پیوندها درباره سایت ارتباط با ما
   
دوشنبه 20 آذر 1396

           
شهردار تهران:
تاریخ : 24/دي/1393 - 10:59 کد خبر : 42083

توسعه حمل و نقل عمومی ستون فقرات مبارزه با آلودگی هوا است

بسیج پرس - شهردار تهران گفت: توسعه حمل و نقل عمومی ستون فقرات مبارزه با آلودگی هوا و صدا است و توسعه مترو مهم ترین فعالیت شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل عمومی است.


توسعه حمل و نقل عمومی ستون فقرات مبارزه با آلودگی هوا است

به گزارش بسیج پرس؛ قالیباف شهردار تهران در مراسم افتتاحیه سومین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا که صبح امروز در سالن مرکز همایش های صدا وسیما برگزار شد با بیان این مطلب که امروز آلودگی هوا و صدا بزرگترین چالش شهر تهران در کشور است عنوان کرد: امروز درجه اهمیت آلودگی هوا بسیار بالا است و مستقیما با زندگی مردم ارتباط دارد و اگر این چالش بزرگ تداوم پیدا کند و مدیران و مسئولین و مردم نسبت به حل آن منفعل بشوند یک فاجعه ملی رخ خواهد داد.

وی گفت: ما نیازمند آن هستیم که پدیده آلودگی هوا و صدا را هر روز دقیق تر بشناسیم و به جزئیات آن وارد بشویم.

قالیباف با اشاره به این که شیوه استفاده از انرژی و سوخت مهم ترین دلیل آلودگی هوای شهر تهران است اظهار کرد: امروز هم کیفیت سوخت و تولیدش اعم از بنزین، گاز و گازوئیل و هم نوع مصرف و حجم مصرف مهم ترین آلاینده ها هستند. 

شهردار تهران ادامه داد:  باید در همه تصمیم گیری ها و سیاست های به این سمت حرکت کنیم که نگذاریم آلاینده تولید شود. اینکه ابتدا آلاینده ای ایجاد شود و سپس به دنبال مبارزه با آن باشیم سیاست نادرستی است.

وی گفت: وزارت نفت در یک سال اخیر حداقل برای شهر تهران در کیفیت تولید سوخت نسبت به گذشته گام های اساسی و جدی برداشته است، البته به نقطه مطلوب نرسیده است.

قالیباف با بیان اینکه مسئولین ومردم درعدم توجه به فرهنگ مصرف انرژی مقصر هستند اظهار کرد: در ایران با جمعیت 75 میلیون نفری تقریباً به ازای هر نفر حدود 320 لیتر بنزین مصرف می کنیم و به ازای هر هزار نفر 115 خودرو داریم این در شرایطی است که در 28 کشور اروپایی که جمعیت آن ها 500 میلیون نفر است سرانه مصرفشان 260 لیتر است و به ازای هر هزار نفر 450 خودرو وجود دارد و این آمار نشان دهنده فرهنگ مصرف بی رویه است.

شهردار تهران با بیان اینکه ریشه مشکل آلودگی در قوانین و مقررات، تکنولوژی و استاندارد ساختار و مدیریت غلط در کشور است عنوان کرد: من با تمرکز گرایی مخالف هستم و باید فرهنگ فرابخشی را در کشور اجرا کنیم چرا که ستون اصلی که این ساختار را مدیریت و بسیج کند وجود ندارد و هر کسی کار خودش را انجام می دهد.

قالیباف در رابطه با شعار آسمان آبی و زمین پاک که تبلیغات آن در سراسر شهر تهران نصب شده است گفت: اقدامات و مطالعات دقیقی در رابطه با تحقق این شعار در 2 سال قبل شروع شده است تا این شعار را در تهران به فرهنگ تبدیل کنیم چرا که آلودگی هوا وصدا اثرات روحی و جسمی برشهروندان و محیط زیست می گذارد.

وی در ادامه گفت: با توجه به این که حیات هر شهر متکی بر 3 عنصر آب، هوا و خاک است، امروز در تهران در روز 8 هزار تن زباله تولید می شود و 8 تن ذرات معلق شهر تهران را آلوده می کند.

قالیباف با بیان اینکه توجه به فرهنگ ترافیک، به وقت، اقتصاد و جان انسان ها کمک می کند، در رابطه با توجه به اهمیت فرهنگ ترافیک گفت: همه آمارها نشان می دهد که بین ترافیک و آلودگی رابطه مستقیم وجود دارد و اگر ما بر فرهنگ ترافیک تاکید می کنیم به این دلیل است که توجه به فرهنگ ترافیک و حرکت در خط سفید منجر به نجات جان شهروندان از آلودگی هوا می شوند.

شهردار تهران با بیان اینکه توسعه حمل و نقل عمومی ستون فقرات مبارزه با آلودگی هوا و صدا است اظهار کرد: توسعه مترو مهم ترین فعالیت شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل عمومی است که در حدود 6 سال اخیر 60 درصد بودجه شهرداری متمرکز حمل و نقل عمومی است.

قالیباف با بیان اینکه امروز متوسط ساخت مترو در تهران از دو و نیم کیلومتر در سال به 22 کیلومتر در سال رسیده است افزود: سرعت در توسعه و ساخت متروی زیر زمینی با شرایط خاک ایران در هیچ کشور پیشرفته ای وجود ندارد.

شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری در توسعه حمل و نقل تنها است عنوان کرد: شهرداری برای جلوگیری از آلودگی هوا بر توسعه حمل و نقل عمومی تمرکز کرده است و قصد دارد در 3 سال پیش رو مترو را به اندازه تاریخ گذشته اش توسعه دهد و 7 خط متروی تهران را تا آواخر سال 95 به پایان برساند.

قالیباف در پایان با بیان اینکه شهرداری در حوزه آلودگی هوا به دنبال تحقیقات بنیادین نیست و نیازمند تحقیقات کاربردی است عنوان کرد: تحقیقات بنیادین در دانشگاه ها ضرورت دارد ولی در حوزه میدانی نیازمند تحقیقات کابردی هستیم تا بتوانیم آن ها را پیاده سازی کنیم.

انتهای پیام//

گزارش تصویری مرتبط


انتهای پیام//
کد خبرنگار : 1900

           


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"بسیج پرس" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"بسیج پرس" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبطچند رسانه ای

آخرین اخبار
پربازدیدترین
اخبار رده ها

خبرگزاری سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ - بسیج پرس