پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
شنبه 25 آذر 1396

           
تاریخ : 14/بهمن/1393 - 14:06 کد خبر : 43128

سروش رساله طاق و ازج غیاث الدّین جمشید کاشانی را منتشر کرد

بسیج پرس - انتشارات سروش کتاب " رساله طاق و ازج" نوشته غیاث الدّین جمشید کاشانی ریاضیدان مشهور قرن نهم هجری قمری را با ترجمه سید علیرضا جذبی منتشر کرد.


سروش رساله طاق و ازج غیاث الدّین جمشید کاشانی را منتشر کرد

به گزارش بسیج پرس؛ کتاب " رساله طاق و ازج" نوشته غیاث الدّین جمشید کاشانی ریاضیدان مشهور قرن نهم هجری قمری و با ترجمه سید علیرضا جذبی از سوی انتشارات سروش برای سومین بار منتشر و روانه بازار نشر شد.

مطالعه و بررسی این کتاب که مفتاح الحساب نام دارد، یکی از کتب ریاضی مهم و مورد استفاده بزرگان ریاضی بوده و هست، نشان می دهد که غیاث الدین جمشید کاشانی در مبحث هندسه و موارد استفاده آن قسمتی را هم به مساحات ابنیه و عمارات اختصاص داده است. کاشانی در این باب، نخست به طرز کشیدن قوس ها به عنوان یکی از مبانی مهم هنر معماری اشاره کرده، سپس راه محاسبه سطوح مختلف آن را بیان داشته است.

کتاب حاضر که به زبان عربی نوشته شده، یکی از مهمترین تألیفات جمشید کاشانی است. این کتاب که برای تدریس نوشته شده، شامل مطالب علمی قابل توجهی است که بسیار استادانه و با مهارت های ترسیمی و نوشتاری تالیف شده است.

ظاهراً غیاث الدین تألیف این کتاب را مدتی پیش از سال 824 هجری قمری شروع کرده و بالاخره در سوم جمادی الاول سال 830 نسخه کامل شده کتاب را به الغ بیک تقدیم کرده است.

مترجم کتاب "رساله طاق و ازج" سعی کرده با زبانی ساده و روان مطالب علمی این کتاب را برای علاقمندان ترجمه و خواننده را با مهمترین مباحث هندسی در ساخت طاق و قوس ها در معماری آشنا سازد.

این کتاب در سه فصل و شش ضمیمه به نگارش درآمده است. نویسنده در سه فصل کتاب به مباحثی چون اندازه گیری طاق و ازج، طریقه اندازه گیری گنبد و طرز اندازه گیری و رسم مقرنس ها می پردازد و شیوه های اندازه گیری را برای معماران و دانش آموختگان این علم بازگو می کند.
در ضمیمه اول کتاب نویسنده فرمول های محاسباتی را بیان می کند تا خواننده به واسطه آنها بتواند به اندازه گیری های درست دست پیدا کند و در ضمیمه دوم کتاب ترسیمات اولیه را در ذهن مخاطب بازسازی می کند.

در سه ضمیمه بعدی کتاب نویسنده با زبانی ساده خط پوشش های ایرانی، روش ترسیم دورها، گنبد یا قبه و مقرنس را بیان می کند و ابعاد مختلف آن را مورد واکاوی قرار می دهد تا به یک نتیجه کلی و علمی دست پیدا کند.

در ضمیمه آخر خواننده با اجرای پوشش سقف ها، اجرای پوشش در طاق ها، اجرای پوشش در ازج ، اجرای پوشش قبه ای(گنبدی)، پوشش به شیوه گنبد به قطر معادل ضلع مربع پایه و پوشش سقف گنبدی روی دایره با قطر معادل مربع آشنا می شود و در نهایت ساختن گنبد، پوشش در نیم گنبدها و پوشش های تزئینی توسط نویسنده کتاب برای مخاطبان بازگو و ترسیم می شود.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس