پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
رئیس سابق حوزه هنری:
تاریخ : 13/بهمن/1393 - 12:00 کد خبر : 43068

هنر، فصل مشترک انسان‌هاست

بسیج پرس - رئیس سابق حوزه هنری اظهار کرد: هنر می‌تواند عنصر اصلی برای تخاطب جهانی، مذاکرات بین‌المللی و گفت و گوهای صلح باشد.


هنر، فصل مشترک انسان‌هاست

به گزارش بسیج پرس؛ پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های هنر و توسعه با موضوع «هنر و توسعه؛ مناسبات جهانی، صلح و محیط زیست» روز یک شنبه دوازدهم بهمن ۹۳ در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

در این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی زم رئیس سابق حوزه هنری گفت: پیش از آن که به هنر، صلح، محیط زیست و روابط جهانی بپردازیم، باید این را بدانیم که محور تمام این مسائل انسان است و بنابراین اول از همه باید تکلیفمان را درباره انسان مشخص کنیم. باید بدانیم انسان کیست و چیست و تعاریف گوناگونی را که از انسان در مکاتب مختلف ارائه شده، بشناسیم.

حجت‌الاسلام زم در ادامه با ارائه تعاریفی از هنر، توسعه، صلح و محیط زیست گفت: توسعه به معنی فراخی و گشایش است و در تعریف آن این طور بیان شده که توسعه یافتنی و پیدا کردنی است. با این نگاه، جوامعی که نیاز به توسعه داشته باشند می‌توانند توسعه پیدا کنند یا می‌توان به آن جوامع از طرق مختلف توسعه بخشید.

این پژوهشگر همچنین درباره مفهوم توسعه اظهار کرد: توسعه به معنای امروزی دو هدف دارد؛ یکی افزایش دانش و دیگری ایجاد زمینه فعالیت بیشتر. عده‌ای از نظریه‌پردازان توسعه را صرفا اقتصادی، کالبدی و مادی می‌دانند، برای عده دیگری توسعه اجتماعی مقدمه رسیدن به توسعه اقتصادی و کالبدی است. با این حال، درباره این که توسعه شامل مسائل معنوی هم می‌شود زیاد بحث می‌شود.

وی تاکید کرد: برای مفهوم توسعه در قرآن، دو واژه به عنوان معادل می‌توان به کار برد؛ رَشَد و ر‍ُشد. ر‍ُشد توسعه‌ای است که نیاز مادی انسان را پاسخ گو باشد و بعد دنیوی مانند نیاز انسان به خورد و خوراک و پوشاک و ... را شامل می‌شود ولی رَشَد ابعاد معنوی را نیز شامل می‌شود یعنی تمام آنچه ر‍ُشد دارد به علاوه فطرت، روح، متافیزیک و ...

این نویسنده همچنین گفت: ما به عنوان یک جامعه دینی باید کدام مفهوم را انتخاب کنیم؟ عقل و اندیشه به ما می‌گوید رَشَد را انتخاب کنیم که مفهوم کامل تری را در بر دارد و در کنار توجه به زندگی دنیوی، توجه به آخرت را نیز با خود به همراه دارد.

حجت‌الاسلام زم با تاکید بر این که باید تکلیفمان را با این دو مفهوم روشن کنیم، اشاره کرد: در تمام سال‌هایی که از انقلاب می‌گذرد، همواره بین این دو مفهوم در بین سیاست گذاران و مسئولان اختلاف نظر وجود داشته؛ چرا که عده‌ای بر این تصور بوده‌اند که باید ابعاد مادی را در نظر گرفت و عده‌ دیگری به ابعاد مادی و معنوی هم زمان توجه داشتند و در این میان خواسته‌ها و حقوق مردم بوده که محقق نشده است. در بین این درگیری‌هاست که سینما، موسیقی، تئاتر، داستان و ... جایگاه خودشان را پیدا نکرده‌اند.

وی همچنین گفت: توسعه در آغاز باید شامل توسعه انسانی باشد و انسان در این راه نیازمند معنویت است، نیازمند محیط زیست سالم، امنیت و صلح و ادراک هنری است. مهم ترین منبع الهام هنر، محیط زیست است و مهم ترین عامل دوری از خشونت، استفاده از حس زیبایی‌شناسی و زیبایی‌خواهی انسان است. بنابراین هنر در اینجا نقش مهم خودش را نشان می‌دهد.

این تهیه‌کننده و سینماگر با بیان این که هنر، فصل مشترک انسان هاست، توضیح داد: یک تابلو یا یک قطعه موسیقی می‌تواند ما را با دنیایی از معرفت آشنا کند که شاید با هزینه‌های گزاف و انرژی و وقت بیشتر نتوان همان مفهوم را به جهانیان عرضه کرد. هنر می‌تواند عنصر اصلی برای تخاطب جهانی، مذاکرات بین‌المللی و گفت و گوهای صلح باشد.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس