پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
مسئول سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان تهران:
تاریخ : 21/بهمن/1393 - 17:18 کد خبر : 43570

فرهنگیان نسبت به تعمیق افزایی تاریخ انقلاب کوشا باشند

بسیج پرس - لایق حقیقی مسئول سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان تهران بزرگ گفت: فرهنگیان می بایست آگاهی و دانسته های خود را نسبت به آن دوران افزایش و تعمیق دهند و درک مناسبی از این موهبت الهی به دست آورند و تاریخ انقلاب را به درستی به دانش آموزان انتقال دهند.


فرهنگیان نسبت به تعمیق افزایی تاریخ انقلاب کوشا باشند

به گزارش بسیج پرس؛ لایق حقیقی مسئول سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان تهران بزرگ در گفت و گو با خبرنگار بسیج پرس در خصوص ریشه های اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران گفت: حکومت های پیش از دوران صفویه و قاجاریه تا پهلوی با استبداد همراه بودند و برای ملت ما به جز حقارت چیزی نداشت. در زمان های مختلف با وجود علمای بصیر ، اعتراضاتی به حکومت ها بوجود می آمد و این اعتراضات نسبت به تاثیر گزاری خود فراز و نشیب هایی مانند تحریم تنباکو ، قیام مشروطه خواهان و شیخ فضل الله نوری ، دوران شهید مدرس و آیت الله کاشانی در  پی داشت.

لایق حقیقی در ادامه با بیان این که نقطه عطف انقلاب 15 خردادماه سال 42 بود بیان کرد: امام خمینی(ره) قبل از این تاریخ بر علیه مصوبه حقارت بار مجلس درباره قانون کاپیتول سیون افشاگری کردند و تذکراتی به شاه دادند. و مسایل بعد از آن مانند کشتار روحانیون در فیضیه و ... در نهایت دستگیری امام منجر به قیام 15 خرداد و پس از آن تبعید امام ، عناصر تبدیل نهضت به انقلاب را به وجود آورد.

وی ادامه داد: حکومت محمد رضا پهلوی حقیقتا دست نشانده غرب و مطیع محض برنامه های آن بود و فساد به معنی واقعی در صدر و بدنه آن نفوذ کرده و همه دست اندرکاران را به خود آلوده کرده بود. اگر هم کسی در این جمع درستکار می شد تا می توانست نهایت تقیه را پیشه می کرد و در آخر نیز از دستگاه خارج می شد.

لایق حقیقی درباره برخورد ساواک با مبارزین گفت: مصاحبه های مبارزین و شکنجه گر ها در چندین جلد کتاب به چاپ رسیده، که در دسترس همه قرار گرفته است. لیکن آنچه در آن دوران ملموس بود این بود که تبلیغات ساواک و خفقان رژیم پهلوی به گونه ای بود که پدر از فرزند ، برادر از برادر و همه به هم شک داشتند که مبادا فرد روبروی شان ساواکی باشد. البته تا حدودی هم اینگونه بود. مشاهده می کردیم ، به محض این که در یک جمع درباره ضد رژیم  پهلوی صحبتی می شد ، بلافاصله آن فرد گوینده به مراکز امنیتی احضار می شد.

مسئول سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان تهران با بیان این که لحظه ورود امام راحل که حقیقتا برای ما و همه آن هایی که آنروز در تهران حضور داشتند فراموش نشدنی است گفت: راهپیمایی قیطریه (بعد از نماز عید فطر) ، 17 شهریور و کشتار فجیع مردم در میدان شهدا (ژاله سابق) و امثال اینها خاطرات شیرین و تلخی است که در تار و پود ما اثر گذاشته است.

لایق حقیقی در خصوص نقش دانش آموزان و فرهنگیان در دوران مبارزات به خصوص بهمن 57 گفت: همه آحاد ملت در پیروزی انقلاب نقش داشتند ولی از زمانی که مدارس به جمع نهضت انقلاب پیوستند حرکت مردمی ضد شاه سرعت بیشتری گرفت. به ویژه در 13 آبان 57 که جمعی از دانش آموزان مقابل دانشگاه به شهادت رسیدند جامعه دانش آموزی و فرهنگیان به خروش آمدند.

وی اضافه کرد: البته در اتفاقاتی همچون 17 شهریور نیز در بین شهدا دانش آموز و معلم دیده می شوند. ولی 13 آبان از نقاط تاثیر گذار در پیروزی انقلاب اسلامی بود. در روز های پایانی عمر حکومت پهلوی به ویژه از ورود امام به ایران تا پیروزی انقلاب حرکتی را نمی توان بررسی کرد که دانش آموزان و معلمان در آن حضور نداشته باشند.

لایق حقیقی درباره وظیفه دانش آموزان و فرهنگیان در حفظ انقلاب بیان کرد: فرهنگیان می بایست آگاهی و دانسته های خود را نسبت به آن دوران افزایش و تعمیق دهند و درک مناسبی از این موهبت الهی به دست آورند و تاریخ انقلاب را به درستی به دانش آموزان انتقال دهند. دانش آموزان نیز باید تلاش کنند و با آشنایی با اتفاقات آن دوران و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به هویت حقیقی خود پی برند و بدانند امانتی که در دستشان است با هزینه های بسیار سنگین به دست آمده و قدر شناس آن باشند.

مسئول سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان تهران در خصوص برنامه های سازمان بسیج دانش آموزی و فرهنگیان تهران بزرگ برای هر چه با شکوه برگزار شدن یوم الله 22 بهمن گفت: حضور دانش آموزان و فرهنگیان در مراسم های مختلف از جمله راهپیمایی 22 بهمن، اجرای سرود 22000 نفری در مراسم بزرگداشت پیروزی انقلاب اسلامی در میدان آزادی و برگزاری نشست های معرفتی و بصیرت افزایی ، اجرای مسابقات ویژه از جمله برنامه های در نظر گرفته شده در دهه مبارک فجر است.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 4966

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس