پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
پنجشنبه 23 آذر 1396

           
تاریخ : 13/بهمن/1393 - 11:48 کد خبر : 43064

کتاب فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی منتشر شد

بسیج پرس - انتشارات سروش کتاب " فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی" را به همراه متن کامل دستور خط فارسی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به کوشش مرتضی قاسمی منتشر کرد.


کتاب فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی منتشر شد

به گزارش بسیج پرس؛ کتاب " فرهنگ موضوعی دستور خط فارسی" همراه با متن کامل دستور خط فارسی مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به کوشش مرتضی قاسمی از سوی انتشارات سروش منتشر و چاپ دوم آن روانه بازار شد.

فرهنگ موضوعی در واقع نمایه ای است که برای آثار مرجع و پراستفاده تهیه می شود و در آن آنچه نمایه می شود موضوعات و "کلیدواژه های" موضوعی است. این نمایه ها به منظور جست وجوی سریع، تفکیک موضوعی متن، پاسخگویی به مخاطبان عام و سهولت دستیابی به اطلاعات تهیه می شوند.

"دستور خطّ فارسی" که با هدف یکسان سازی شیوه نگارش خطّ فارسی به همّت فرهنگستان زبان و ادب فارسی تدوین شده است، از جمله کتاب های مرجعی است که مورد مراجعه طیف وسیعی از کسانی است که به هر نحو با مقوله نوشتن سروکار دارند. کتاب حاضر متن کامل و اصلی دستور خطّ فارسی مصوّب فرهنگستان زبان و ادب فارسی را نیز در آغاز دارد و استفاده از آن را بسیار سهل کرده است.

دغدغه ای که در گردآوری این مجموعه پیش روی محققان قرار دارد، ریزش اطلاعات متن مادر است که طبیعتاً امری اجتناب ناپذیر است. نگارنده نیز ابتدا در تهیه این فهرست با چنین دغدغه ای رو به رو بود که در خلال مدخل گزینی، به مروز، با تعمق در مداخل گردآوری شده و با تکیه بر آنچه در مراجعات پیشین در ذهن داشت، با گسترش مدخل های اصلی و فرعی، نهایت سعی و کوشش خود را به کار بست تا تمامی آنچه در دستور خط فارسی به عنوان متن اصلی آمده است، در این فهرست نیز گنجانده شود.

یکی از نکات دیگر کتاب این است که نویسنده در تهیه این فهرست سعی کرده تا آنجا که ممکن است از ارجاع دادن به قواعد پیشین خودداری شود تا از این طریق اصل سهولت مراجعه برای مخاطب از نظر دور نشود.

در باب شیوه نگارش و اعراب گذاری این مجموعه ذکر این نکته ضروری است که رسم الخط این کتاب براساس فرهنگ املایی خط فارسی بوده است.

این کتاب در وهله اول برای مخاطبانی نوشته شده است که با زبان فارسی در حد عموم باسوادان و تحصیل کردگان جامعه ما آشنایی دارند و در وهله بعد برای متخصصان و علاقمندان زبان و ادبیات فارسی و زبان شناسان است و به همین جهت در نگارش آن سعی شده است از به کار بردن اصطلاحات تخصصی خودداری شود.

انتهای پیام//


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1899

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس