پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
یکشنبه 26 آذر 1396

           
جانشین فرمانده سپاه تهران در نشست خبری رزمایش امداد و نجات:
تاریخ : 04/اسفند/1393 - 14:04 کد خبر : 44296

رزمایش امداد و نجات فعالیتی بازدارنده و امید بخش به جامعه است

بسیج پرس - جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ با بیان اینکه برگزاری رزمایش امداد و نجات، یک فعالیت بازدارنده و امید بخش به جامعه است گفت: در نظر داریم از ظرفیت آحاد مردم در زمینه امداد و نجات در حوادث استفاده نماییم.


رزمایش امداد و نجات فعالیتی بازدارنده و امید بخش به جامعه است

به گزارش بسیج پرس؛ سردار ذوالقدر جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در نشست خبری رزمایش امداد و نجات گردان های بیت المقدس و کوثر که پیش از ظهر امروز در سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران برگزار شد با اشاره به اینکه علاوه بر بیان اخبار و تحلیل آن ها، دمیدن روح امید در جامعه یکی از مهم ترین وظایف رسانه ها است گفت: از رسانه ها می خواهم که اگر به مسئله حوادث غیر مطرقبه می پردازند بخش های امیداور کننده آن را هم به خوبی برای مردم بیان کنند و بحث آموزش و پیشگیری را به طور جدی دنبال کرده وامید را به جامعه انتقال دهند.

سردار ذوالقدر با بیان اینکه برگزاری رزمایش های امداد و نجات، کاری بازدارنده، امیدوار کننده و در راستای کاهش آسیب های بلایای طبیعی است گفت: می توانیم با به کار گیری ابزار، عناصر و تجهیزات جلوی خطرات را گرفته و درجه آسیب ها را کاهش دهیم.

وی در ادامه افزود: در حوادث با یک شوک اولیه مواجه هستیم که به اجتماع و تمامی سازمان ها وارد می شود که اگر بتوانیم آن را مدیریت کنیم سرعت امداد و بازسازی افزایش پیدا می کند.

سردار ذوالقدر به فرصت آموزش به اقشار مختلف مردم اشاره کرد و گفت: ضروری است که همه آحاد مردم آموزش های لازم در زمینه امداد، تخلیه مجروحین، کمک های اولیه و نجات را یاد بگیرند وامروز فرصت یادگیری این مسائل است.

وی با بیان اینکه در رزمایش امداد و نجات سال 93 می خواهیم ارتقای کیفی داشته باشیم و برای آموزش نقش مهمی قائل هستیم بیان داشت: یگان امداد ونجات با پرسنل ثابت و متخصص در سپاه تهران تاسیس شده است که به صورت شبانه روزی با آمبولانس هایی که در اختیار دارند در مسئله امداد و نجات فعالیت می کنند.

ذوالقدر در ادامه گفت: با هماهنگی و دستور سردار کاظمینی، فرمانده سپاه تهران فعالیت این یگان منحصر به در تهران نبوده  و در هر کجای کشور که نیاز به حضور آنان باشد پس از کسب اطلاع حضور پیدا می کنند.

جانشین فرمانده سپاه تهران با بیان اینکه از گردان های بیت المقدس و کوثر برای امداد، تخلیه مجروحان، نجات و اسکان آسیب دیدگان در حوادث و بلایای طبیعی استفاده می شود گفت: برای گردان های کوثر که از خواهران بسیجی تشکیل شده اند فعالیت هایی از جمله تعیین تکلیف سالخوردگان، اطفال وخانواده های بی سرپرست، کاهش استرس و کمک به آرامش روانی و کمک در زمینه مسائل روانپزشکی برای آسیب دیدگان در حوادث در نظر گرفته شده است که آموزش های مورد نیاز برای خواهران با همکاری جامعه پزشکی در حال انجام است.

ذوالقدر با بیان اینکه از رسانه ها انتظار داریم که برگزاری رزمایش برای مردم به درستی منعکس شود و نقطه امیدی برای آن ها باشد گفت: این کار 2 فایده در پی دارد که یکی این است که مردم بدانند سازمان های مسئول پیش بینی های لازم را برای حوادث دارند و دیگر این که بتوانیم جذب بسیج را افزایش داده و هر کسی که تمایل داشت بتواند در فعالیت های امداد و نجات بسیج حضور پیدا کند.

وی در همین زمینه افزود: به دنبال استفاده از ظرفیت متخصصین و خیرین در مواقع بروز حادثه و دریافت کمک های مادی و بشردوستانه آن ها هستیم.

ذوالقدر با بیان اینکه رزمایش امداد و نجات گردان های بیت المقدس و کوثر سپاه تهران از 6 تا 15 اسفند در شهر تهران برگزار می شود عنوان داشت: 45 گردان امداد و نجات متشکل از 23 گردان خواهر و 22 گردان برادر در 22 نقطه از شهر تهران برگزاری این رزمایش را برعهده خواهند داشت که سناریوی امسال ما در این رزمایش مقابله با زلزله تهران است و بر روی پیامدها و آسیب های زلزله مانور خواهیم کرد.

وی به همکاری سازمان ها و دستگاه های مختلف در انجام رزمایش امداد ونجات اشاره کرد و بیان داشت: سازمان مدیریت بحران، اورژانس، آتش نشانی، سازمان آب و فاضلاب، اداره برق، شرکت گاز، نیروی انتظامی، شرکت مخابرات، شهرداری و بسیاری دیگر از دستگاه ها و ادارات در زمینه برگزاری رزمایش با سپاه تهران همکاری می کنند.

وی در همین زمینه افزود: سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران با همکاری در برگزاری رزمایش، ایجاد یک بیمارستان صحرایی در بوستان ولایت را برعهده دارد.

ذوالقدر به تشریح مراحل انجام رزمایش امداد و نجات پرداخت وگفت: در مرحله اول کار قرق محیط رزمایش انجام شده و منطقه برای امداد آماده خواهد شد و در مرحله بعدی گروه امداد ونجات وارد مرحله شده و به امداد ونجات و تخلیه مجروحین خواهند پرداخت و در پایان هم آسیب دیدگان را اسکان اضطراری خواهند داد.

وی با بیان اینکه در این رزمایش برای اولین بار از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود گفت: برای اولین بار از هواپیماهای بدون سرنشین برای عکاسی و فیلمبرداری از محیط برگزاری رزمایش که به صورت فرضی در آن حادثه ای رخ داده است برای ارزیابی میزان تخریب و امکانات مورد نیاز آسیب دیدگان استفاده می کنیم و این تصاویر به قرارگاه مدیریت و فرماندهی رزمایش ارسال می شود و قرار است با هماهنگی های انجام شده از امداد و نجات هوایی و هلی کوپتر هم استفاده کنیم.

وی به تامین امنیت منطقه آسیب دیده در رزمایش امداد و نجات اشاره کرد و گفت: از آن جا که در حوادث ناامنی هایی در مراکز اقتصادی و تجاری رخ می دهد اقدام به برقراری  ایست و بازرسی در نقاط مورد نیاز و فعالیت گشت های عملیاتی برای کنترل محیط می کنیم.

ذوالقدر در ادامه افزود: در بخش امدادی تعدادی نیروی داوطلب را آموزش داده ایم که بتوانند نوع مجروحیت را تشخیص داده و بتواند کارهای لازم در زمینه انجام فوریت های پزشکی را انجام دهند.

جانشین فرمانده سپاه تهران به 4 نقطه از شهر تهران که رزمایش در آن ها با ایجاد انفجار و تخریب های واقعی با توجه به وسعت و مساعد بودن منطقه رزمایش انجام می شود اشاره کرد و گفت: بوستان ولایت، دانشکده شهید مطهری در بلوار بسیج، تیپ دوم آل محمد (ص) در انتهای بزرگراه شهید بابایی و منطقه ای در جاده لشکرک، 4 نقطه ای است که درآن مانور را به صورت میدانی و با وسعت بیشتری برگزار می کنیم و برگزاری مانور نقاط دیگر تهران، در نواحی بسیج ومناطق قابل برگزاری انجام می شود.

وی در همین زمینه افزود: مبحث تصادفات جاده ای و آثار زلزله در بزرگراه های اصلی از جمله وقوع تصادف و حریق تانکرهای سوخت را هم در سناریوی رزمایش پیش بینی کرده ایم.

ذوالقدر در پاسخ به سوال خبرنگار بسیج پرس پیرامون ارزیابی برگزاری رزمایش و انتقال نقاط قوت و ضعف به نیروهای حاضر در رزمایش امداد و نجات بیان داشت: رزمایش امسال ما برمبنای داشته ها و اطلاعات سال های گذشته و آموزش های طی شده توسط افراد انجام می شود. امسال علاوه برتیم های ارزیابی و نظارتی که در رزمایش داریم معاونین ستاد سپاه تهران به عنوان ناظرین عالی فرماندهی به همراه تیم های بازرسی و نظارت از ابتدا تا انتها در 22 نقطه برگزاری رزمایش حضور داشته و ارزیابی نهایی را به فرماندهی سپاه ارائه می دهند. پس از برگزاری رزمایش نشست های متعددی نیز برای تدوین برنامه، طرح آموزش ها و چیدمان مدیران براساس ارزیابی های صورت گرفته خواهیم داشت.

جانشین فرمانده سپاه تهران با بیان اینکه زلزله در تهران بسیار خطرآفرین است و عدم مقاومت ساختمان های قدیمی و تراکم فشرده جمعیت، میزان آسیب را بیشتر می کند بیان داشت: امکان حضور تیم های امدادرسان در مناطق زلزله زده یکی از نقاط تاثیر گذار در امداد و نجات است. در زلزله ورزقان مسئله قرق به خوبی انجام شد و این کار در کیفیت امداد رسانی تاثیرگذار بود. ما هم با جدیت تمرین قرق را انجام  داده  و در زلزله هایی مانند زلزله بم و رودبار شاهد بودیم که ضروری است سازمانی میزان و نوع تجهیزات مورد نیاز و کمک های ارسال شده به مناطق آسیب دیده را پالایش کنند که سعی داریم در کلاس های آموزشی و تمرینات این گونه مسائل را پیگیری کنیم.

جانشین فرمانده سپاه تهران در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه در رزمایش امسال نیازمندی ها مشخص شده و با شناسایی افراد علاقه مند می توانیم آن ها را با آموزش توانمند کنیم بیان داشت: تلاش ما براین است که در مسئله امداد و نجات به مرحله ای برسیم که افراد علاوه بر انتقال مصدوم قابلیت انجام کمک های اولیه از جمله تزریقات و پانسمان را داشته باشند تا خانواده ها بتوانند از آموزش هایی که افراد دیده اند در سایر زمان ها بهره مند شوند.

انتهای پیام//


 


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1730

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.


چند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس