پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
تهیه کننده «مزار شریف» مطرح کرد
تاریخ : 23/بهمن/1393 - 14:34 کد خبر : 43729

« مزار شریف » فیلمی برای منافع و عزت ملی است

بسیج پرس - تهیه کننده فیلم مزار شریف معتقد است: اگر ساخت فیلم مزار شریف بتواند پاسخ‌گوی سوالات جامعه باشد ، این فیلم حرف خود را زده است. حذف گذشته از زندگی مردم ما را دچار بی‌هویتی می‌کند .


« مزار شریف » فیلمی برای منافع و عزت ملی است

به گزارش بسیج پرس؛ جلسه نقد و بررسی فیلم «مزار شریف» با حضور خانواده‌های شهید فلاح، غیاثی و حیدریان، منوچهر شاهسواری، ابولفضل زهره وند سرکنسولگری وقت ایران در افغانستان، مهدی عیوض‌زاده در محفل سینما انقلاب برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهدی عیوض‌زاده که تولید مستند «بازمانده» را با همین موضوع را نیز دارد گفت: خوش حالم که این قصه بعد از 16 سال که در رسانه‌های ما بایکوت شده بود بیان کردند. یکی از دلایلی که من اینجا هستم این است که من 3 سال است که تولید مستند «بازمانده» را در دست دارم.  همراه با شاهسوند به مزار شریف و کنسولگری ایران رفتیم و ایشان ماجرا را تعریف کردند. هم چنین ایشان قصه فرارشان را که 19 روز طول کشید را بیان کردند. اینکه عوامل فیلم این همت را به خرج دادند که این حرف را در جامعه زدند بسیار خوب است. من شنیدم که برزیده 12 سال این طرح را داشتند. امیدوارم با ساخت این فیلم، فتح باب شود که مردم جامعه آگاهی پیدا کنند که 17 مرداد77 چه اتفاقی افتاد. باید به مسئولان افغانستان آفرین گفت به نسبت مسئولان ایرانی، چرا که در روز 17 مرداد برنامه پاسداشت دارند و در ایران این گونه نیست و 17 مرداد را صرفا روز خبرنگار می‌دانیم.

در ادامه این نشست ابوالفضل زهره وند که سرکنسولگر ایران در افغانستان  بوده است به صحبت پرداخت و گفت: من در سال 1376 کارم را در افغانستان تمام کردم و 11 ماه بعد این اتفاق افتاد. به نظرم تاکنون در این حوزه واگویی رخ نداده بود. البته من با اثبات می‌گویم که این شهدا مقامی متعالی دارند. چرا که امنیت ملی ما امروز مرهون خون این شهدا است به نظرم اگر این اتفاق نمی‌افتاد به جای حملهٔ آمریکا به عراق، حمله به ایران رخ می‌داد. من 4، 5 سال در افغانستان بودم که تحلیل‌ها و خاطرات آن دوران را در خاطره‌هایم یادداشت کرده‌ام.

وی سپس به کشته شدن 3000نفر از طالبان در درگیری سال 1376 اشاره کرد و گفت: خاطرم هست که شهید ناصری، شهید صالحی، شهید فلاح و شهید غیاثی در متن درگیری اول طالبان در مزار شریف بودند. در این درگیری 3000نفر از داوطلبان کشته شد و مزار شریف آزاد شد. البته آن‌ها 11 ماه بعد با انگیزه انتقام آن کشته‌ها و با استراتژی که انگلیس و آمریکا چیدند و پاکستان اجرا کرد، سناریویی را اجرا کردند که البته به نظرم به حرمت خون پاک شهدا این اتفاق نیفتاد. من اعتقادی به قهرمان سازی در این موضوع ندارم و به نظرم 9 نفری که شهید شدند، قهرمان‌ها هستند و باید آن‌ها را واکاوی کنیم.

زهره وند در ادامه به بیان خاطرات آن چند روز پرداخت و گفت: خاطرم هست چند روز قبل از واقعه در تماس تلفنی با شهید فلاح‌زاده گفتیم که اگر دیدید که نیرو‌ها به بلخ آمدند بروید و اسناد را از بین ببرید. در‌‌ همان ایام من به وزارت خارجه رفتم و گفتم که می‌خواهم به مزار شریف بروم و چون ما یک بار 11 ماه پیش مقاومت کرده بودیم، گفتم که اجازه بدهید تا من بروم یا ورق را برمی گردانیم و یا با بچه‌ها می‌آیم. موضوع را به آقای خرازی گفتیم و ایشان موافقت نکرد و ما نرفتیم و در ‌‌نهایت آن اتفاق رخ داد. خاطرم هست که من به همراه آقای امین‌زاده برای برای تحویل جنازه‌ها رفتیم و در ستاد معراج آن‌ها را تحویل خانواده‌های آن‌ها دادم که واقعا لحظات بدی برای در ستاد معراج بود چرا که خانواده‌های این شهیدان و دوستان شهیدم را می‌دیدم.

وی اضافه کرد: من اعتقادم این است که به جای پرداختن به شخص باید روی موضوع بپردازیم که چرا این اتفاق رخ داد؟ نقش این 9 نفر در این واقعه چه بود و به واکاوی آن‌ها بپردازیم و هم چنین به این سوال پاسخ بدهیم که آیا دوباره این موضوع اتفاق می‌افتد؟ یادم هست که همین طالبان مانند داعش امروز که در عراق و سوریه است، فعالیت می‌کرد و همین جنایت‌های آن‌ها را مثل سر ریدن‌های فجیع انجام می‌داد. هم چنین سیستم‌های اطلاعاتی پاکستان و انگلیس با ریش مبدل در فعالیت‌های طالبان شرکت می‌کردند به گونه‌ای که در درگیری اول و بعد از کشته شدن آن 3000نفر می‌دیدم که آن افرادی که کشته شده بودند ریش‌های تقلبی‌شان کنده شده بود. یعنی آن‌ها این سناریو را که در منطقه اجرا می‌کنند ابتدا در افغانستان تست کردند.

این دیپلمات در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: خیلی از اتفاقات تاریخی ابعاد بسیار مهمی دارد که طرح آن‌ها نه تنها باعث تضعیف امنیت ملی نمی‌شود، بلکه به باعث تقویت آن می‌شود که البته ممکن است واکاوی این موضوعات دامن عده‌ای را بگیرد و با موقعیت امروزشان تزامع پیدا کند. یکی از نکات جالبی که من در ستاد معراج دیدم، مادر شهید غیاثی بود ایشان که هم یک فرزند شهید دیگر داشتند، در هنگام مواجهه با شهید دوم اصلا گریه نکردند و این نشان از صلابت ایشان داشت. به نظرم قهرمان این ملت هستند و تمام خانواده‌های شهدا به ویژه خانواده‌های این 9 شهید.

پس از صحبت‌های زهره وند، منوچهر شاهسواری تهیه کننده فیلم «مزار شریف» به صحبت پرداخت و گفت: اگر ساخت فیلم مزار شریف منجر به پاسخ سوالات بی‌شمار بشود و جامعه در پیگیری این سوالات مسئول شود، عوامل فیلم پاسخ خود را گرفته‌اند. عوامل پیچیده بسیاری وجود دارد. آنچه که 11 ماه قبل اشاره شد داستان پر تب و تابی است که امیدوارم روزی دیده شود. نمی‌خواهم وارد مسایئ ریز و جزئیات سیاسی کار بشوم. ما از ابتدا پیچیدگی‌های کار را می‌دانستیم. تصمیم استراتژیکی که گرفتیم این بود که از منافع ملی خارج نشویم و با توجه به عزت ملی کار کنیم. نمی‌خواستیم با همهٔ اطلاعات ریزی که به دست آورده بودیم وارد جزئیات شویم. به نظرم این فیلم باید نگاه به آینده داشته باشد که مردم ایران با دیدن آن احساس غرور ملی کنند.

وی ادامه داد:‌‌ همان طور که در اسناد و خاطرات غیر علنی بزرگان ما وجود داشت، این موضوع دام بود که آن‌ها شرایط دیگری را برای کشور ما رقم بزنند. من به همراه آقای برزیده که 11 سال روی این موضوع کار کرده بودند و به کمک حوزه هنری که تهیه کننده کار بود تصمیم گرفتیم که باید جور دیگری نگاه کنیم. حرمت خانواده‌های شهدا باید حفظ شود. دو چشم انداز ما برای تولید این کار این بود که از منافع ملی خارج نشویم و عزت ملی را در نظر بگیریم و از آن خارج نشویم.‌‌ همان طور که اشاره شد طالبان رفتاری همانند داعش داشت. آن زمان که ما این فیلم را استارت زدیم هنوز داعش همانند امروز شناخته شده نبود. این پیش بینی هنرمندانه ما، ناشی از درکی است که عوامل فیلم داشتند.

تهیه کننده فیلم «مزار شریف» تاکید کرد: باید گفت که ما علاقه نداریم تا کسی را قهرمان کنیم البته اگر تاکید به وجود قهرمان داشته باشیم ایراد ندارد و باعث افتخار ما است. اگر ما شمایل قهرمان را بر تن یک نفر می‌کنیم انگار که این لباس را بر تن همه می‌کنیم. در حقیقت مزار شریف تلاش کرد تا داستانی را در یک بستر تاریخی با توجه به منافع ملی و چشم انداز عزت ملی با ریتمی درست و جذاب برای بیننده روایت کنیم. به نظرم باید انقطاع‌های تاریخی را ببریم و به فرصت‌هایی که در سینما به تاریخ معاصر، قهرمانان، پیروزی‌ها و شکست‌ها اختصاص دارد بپردازیم.

شاهسواری در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: حذف گذشته از متن زندگی آحاد مردم ما را دچار مشکل بی‌هویتی می‌کند. هر چه قدر که ما تاریخ را نشان بدهیم به وحدت ملی کمک کرده‌ایم. حقیقتا باید گفت کسانی که به کار پیوستند با تعهد و علاقه کار کردند. کار بسیار جدی بود که با اراده ناشی از فهم موضوع سختی‌ها را تحمل می‌کردند. این فیلم در 8 -9 رشته فجر کاندید شده است. باعث خوش حالی است که گروهی از بهترین‌های سینمای ایران که به عنوان داور در این جشنواره فعالیت می‌کنند، ما را انتخاب کردند.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
منبع : تسنیم

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس