پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
اختتامیه سی‌و سومین جشنواره تئاتر فجر برگزار شد؛
تاریخ : 13/بهمن/1393 - 12:13 کد خبر : 43073

یازده رتبه‌ تقدیری و برتر سهم نمایش های حوزه هنری

بسیج پرس - مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شامگاه یک شنبه 12 بهمن‌ماه در تالار وحدت برگزار شد که طی آن برگزیدگان بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره معرفی شدند.


یازده رتبه‌ تقدیری و برتر سهم نمایش های حوزه هنری

به گزارش بسیج پرس؛ در سی و سومین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، حوزه هنری با 6 اثر در بخش مرور و 6 نمایش در بخش مسابقه‌ تئاتر خیابانی شرکت کرده بود که در نهایت 11 رتبه‌ تقدیری و برتر را کسب کرد.

در بخش مرور نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» در بخش موسیقی مورد تقدیر قرار گرفت و نمایش «سایه سار سکوت» نیز در بخش‌های بازیگری مرد و نمایشنامه‌نویسی دو عنوان تقدیری را دریافت کرد.

همچنین در بخش نمایش‌های خیابانی، نمایش «من نگرانم» در بخش‌های موسیقی و طرح و ایده جوایزه‌ اول را کسب کرد و بازیگران مرد و زن نمایش‌های «پازل زندگی»، «صفر مرزی»، «ستاره» و «چرخ روزافزا» پنج رتبه‌ تقدیری و جایزه‌ اول را دریافت کردند. ضمن این که «چرخ روزافزا» نیز در بخش طرح و ایده نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

مشروح اهدای جوایز سی و سومین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر به شرح زیر است:

بخش مرور تئاتر ایران

هیئت داوران بخش مرور تئاتر ایرانِ جشنواره فجر،‌ متشکل از ایرج راد، ناصر آقائی و رحمت امینی، آرای خود را به شرح زیر اعلام کرد:

در بخش موسیقی، ضمن تقدیر از حسین اصیلی و علی اسدی برای موسیقی نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» از بوشهر، احسان آنالویی برای موسیقی نمایش «هزار شلاق» از خرم آباد به عنوان نفر برتر معرفی شد.

در بخش طراحی صحنه، فاتح بادپروا برای نمایش «رقصی برای بازگشت عروس» از مریوان تقدیر شد و هادی حجازی‌فر برای طراحی صحنه نمایش «ملاقات بانوی سالخورده» عنوان برتر را از آن خود کرد.

در بخش بازیگری مرد، از فرید قبادی برای بازی در نمایش «سایه سار سکوت» از تهران و سعید محبی امین برای بازی در نمایش «چهار نمایشنامه منتشر نشده از مهران صوفی» از تهران تقدیر شد. در این بخش، هیئت داوران هیچ کس را به عنوان برگزیده معرفی نکرد.

در بخش بازیگری زن،‌ طیبه نیک آزاد برای بازی در نمایش «بهشت پنجاه درجه بالای صفر» از آبادان، ژیلا آل رشاد برای بازی در نمایش «ترانه‌های تلخ تارا» از تبریز و بیتا آزادی برای بازی در نمایش «ترانه‌های تلخ تارا» از تبریز موفق به دریافت تقدیرنامه شدند. در این بخش هم هیئت داوران برگزیده‌ای را اعلام نکرد.

در بخش نمایشنامه‌نویسی، هیئت داوران ضمن تقدیر از محمدرضا عطایی‌فر برای نگارش نمایشنامه «سایه‌سار سکوت» از تهران و ابراهیم عادل‌نیا برای نگارش نمایشنامه «کافه سایه» از اردبیل، جایزه اثر برتر را ناصر حبیبیان برای نگارش نمایشنامه «هزار شلاق» از خرم آباد اهدا کرد.

در بخش کارگردانی، علی شفیعی برای کارگردانی نمایش «کسی دست به عصا توی شکمم راه می‌رود» از گچساران و احسان ملکی برای کارگردانی نمایش «هزار شلاق» از خرم‌آباد تقدیر شدند.

همچنین هادی حجازی‌فر برای کارگردانی نمایش «ملاقات بانوی سالخورده» از تهران، جایزه کارگردان برتر این دوره از جشنواره را دریافت کرد.

بخش مسابقه تئا‌تر خیابانی

هیئت داوران بخش خیابانی متشکل از گلبرگ ابوترابیان، شهرام کرمی و علی‌ظفر قهرمانی‌نژاد، برندگان این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

در بخش موسیقی، حسین ضروری برای نمایش خیابانی «نی‌نی اخاذه و مداد رنگی» مورد تقدیر قرار گرفت و احمد صمیمی و حامد نساج برای نمایش خیابانی «نگرانم» جایزه اول را گرفتند.

در بخش طراحی فضا، از مهدی حبیبی برای نمایش «نبش کوچه بن‌بست»، تقدیر و مصطفی کولیوندی برای نمایش «از ۵۹ تا چند؟» برگزیده شد.

در بخش بازیگری مرد، امیرحسین شفیعی برای نمایش خیابانی «پازل زندگی»، حسین حسام‌نژاد برای نمایش خیابانی «آقای سیگار»، سیاوش وفایی‌نژاد برای نمایش «نبش کوچه بن‌بست» و علی غابشی برای نمایش خیابانی «صفر مرزی» مورد تقدیر قرار گرفتند.

محمدهادی عطایی هم برای نمایش خیابانی «ستاره»، موفق به دریافت جایزه بازیگر برتر شد.

در بخش بازیگری زن، از لادن قناد برای نمایش خیابانی «ستاره» تقدیر و فاطمه رادمنش برای نمایش خیابانی «چرخ روز افزا»، به عنوان نفر برگزیده معرفی شد.

در بخش طرح و ایده، مجید قدیمی برای نمایش خیابانی «تلخند» و علی‌محمد رادمنش برای نمایش «چرخ روز افزا» مورد تقدیر قرار گرفتند. در این بخش،‌ احمد صمیمی برای نمایش خیابانی «نگرانم»، جایزه نخست را دریافت کرد.

در بخش کارگردانی، از مصطفی کولیوندی برای کارگردانی نمایش «از ۵۹ تا چند؟» تقدیر شد و مهدی حبیبی برای نمایش خیابانی «نبش کوچه بن‌بست»، جایزه نخست را دریافت کرد.

بخش تازه‌های تئاتر ایران

همچنین جوایز برندگان بخش تازه‌های تئاتر ایران نیز اهدا شد و هیئت داوران مسابقه تازه‌های تئا‌تر ایرانِ جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر آرای خود را اعلام کرد.

در بخش طراحی نور،‌ دیاکو خاکی برای نمایش «یک زندگی بهتر» تقدیر شد.

در بخش گریم، ماریا حاجی‌ها برای نمایش‌های «Tabes got talent» و «یک صبح ناگهان» مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش طراحی لباس، از داریوش پیرو برای نمایش «بوقلمون» تقدیر شد.

در بخش موسیقی، آرش عزیزی برای نمایش «یک زندگی بهتر» تقدیر شد و جایزه برتر به سهند تاکی برای نمایش «بوقلمون» رسید.

لوح تقدیر بخش طراحی صحنه به میثم نویریان برای نمایش «مروارید» تعلق گرفت و سعید یزدانی برای نمایش «یک زندگی بهتر»، به عنوان نفر برتر روی صحنه رفت و جایزه خود را دریافت کرد.

در بخش بازیگری مرد، نادر فلاح برای نمایش «پذیرایی» و سیروس همتی برای نمایش «بوقلمون» تقدیر شدند. شهروز دل افکار نیز برای بازی در نمایش «باد شیشه را می‌لرزاند»، جایزه اول را دریافت کرد.

در بخش بازیگری زن، لوح تقدیر به ساناز نظری برای نمایش «وقتی کنار پنجره می‌ایستم» و فروغ قجابگلی برای نمایش «پذیرایی» اهدا شد. جایزه بازیگر برتر هم مه‌لقا باقری برای نمایش «بوقلمون» رسید.

در بخش نمایشنامه‌نویسی، قطب‌الدین صادقی برای «مروارید» و هاله مشتاقی‌نیا برای نگارش «تقدیربازان» تقدیر شدند. خیراله تقیانی‌پور هم برای نگارش نمایشنامه «بوقلمون»، جایزه اول را دریافت کرد.

در بخش کارگردانی، سروش طاهری برای نمایش «مروارید» و شهاب‌الدین حسین‌پور برای نمایش «یک زندگی بهتر» مورد تقدیر قرار گرفتند و خیراله تقیانی‌پور برای نمایش «بوقلمون»، به عنوان کارگردان برتر معرفی شد.

بخش مسابقه بین‌الملل

هیئت داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر متشکل از مسعود رایگان، دکتر محمود عزیزی، ‌دکتر مجید سرسنگی، «جیمز ساترلند» و «اینگرید دی کتلار» برندگان شاخه‌های مختلف این بخش را اعلام کرد.

در بخش موسیقی، بهار ایلچی برای نمایش «wow» از ایران، جایزه اول را دریافت کرد.

در بخش طراحی صحنه،‌ ایمان اسکندری برای نمایش «بیرون پشت در» از ایران، به عنوان هنرمند برتر معرفی شد.

در بخش بازیگری،‌ خسرو شهراز برای نمایش «اولیور توویست» از ایران و توماج دانش بهزادی برای نمایش «بیرون پشت در» از ایران، عناوین برتر را به دست آوردند.

در بخش بازیگری زن، جوایز برتر به الهام کردا و ستاره اسکندری، دو بازیگر نمایش «هم هوایی» از ایران رسید.

در بخش نمایشنامه‌نویسی، مهین صدری برای نگارش «هم هوایی» از ایران، موفق به دریافت جایزه نخست شد.

جایزه اول بخش کارگردانی به محمد مساوات برای نمایش «خانه واده» از ایران رسید.

هیئت داوران، جایزه ویژه این بخش را به نمایش «بیرون پشت در» به کارگردانی «ایمان اسکندری» اهدا کرد.

هیئت داوران برای دریافت جایزه بزرگ سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر، هیچ گزینه‌ای را معرفی نکرد

جوایز جنبی

در این دوره از جشنواره، بنیاد شهید و امور ایثارگران، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نمایش‌های اجرا شده را از نظر موضوعی مورد ارزیابی قرار دادند که جوایز آثار برتر در اختتامیه جشنواره اهدا شد.

تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ 30 میلیون ریال از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران به گروه نمایش «آسمان روزهای ابری» به کارگردانی محمد رسائلی از رشت تعلق گرفت.

جایزه انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس شامل حمایت از اجرای عمومی، لوح تقدیر و هدایای نقدی به دو نمایش صحنه‌ای و دو نمایش خیابانی (بدون اولویت) زیر اهدا شد:

نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوید؟» به کارگردانی حسن سبحانی مینابی از میناب

نمایش «بهشت 50 درجه بالای صفر» به کارگردانی علی حیدری از آبادان

نمایش «چرخ روز افزا» به کارگردانی علی‌محمد رادمنش از تهران

نمایش «صفر مرزی» به کارگردانی آرش سبحانی و علی بنائیان از اهواز

جایزه پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم شامل حمایت از اثر آینده گروه نمایشی با مضامین مرتبط با فرهنگ ایرانی و اسلامی، تندیس و هدیه نفیس از صنایع دستی کشور به نمایش «بوقلمون» به کارگردانی خیراله تقیانی‌پور از تهران اهدا شد.

تقدیر از خانواده چهار هنرمند شهید

در مراسم اختتامیه جشنواره سی و سوم تئاتر فجر با پخش نماهنگی، از خانواده شهدای هنرمند تجلیل به عمل آمد. در این بخش با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد از خانواده شهید مسعود سهیلی، شهید قدرت الله طاهری بروجنی، شهید احمد مقدم‌منش و شهید غلامرضا کشتکار تجلیل و قدردانی شد.

یکی از اعضای خانواده شهید سهیلی بعد از دریافت لوح تقدیر با بیان این که من 30 سال قبل شاهد بودم هنرمندان از کمبود بودجه می نالند اما الان هم وضع بر همین منوال است، خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از آقای جنتی خواهش می‌کنیم به تئاتر شهرستان‌ها اهمیت بیشتری بدهند چون هر شهرستان تاریخ تئاتر مهمی دارد.

وی بعد از این سخنان کتاب تألیفی خود را به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم کرد.

در ادامه نیز برادر شهید کشتکار به ذکر جمله‌ای از برادر شهید خود پرداخت و گفت: شهید کشتکار می‌گفت که هنر همچون هواپیما، هنرمند همچون خلبان و منتقدین نیز همچون خدمه هواپیما هستند.

سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری اردشیر صالح‌پور از 1 تا 12 بهمن‌ماه برگزار شد.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس