بهمن و اسفند توسط خیرین و نیکوکاران به بهزیستی کمک شده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال جاری و با وجود در پیش بودن هفته احسان و نیکوکاری به رقم 500 میلیارد تومان برسد.

حجت‌الاسلام شهسواری تأکید کرد: میزان کمک‌ها و مشارکت‌های مردمی در 9 ماهه امسال و به مشابه آن در سال گذشته 37 درصد رشد داشته است.

قائم مقام رئیس سازمان بهزیستی در امور مشارکت‌های مردمی در ادامه با اشاره به بازنگری آیین‌نامه اجرایی کمیسیون ماده 26 و دستورالعمل صدور مجوز و انحلال مراکز و مؤسسات خیریه گفت: این آیین‌نامه طی هشت ماهه گذشته و با برگزاری جلسات متعدد، متشکل از خیرین و مؤسسین بازنگری شده است و نهایتاً حدود یک ماه پیش، بازنگری این آیین‌نامه به پایان رسیده است.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال این آیین‌نامه اجرایی اشاره شده توسط وزیر رفاه و یا شخص رئیس سازمان بهزیستی کشور به استان‌ها جهت اجرا ابلاغ شود.

قائم مقام رئیس سازمان بهزیستی در امور مشارکت‌های مردمی افزود: در حال حاضر، 28 هزار مرکز و 4 هزار مؤسسه خیریه توسط حوزه مشارکت‌های مردمی مدیریت می‌شوند و این مراکز در قالب مؤسسات خیریه کارهای خیر انجام می‌دهند، به طوری که امروز مؤسسات خیریه برای دولت یک بازوی توانمند و مؤثر محسوب می‌شوند. 

حجت الاسلام شهسواری در ادامه نشست خبری خود با اشاره به فعالیت شورای عالی نظارت گفت: این شورا وظیفه نظارتی و انحلال مؤسسات و مراکز خیریه را براساس کمیسیون ماده 26 به عهده دارد و صلاحیت افراد در این شورا بررسی می‌شود و هر چند ماه یکبار جلسه شورا حضور مسئولان مربوطه برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت جمعیت داوطلبان سازمان بهزیستی گفت: این مجموعه نیز هم‌اکنون فعالیت خود را در حوزه مشارکت‌های مردمی آغاز کرده است و هم‌اینک تعداد زیادی از مسئولان سیاسی، اجرایی، فرهنگ به عنوان همیار و همراه در این بخش فعالیت می‌کنند.

حجت‌الاسلام شهسواری با تأکید بر اینکه حدود 33 هزار و 259 نفر از داوطلبان از صنوف مختلف به عنوان همیاران بهزیستی در این مجموعه فعال هستند، گفت: به زودی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نظام پزشکی جهت استفاده بیشتر از ظرفیت پزشکان برای ارائه خدمات بیشتر به نیازمندان و مددجویان امضاء خواهد شد.

قائم مقام رئیس سازمان بهزیستی در امور مشارکت‌های مردمی خاطرنشان کرد: در بخش مسکن نیز اقدامات خوبی با مشارکت بنیاد مسکن مستضعفان و همچنین بنیاد انقلاب اسلامی صورت گرفته است که بالغ بر 8 هزار واحد مسکونی دراختیار مددجویان واگذار شده است.

وی گفت: هم‌اکنون هیچ خانواده دارای چهار معلول، بدون مسکن نداریم و هم‌اینک واگذاری مسکن به خانواده‌های دو معلول در دستورکار قرار گرفته است که به زودی نیز در این زمینه به نقطه مطلوب خواهیم رسید.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : فارس

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس